Tego systemu operacyjnego już nie zobaczycie. Firma zwalnia pracowników i zamyka dział

Po czterech latach od debiutu Mozilla decyduje się na oficjalne uśmiercenie systemu operacyjnego Firefox OS. Pracę traci również ekipa około 50 osób rozwijających projekt.

Firefox OS początkowo oferowany pod nazwą Boot to Gecko miał być autorskim podejściem Mozilli do tematu mobilnych systemów operacyjnych przeznaczonych głównie dla rynków rozwijających się i bardzo prostych tanich smartfonów.

Platforma z 2013 roku oparta na technologiach webowych (HTML5, CSS, JavaScript) działała na telefonach wyposażonych w minimalną ilość pamięci operacyjnej (wystarczyło zaledwie 128 MB). Na rynku dość szybko pojawiły się proste urządzenia oparte o Firefox OS (między innymi od Alcatela, ZTE i Huawei).

W Polsce do oferty T-Mobile trafił Alcatel One Touch Fire określany mianem 'nowego króla smartfonów za złotówkę'. Nie był jednak w stanie podbić serc użytkowników. Telefony z Firefox OS zbyt często doświadczały problemów ze stabilnością, a skromny asortyment aplikacji nie miał szans konkurować z Google Play czy App Store.

Czytaj też: Były inżynier Mozilli: "przestańcie używać pakietów antywirusowych"

W grudniu 2015 roku Mozilla zdecydowała się zawiesić rozwój mobilnej wersji systemu oraz opartych na nim telefonów i skupić się na innych segmentach rynku. Zmodyfikowana wersja Firefox OS trafiła ostatecznie do telewizorów 4K marki Panasonic. Okazały się to jedyne dostępne komercyjnie produkty z systemem od Mozilli. Niestety na tym polu eksperyment również nie przyniósł spodziewanych rezultatów.

Więcej o:
Komentarze (9)
Tego systemu operacyjnego już nie zobaczycie. Firma zwalnia pracowników i zamyka dział
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 1 raz 1

  BeOS to bylo cos :D

 • n29a

  0

  A na mojej 5110 pójdzie?

 • flyer

  Oceniono 2 razy -2

  Jaki system operacyjny? ;> - GUI na Androida. Kiedyś system operacyjny i nakładka graficzna na system to było co innego, a teraz jak ktoś zrobi niezbyt zaawansowany GUI [bo system operacyjny jest graficzny i obecna nakładka to jedynie wykorzystanie narzędzi samego systemu] to od razu się pieni, że zrobił system operacyjny. To tak jak "polscy producenci", którzy nie mają ani jednego robotnika. ;>

 • takaprawda2015

  Oceniono 16 razy -14

  Trudno się dziwić, skoro system był tworzony przez najgorszą przeglądarkę na świecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX