CD Projekt zadziwia wzrostem. Zyskał kolejny miliard w dwa tygodnie. Wkrótce będzie wart 8 mld złotych?

Robert Kędzierski
Producent "Wiedźmina" w zaledwie kilkanaście dni urósł na warszawskiej giełdzie o kolejny miliard złotych. Ostatnia rekomendacja wystawiona spółce przez analityków sugeruje, że to jeszcze nie koniec wzrostu notowań.

8 lutego informowaliśmy , że CD Projekt, producent "Wiedźmina" jest wyceniany na warszawskiej giełdzie na 6 mld zł. Dziś ta wycena jest już nieaktualna. Polska firma bije rekordy wzrostu. Po zaledwie dwóch tygodniach osiągnęła wartość 7 miliardów. 

Powodem wzrostu jest optymizm domu maklerskiego BOŚ, który rekomenduje kupowanie akcji CD Projektu. Inwestorzy spodziewają się wzrostu, bo firma przygotowuje dwa duże tytuły: Gwinta i Cyberpunka. 

Uważamy, że CD Projekt to walor, który każdy inwestor powinien mieć w portfelu, biorąc pod uwagę wyjątkowe połączenie uwielbienia graczy z mocną sytuacją finansową spółki, która wg naszych szacunków na koniec 2016 roku miała ok. 576 mln zł gotówki w kasie, oraz bardzo obiecujące perspektywy dla rynku gier wideo. 

- czytamy w raporcie na temat producenta Wiedźmina.  

Analitycy twierdzą, że całkiem możliwe, iż wartość polskiej firmy zbliży się wkrótce do poziomu 8 mld złotych. Ich zdaniem CD Projekt jest wart 7,8 mld złotych. To o 12 procent więcej niż obecna wycena rynkowa. Dzięki takiej rekomendacji utrzymuje się trwający od miesięcy maraton wzrostu spółki. Dla porównania:  kapitalizacja PKP Cargo wynosi ok. 2 mld zł, a firma jest  drugim w Europie towarowym przewoźnikiem kolejowym. Twórcy "Wiedźmina" niedawno pokonali też Orange Polska - jednego z największych polskich koncernów telekomunikacyjnych wycenianego na 6,3 mld złotych.

CD Projekt jest też obecnie wyżej wyceniany niż trzy państwowe spółki enegetyczne: Energa, Enea i Tauron - każda z nich jest warta około 4-5 mld złotych. 

CD Projekt w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku miał 420 mln złotych przychodów i 171 mln złotych zysku netto. Głównym źródłem zysków cały czas jest gra Wiedźmin 3:Dziki Gon.

Analitycy domu maklerskiego BOŚ prognozują, że CD Projekt w całym 2016 zarobił netto 238,5 mln złotych, a w 2017 zarobi 173 mln złotych. 

Notowaniom akcji na giełdzie pomaga też decyzja spółki i skupie swoich własnych akcji. W listopadzie władze CD Projekt postanowiły wydać na ten cel 250 milionów złotych.

Współtwórca gry "Wiedźmin" w wyjątkowej rozmowie dla Next+

Więcej o:
Komentarze (8)
CD Projekt zadziwia wzrostem. Zyskał kolejny miliard w dwa tygodnie. Wkrótce będzie wart 8 mld złotych?
Zaloguj się
 • stefffon

  Oceniono 2 razy 2

  nastepna gra dopiero za 4-5lat to trzeba byc idiota zeby kupowac ich spompowane jak balonik akcje

 • agzum

  Oceniono 4 razy 2

  oczywiście cieszą sukcesy polskiej firmy (w siedzibą, pracownikami i podatkami w Polsce), ale mam nieodparte wrażenie, że w ciągu najbliższych kilku(nastu) miesięcy właściciele ją sprzedadzą. Mam nadzieję, że się mylę.

 • dobiik

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli tak maja mnie golic to moge byc jelnkiem do konca zycia. Co prawada nie mam jakies zatrwazajacej ilosci akcji CDP ale od 3 lat kupuje i sprzedaje dosyc regularnie ich akcje. Od roku mniej-wiecej trzymam akcje co pozwolilo mi zarobic grubo ponad 200%.
  Taka specyfika giledy, ze walsnie na takich "pompowaniach" mozna sie dorobic najlepiej.
  Spekulacja istnieje i istniala od zawsze, nie jest to jak sie tez ludziom wydaje tylko, i wylacznie zlym zjawiskiem (chociaz glownie media pisza czesto o spekulacjach jako szachrajstwach i po czesci maja racje). Pozwala regulowac rynek.
  Jesli chodzi o CDP to moim zdaniem firma ma podstawy do takich zwrostow na gieldzie. 0 dlugu, kolosalny zysk ze sprzedazy wieska 3, zapas gotowki na inwestycje. Firma posiada takze interentowa platforme sprzedazy gier (GOG), zaraz wypuszcza nowa gre a pracuje nad nastepna. Co najkepsze jest to mloda firma i bardzo obiecujaca. Czy jest to spolka 'napompowana' czy tez nie tego nie moge zdrazic :) ale powiem azeby popatrzec na innych dev. nie tylko z PL.
  Pozdrawiam gieldowych frustratow ;)

 • Manveru Atanvardo

  0

  Abstrahując trochę od szarżującego na maksima kursu giełdowego, chciałbym zwrócić uwagę, że to jest Polska firma, która dotarła do poziomu, w którym stoi na równi z największymi producentami gier z USA i Japonii. W Polsce powszechnie panuje retoryka, że nasz kraj nie ma swoich rodzimych biznesów, że tanią siłę roboczą wykorzystują koncerny z zachodu. CD Projektu jako kontr przykładu nikt nigdy nie używa, a mamy jeszcze Assecco, które jest największym "software house" w Europie.

 • leo-art

  0

  teraz tylko czekać aż do firmy przyjdą "państwo" smutni panowie, i zażądają działki dla siebie ("państwa") ehhe.. utworzą złodzieje specjalną spółeczkę, przez którą musi firma CD sprzedawać gry.... tak to chyba będzie co nie...

 • William Munny

  0

  Krótkoterminow, być może warto, chętnym na długoterminowy zakup polecam historie takich studiów jak Westwood Studios, Origin, czy Bullfrog.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 4 razy 0

  To się nazywa pompowanie kursu połączone z goleniem jelonków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX