Koniec z naciąganiem na drogie SMSy. Minister Anna Streżyńska zapowiada ustawę, która ukróci przekręty

Robert Kędzierski
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Mają chronić konsumentów przed pułapką drogich SMS Premium. Rząd chce też znacznego rozbudowania e-administracji.

Od wielu lat regularnie informujemy o różnego rodzaju fałszywych serwisach, konkursach, wiadomościach, których celem jest skłonienie użytkownika do subskrybowania drogiej usługi SMS Premium. Do jej aktywacji wystarczy wysłanie jednej wiadomości. Często nie liczy się nawet jej treść, a sam fakt kontaktu z danym numerem.

Czytaj też: Czy rząd Beaty Szydło radzi sobie z realizacją planów. Ta ważna ustawa jest opóźniona. 

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała ustawę, która ma ukrócić tego typu przekręty. 

W prawie telekomunikacyjnym będziemy wprowadzali bardzo przemyślane regulacje chroniące konsumentów przed naruszeniami z tytułu świadczenia usług SMS Premium. [...] Ten problem był przeze mnie regulowany w roku 2011 regulacją rynkową przy tak zwanym "stole bez kantów".  [...] Niestety w perspektywie czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, są nowe podmioty jej nie przestrzegają"

- wyjaśniła minister podczas konferencji "Rok Nowych Zadań"

Wydaje się, że sytuacja dojrzała do rozwiązania na drodze ustawowej, ponieważ dobro konsumentów musi być wartością nadrzędną. 

- dodała. 

OszustwoOszustwo fot. Orange

W 2011 roku Anna Streżyńska pełniąc funkcję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawarła z operatorami porozumienie, na mocy którego miano wprowadzić limity na opłaty za SMS Premium. Usługa często jednak pozostaje domyślnie włączona - w wielu przypadkach konsument musi ją samodzielnie dezaktywować. Telekomy i organizatorzy konkursów korzystają z tego faktu. 

Cyfryzacja Polski

Na konferencji minister Anna Streżyńska poruszyła też inne zagadnienia. Potwierdziła, że trwają prace nad cyfryzacją dokumentów. mDokument ma zawierać dowód osobisty,
prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, potwierdzenie polisy OC, a nawet 
legitymacje uczniowskie i studenckie. W 2017 roku ma też ruszyć CEPIK 2.0. Minister zapowiada też rozwój e-administracji - dostęp do urzędów za pomocą internetu ma być łatwiejszy i działać w ramach jednego portalu GOV.pl. 

Więcej o:
Komentarze (74)
Koniec z naciąganiem na drogie SMSy. Minister Streżyńska zapowiada ustawę, która ukróci przekręty
Zaloguj się
 • amica.veritas

  Oceniono 12 razy 12

  To jest BARDZO proste do zlikwidowania. Po prostu za koszty SMSów powinni odpowiadać operatorzy, których karty używa ofiara - nawet, jeżeli to nie ten operator wysyłał, a klient zakwestionuje koszty. Bez sądów - po prostu powinien wystarczyć SMS do serwisu ze skargami, a operator byłby ustawą zobowiązany do zwrotu kosztów, o ile klient sam nie wysłałby żądania włączenia konkretnej usługi, co wymagałoby wysłania jednego zgłaszającego SMS, następnie wysyłania przez operatora SMS z ostrzeżeniem i regulaminem , i drugiego SMS klienta (np. nie wcześniej niż za 15 minut) z potwierdzeniem żądania włączenia usługi. W innym przypadku, T-Mobile będzie odpowiadał finansowo za SMS-y wysłane do swoich klientów, nawet, jeżeli byłyby z Plusa, Playa, Orange, i każdy z nich w druga stronę. Te wzajemne powiązania spowodują, że nie będą chcieli prowadzić niemal żadnych usług tego typu, co więcej, będą filtrować wiadomości nawet z zagranicy, żeby klient ich nie otrzymał. To operator użytkownika musiałby udowodnić, że klient chciał włączenia usługi na swojej karcie - nawet, jeżeli usługę świadczyłby inny operator. To byłoby tak uciążliwe, że zabezpieczali by się na wszelkie strony i wreszcie wypracowali idealny sposób zabezpieczenia klienta. Teraz na tym zarabiają, więc tylko markują działania.

 • com.pl767

  Oceniono 22 razy 12

  " na mocy którego miano wprowadzić limity na opłaty " jak to limity całkiem to ścierwo wyłączyć a nie jakieś limity

 • drugi.cudak

  Oceniono 11 razy 11

  Jeszcze żeby pani Streżyńska dobrała się do dupy innym operatorom ( takie jak Mobilny Dom, Novum i tym podobne ) którzy przedstawiają się za operatorów Telekomunikacji i naciągają starsze osoby na zmianę taryfy na tańszą ( przeważnie przez dwa miesiące, a po to i po 70 zł miesięcznie) a po jakimś czasie okazuje się że zawarli umowy z innym operatorem, a rozwiązali z poprzednim który nalicza im kary za zerwanie umowy. Powinna karać takich oszustów, a operatorom którzy już maja zawarte umowy zakazać rozwiązywanie umów przed terminem za pośrednictwem innych operatorów. Umowy powinny być rozwiązywane tylko i wyłącznie na osobistą prośbę abonenta. Ostatni odwiedzili mnie tacy operatorzy przedstawiając sie , że są z Telekomunikacji i wymieniają aparaty z kabla na cyfrowe, gdyż linia po kablu zostanie w tym roku odcięta. Byłem zdziwiony gdyż z Telekomunikacją nie mam umowy tylko wcześniej miałem z Netią, a od niedawna mam z Play stacjonarny i też jest to już linia po linii komórkowej i nic nie mam wspólnego z telekomunikacją, chyba tyle , że ich kabel wisi od słupa do mego domu. Skapowałem się że to oszuści postraszyłem policją to pognali omal nóg nie pogubili, ale starsi nie potrafią się tak obronić, więc jeszcze raz apel do Pani Streżyńskiej, aby się zajęła takimi oszustami bo zgłoszeń takich jest składanych na policję i Rzecznika Praw Konsumenta setki.

 • highlander44

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczy przy okazji karania naciągaczy odbierać również nielegalnie pozyskane pieniądze od operatorów komórkowych, szybko skończą palenie głupa.

 • tetradrachma

  Oceniono 6 razy 4

  Nareszcie, mogę o działaniu tego rządu powiedzieć, że....popieram !

 • bodzio.c

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo! STOP złodziejskim SMSom!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  "Od wielu lat regularnie informujemy o różnego rodzaju fałszywych serwisach, konkursach, wiadomościach, których celem jest skłonienie użytkownika do subskrybowania drogiej usługi SMS Premium. "
  To nie serwisy i ich wlasciciele sa winni ................ oni korzystaja ze wspolpracy z glownymi oszustami czyli telkomami ktore z kazdego takiego sms-a pobieraja okolo 50% prowizji .
  Dlaczego zaden telkom nie zostal oskarzony o wspoludzial? w koncu jaki problem wstrzymac wypate "oszukanczemu serwisowi" i anulowac "sms-y" ................ acha jest problem bo wtedy przepada okolo 50% prowizji dla telkomu.

 • wojtek1506

  Oceniono 3 razy 3

  Umowa zawarta na czs określony ,wygasa z dniem zakończenia . a jest ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX