Nowa funkcja w Windows 10. Jeśli będzie domyślnie włączona zainstalujesz tylko aplikacje ze sklepu Microsoftu

W ramach aktualizacji Windows 10 Creators Update Microsoft testuje kolejną nową funkcję, tym razem blokującą instalację programów spoza oficjalnego sklepu Windows. Jeśli takie rozwiązanie faktycznie pojawi się już wkrótce w systemie może wywołać sporą burzę wśród użytkowników.

Jak donosi serwis MSPoweruser, Microsoft testuje właśnie nową funkcję w ramach przewidzianej na kwiecień dużej aktualizacji Windows 10 pod nazwą Creators Update. Na obecnym etapie opcjonalne blokowanie instalacji programów spoza sklepu Windows jest wyłączone i na razie nie wiadomo jaki będzie mieć domyślny status w wersji finalnej. Wydaje się działać podobnie do rozwiązania istniejącego już w systemie operacyjnym Apple.

W ustawieniach systemowych możemy dodatkowo określić działanie funkcji - włączyć całkowitą blokadę lub jedynie wywołanie komunikatu informujący o próbie instalacji aplikacji spoza sklepu Windows, przy którym użytkownik musi sam wyrazić zgodę na kontynuację procesu.

Funkcja blokady instalacji aplikacji spoza sklepu WindowsFunkcja blokady instalacji aplikacji spoza sklepu Windows źródło: MSPoweruser

Z punktu widzenia początkujących użytkowników to może być dobry sposób na walkę ze złośliwym oprogramowaniem oraz śmieciowymi aplikacjami. Zazwyczaj to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na instalację nowych programów z niepewnych źródeł. Z drugiej strony, jeśli administrator komputera włączy taką funkcję bardziej doświadczonym użytkownikom potrzebującym aplikacji spoza sklepu Windows, może spowodować frustrację i niepotrzebne problemy.

Czytaj też: Windows 10 zmieni sposób wyświetlania okien. Praca i zabawa będą znacznie wygodniejsze niż w Windows 7

Już teraz nowa funkcja Windows 10 budzi spore emocje. Dla przykładu jeden z założycieli słynnego studia deweloperskiego Epic Games, Tim Sweeney, od dawna nie kryje się z krytyką polityki Microsoftu związanej z Windows 10, a zaproponowana przez koncern z Redmond funkcja ewidentnie nie przypadła mu do gustu.

Określa nowe rozwiązanie jako kolejną próbę ograniczenia konkurencyjności na rynku i ograniczenia wolności użytkowników.

Więcej o:
Komentarze (59)
Nowa funkcja w Windows 10. Jeśli będzie domyślnie włączona zainstalujesz tylko aplikacje ze sklepu Microsoftu
Zaloguj się
 • wrednyluke

  Oceniono 11 razy 9

  Może niektórych wnerwię - ale jeśli funkcja będzie domyślnie włączona ale do wyłączenia - BARDZO DOBRZE. Jeśli ktoś nie będzie wiedział jak to wyłączyć, to lepiej będzie, by nie instalował żadnego programu samodzielnie.

 • lukamipisze

  Oceniono 4 razy 2

  Ale w czym problem?
  Jak ktoś chce to właczy opcje.
  Nowi uzytkownicy jak sie nie znaja to od komputerów powinni trzymac sie z daleka.
  Nie kazdy powinien miec komputer bo moze sobie zaszkodzic.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 2

  Teraz czekamy na wysyp komentarzy od WSZYSTKICH TRZECH użytkowników Linuxa w Polsce, opowiadających jak to przesiedli się na ten ledwie działający system bez jakichkolwiek programów i wsparcia.

 • eewa46

  Oceniono 1 raz 1

  W iMacu mam tak od dawna - to naprawdę żadna tragedia - odhacza się opcję w ustawieniach i po problemie - pamięta wybór i nie domaga się każdorazowej zgody. Nie przesadzajcie.

 • drzejms-buond

  Oceniono 9 razy 1

  Wiedziałem o planach Microsoftu uzależnienia internautów od swoich produktów. Podobnie jak ma to zrobić praca w chmurze. Wszelkie "darmo" mnie nie przekonuje. Dlatego z XP od razu przesiadłem się na Linuxa. I choć byłem kompletnie zielony w tej materii jakoś daję radę ! Polecam !

 • 0_prezes1

  Oceniono 5 razy 1

  To przecież niemożliwe. A co z programami specjalistycznymi , np. dla księgowości ?

 • korrping

  Oceniono 8 razy 0

  W takim razie albo podziękować MS za Windows 10, albo przesiąść się na Linuksa. Uważam, że do celów prywatnych Linux może śmiało zastąpić Windowsa.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 2 razy 0

  Goownoburza za 3... 2... 1...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX