Donald Trump dziękuje Samsungowi za fabrykę w USA. Koreańczycy osłupieli

W odpowiedzi na apel nowego prezydenta kilku dużych koreańskich producentów z sektora elektroniki oraz motoryzacji rozważa budowę fabryk w USA. Wśród nich znalazł się Samsung, któremu Trump zdążył już za to podziękować na Twitterze. Przedstawiciele koncernu wydają się być tym faktem zakłopotani.

Niedawne doniesienia prasowe o planach Samsunga związanych z budową nowej fabryki w Stanach Zjednoczonych zostały określone mianem "efektu Trumpa". Nowy prezydent wystosował krótkie podziękowanie dla Koreańczyków, wykorzystując do tego swoją ulubioną platformę komunikacyjną, czyli Twittera. Wiadomość błyskawicznie rozniosła się po sieci i spowodowała niemałe zamieszanie, szczególnie w szeregach przedstawicieli Samsunga.

Jak pisze The Korea Herald, Koreańczycy nie odpowiedzieli na podziękowania i nie zdementowali wcześniejszych doniesień prasowych. Wydano jednak oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Samsung czuje presję

Przedstawiciele Samsunga podkreślają jak ważnym rynkiem dla firmy jest USA i zwracają uwagę na 17 mld dolarów zainwestowane do tej pory w fabrykę półprzewodników w Austin w stanie Texas. Odnosząc się do wiadomości amerykańskiego prezydenta tłumaczą, że żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, zatem podziękowania w takim momencie wywierają na firmie niepotrzebną presję.

Nowe plany inwestycyjne dotyczące budowy fabryki to długotrwały proces. Komentarz Prezydenta USA w takim momencie może wywołać wrażenie, że wycofaliśmy się z pomysłu, co do którego nawet nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji.

Samsung, LG oraz Hyundai Motor mają już swoje fabryki w Meksyku i za sprawą umowy o wolnym handlu mogą korzystać z szeregu ułatwień podatkowych przy zaopatrywaniu amerykańskiego rynku. Jeśli Donald Trump zdecyduje się renegocjować umowę o wolnym handlu (co niejednokrotnie zapowiadał), Koreańczyków czekają poważne problemy. Dlatego już dziś cała trójka myśli o relokacji fabryk na teren USA.

Czytaj też: Galaxy Note 7 nie spalił Samsunga. Gigant pokazuje bardzo solidne wyniki finansowe

Więcej o:
Komentarze (44)
Donald Trump dziękuje Samsungowi za fabrykę w USA. Koreańczycy osłupieli
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 20

  Waszczykowski powinien podziękować Samsungowi - może u nas coś wybudują ...

 • astachanowicz

  Oceniono 29 razy 19

  Nie ma sensu wpadać w osłupienie - zwyczajni idioci tak mają: są niesterowalni, nieprzewidywalni i codziennie muszą palnąć coś bez sensu. Ot, dobra zmiana w Polsce i USA.... Smieszno i straszno.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 13

  Doskonała strategia: rozważyć możliwość, dostać podziękowania a potem zwyczajnie poczekać na impeachment i z deklaracji się wycofać...

 • berek-oberek

  Oceniono 19 razy 7

  Zarządzanie światem na Twitterze? Ten palant myśli, że rządzenie krajem to gra komputerowa.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 4 razy 4

  Ten facet żyje we wszechświecie równoległym. I niestety, połowa wyborców w ten wszechświat uwierzyła. Oby przebudzenie nie okazało się zbyt bolesne.

 • jagopa

  Oceniono 3 razy 3

  USA sa najwiekszym na swiecie rynkiem towarow konsumpcyjnych, wiec dlaczego nie mialyby wplywac na producentow w kwesti lokalizacji ich fabryk?

 • elenem

  Oceniono 3 razy 3

  Koreanczycy po roku z PIS przestaliby wpadać w osłupienie, tylko zwijali sie jak najszybciej. My juz to przerobilismy :)

 • Tomasz Potapczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Z tego tweeta widac zze Trump dziekuje za plany a nie za juz podjeta decyzje. We would love to have you znaczy ze decyzja jeszcze nie jest podjeta. W artykule jest napisane "may" co znaczy "moze"
  Trzeba umiec czytac panie niedouczony dziennikarzu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX