Zuckerberg dotyka nieistniejącego przedmiotu. Rękawiczki Oculus Rift przeniosą nas w świat iluzji?

Robert Kędzierski
Facebook pracuje nad nową technologią, która ma ułatwić korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Rękawiczki mają pozwolić na pisanie i przenoszenie wirtualnych przedmiotów.

Każdy kto spróbował bawić się rzeczywistością rozszerzoną lub wirtualną wie, że oprócz urządzenia do wyświetlania obrazu potrzebny jest też manipulator. Bez niego bowiem trudno wejść w interakcję z cyfrowym światem.

Czytaj też: Koniec z naciąganiem na drogie SMS. Polska wypowiada wojnę przekrętom

Facebook testuje technologię, która ma ułatwić korzystanie z hełmu Oculus Rift. Mark Zuckerberg opublikował zdjęcie na którym widać testowane przez niego "magiczne" rękawiczki. Pozwalają pisać tekst, przenosić wirtualne przedmioty, uruchamiać funkcje.

Rękawiczki jako narzędzie do kontroli w wirtualnym świecie wydają się  naturalnym rozwiązaniem. Niestety dziś ich wykorzystanie nie jest możliwe bez zespołu kamer śledzących ruch. Możliwe jednak, że w Facebookowi uda się stworzyć rękawiczki wygodniejsze od istniejących na rynku prototypów. 

Rewolucja VR/AR

Zarówno producenci komputerów, systemów operacyjnych jak i smartfonów coraz wyraźniej biorą pod uwagę funkcje związane z VR i AR. Do tej pory popularyzację technologii ograniczała technologia. Urządzenia, które dziś pojawiają się na rynku pozwalają na komfortowe korzystanie z rzeczywistości cyfrowej. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Zuckerberg dotyka nieistniejącego przedmiotu. Rękawiczki Oculus Rift przeniosą nas w świat iluzji?
Zaloguj się
 • vomiting_frog

  Oceniono 3 razy 1

  -> Mark Zuckerberg dotyka nieistniejącego przedmiotu.

  Puść to mięso! Nie baw się dzyndzlem.

 • nie-to-on-zaczal

  Oceniono 3 razy 1

  Kupujcie dzieciom - schizofrenia będzie gratis, po kilku latach używania.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 1 raz -1

  Za chwile banda przyglupow bedzie biegala w okularach po miescie i glaskala pokemony.

 • jakis_gosc03

  Oceniono 5 razy -1

  Myślałem, że chodzi o kawałek jego siuraka, który mu urżnęli w dzieciństwie. :P

 • Oceniono 2 razy -2

  Wszystko "zapowiada" się genialnie. Jest tylko jeden szkopuł, oto ludzki mózg nie jest w stanie tego przetworzyć tak jak normalną rzeczywistość. Już po dwóch godzinach w kinie 3D czuję jak bardzo to go obciążyło, a co to będzie po grze FPP w VR? Obawiam się, że jeśli dziś już 83% populacji ma problemy psychiatryczne, z czego połowa poważne (wyniki badań w Australii) to po upowszechnieniu VR/AR? Fascynujemy się tempem rozwoju techniki zapominając, że nasze ciało zmienia się milion razy wolniej. Dlaczego tv 3d się nie przyjęła a kino 3d tak naprawdę ledwo przędzie? Bo ludzie się po tym źle czują i nie chcą oglądać więcej. Dziś VR to tylko próby, ale co będzie gdy ludzie będą w niej siedzieć godzinami? Codziennie? Schizofrenia to będzie niski wyrok. Wyobraźcie sobie co będzie się działo z Waszym mózgiem gdy zaczniecie spadać z samolotu bez spadochronu. W jednym z opowiadań Stanisława Lema człowiek przyszłości "bawił się" w maszynie, która pozwalała odczuć to co doświadcza człowiek gdy umiera i robił to bez końca. To Was czeka, miłej zabawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX