Blizzard żegna się z Windows XP i Vistą. Chcesz nadal grać? Musisz mieć nowszy system

Do końca roku słynne studio deweloperskie odpowiedzialne za tak znane produkcje, jak Diablo, World of Warcraft czy Hearthstone zakończy wsparcie swoich gier na komputerach wyposażonych w dwie leciwe już wersje systemów operacyjnych Microsoftu.

Blizzard słynie z długoletniego wspierania swoich gier, a przykładem tego może być chociażby poprawka dla 16-letniego już Diablo II wydana w czerwcu ubiegłego roku.

Mimo zakończenia przez Microsoft oficjalnego wydawania poprawek dla XP już w 2009 roku i Visty w 2012, w tamtym momencie studio nie mogło w lekceważyć sporej rzeszy graczy, którzy mimo wszystko zdecydowali się pozostać na starszych platformach.

Z czasem ich liczba uległa jednak znacznemu uszczupleniu, co dało Blizzardowi do zrozumienia, że przyszedł już czas pożegnać się ze wspieraniem Windowsów, które czasy świetności mają dawno za sobą.

Przejściowo sytuację ratował jeszcze przedłużony przez Microsoft czas wsparcia dla Windowsa XP, ale obowiązywał on tylko do połowy 2014 roku. Gracze World of Warcraft, StarCraft II, Diablo III, Hearthstone i Heroes of the Storm muszą powoli myśleć o przesiadce na nowsze wersje platformy.

Czytaj też: Windows 10 ma już co czwarty komputer na świecie. Do króla mu daleko

Przypuszczalnie skutki decyzji Blizzarda najdotkliwiej odczują gracze w Chinach, gdzie spory procent kawiarenek internetowych nadal korzysta z Windowsa XP.

Więcej o:
Komentarze (18)
Blizzard żegna się z Windows XP i Vistą. Chcesz nadal grać? Musisz mieć nowszy system
Zaloguj się
 • esgiee

  Oceniono 9 razy 9

  W sumie nie spodziewałem się, że ten tekst będzie odnosił się do gier Blizzarda.
  Tytuł zachęcił do odwiedzenia strony ale dotyczy to tylko graczy a nie ogółu... adblock włączony więc nie zarobiliście na reklamach :)

 • dupajasi0

  Oceniono 7 razy 5

  Wszystko fajnie ale Blizzard się spóźnił. Bo z powodu rewelacyjnej kolejnej części Diablo, o numerku 3, i jej późniejszego tak zwanego rozwoju to ja się wcześniej pożegnałem z Blizzardem. Więc żadnej gry od nich już nie kupię. ;-)

 • somalii

  Oceniono 4 razy 4

  A ja właśnie zanistalowałem XP :-)) śmiga aż miło i mam nad nim względną kontrolę

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy 2

  Poprawki dla xp są nadal wydawane, bo jeszcze bardzo wiele kas i bankomatów na tym systemie działa. W rejestrze xp należny dodać klucz
  Windows Registry Editor Version 5.00

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

  "Installed"=dword:00000001

  i znowu przychodzą aktualizacje bezpieczeństwa.

 • guru133

  Oceniono 1 raz 1

  Kogo interesuje rozrywka tylko dla idiotów?

 • Lech Kuc

  Oceniono 3 razy 1

  mam na lapku XP i kilka programów , odciełem lapka od internetu i na razie jest OK .

 • atomik2

  0

  Skutki wycofywania się kolejnych amerykanskich firm ze wsparcia WinXP są następujące, na przykładach dot. oprogramowania różnych amerykanskich wielkich firm, zastępowanego przez analogiczne oprogramowanie firm z Azji:

  MS Office - zastąpione z powodzeniem przez DARMOWY chiński WPS Office - rzeczywiście genialny pakiet office, (włascicielem firmy Kingsoft jest wielki chiński operator telekomunikacyjny i dostawca internetu), to oprogramowanie jest bezbłędnie zgodne z MS Officem, ma współczesny interfejs i mnóstwo mozliwości wystarczającym każdemu przeciętnemu uzytkownikowi, jego wersja wystarczająca każdemu jest za darmo, a wersja dla firm kosztuje ok. 80 USD.

  Chrome - ta przeglądarka od Google, oparta na opensourcowej Chromium, nie aktualizująca swoich wersji dla WinXP, ma swojego LEPSZEGO azjatyckiego darmowego oczywiście odpowiednika, o nazwie UC Browser również opartego na Chromium, ale która działa pod WinXP i chyba nie zamierza z tego wsparcia zrezygnować, włascicielem jest gigantyczna chińska firma handlu internetowego, Alibaba, właściciel np. także serwisu AliExpress,

  Inne przykłady to pakiety security np. IOBit albo 360TotalSecurity - z powodzeniem i za darmo chronią również WinXP.

  - to tylko przykłady jak duzi gracze chińscy przejmują rynek amerykański, od wydawałoby się nie do pobicia gigantów amerykanskich.

 • n1copl

  0

  Na tego szmateksa tylko z adblokiem , instaluje wszystkich kogo znam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX