Gazeta.pl Next >  Technologie >  Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?

Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?

A A A
Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, szef Facebooka opublikował manifest dotyczący dalekosiężnej misji firmy. W odróżnieniu od zwykłych oświadczeń biznesowych przedstawia w nim rolę Facebooka w budowaniu lepszego świata i lepszych społeczności.

"Czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?" - zapytał Mark Zuckerberg we wstępie do swojego nowego manifestu. Jego zdaniem historia uczy ludzi życia razem w coraz większych społecznościach, a Facebook powinien pomóc w postawieniu kolejnego kroku.

- Nasze największe szanse są dziś globalne - wzrost gospodarczy, promowanie wolności, pokoju, zrozumienia, ratowanie ludzi od ubóstwa i rozwój nauki. Wyzwania również są globalne - walka z terroryzmem, zmianami klimatu i zapobieganie pandemiom - czytamy. - Teraz Facebook stoi w obliczu zacieśniania współpracy między ludźmi i budowy lepszego świata.

Pięć ważnych pytań

Zuckerberg uważa, że w dzisiejszych czasach najważniejszym celem Facebooka jest stworzenie infrastruktury, która pozwoliłaby ludziom budować globalną społeczność wspierającą wszystkich. Portal ma pomóc odpowiedzieć na pięć ważnych pytań: o społeczeństwo wspierające, bezpieczne, poinformowane, politycznie zaangażowane i zintegrowane.

Wiele osób zarzuca sieciom społecznościowym, że częściej dzielą ludzi zamiast ich łączyć. Nietrudno spotkać na ulicach, czy nawet na spotkaniach towarzyskich, osoby, które wolą sprawdzić wiadomości na telefonie niż porozmawiać na żywo. Nic więc dziwnego, że prezes Facebooka kładzie tak duży nacisk na zacieśnianie więzi międzyludzkich.

 

- Mam nadzieję na to, że będziemy chętniej poświęcać swoją energię na tworzenie długofalowej infrastruktury społecznej. Nie wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania wypłyną z Facebooka, ale mam nadzieję, że odegramy w tym rolę. Nasza praca polega na tym, by wywrzeć największy możliwy wpływ w miejscach, gdzie technologia i media wspólnie walczą z podziałami i izolacją - napisał.

Po publikacji pojawiły się głosy, że to tekst nieco polityczny. Zuckerberg w rozmowie z BBC zaprzeczył jednak, jakoby miał ambicje polityczne.

 

Polecamy
Komentarze (44)
Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?
Zaloguj się
  • 2tiredd

    Oceniono 7 razy 5

    Pieprzona demagogia kapitalisty. "promowanie wolności"???
    Przecież wyciągają od ludzi takie ilości informacji i pieniędzy, tak ich uzależniają, sterują i manipulują nimi, że tworzą bezmyślne karykatury ludzi wolnych... Niech żyd przestanie pieprzyć o wolności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane