Gazeta.pl Next >  Technologie >  Apple wreszcie poszedł po rozum do głowy. Usunie z iPhone'a to złącze, zastąpi je bardziej popularnym

Apple wreszcie poszedł po rozum do głowy. Usunie z iPhone'a to złącze, zastąpi je bardziej popularnym

A A A
iPhone 5S

iPhone 5S

Według Wall Street Journal w tegorocznym modelu iPhone'a nie znajdziemy łącza Lightning. To dobra wiadomość dla konsumentów.

Przybywa doniesień dotyczących jubileuszowego iPhone'a. Według Wall Street Journal smartfon, który zostanie zaprezentowany w tym roku przez Apple ma być pozbawiony łącza Lightning. Ma je zastąpić popularniejszy i bardziej uniwersalny port USB-C. Informacja wydaje się o tyle prawdopodobna, że właśnie ten port, jak wyjaśnia VR-Zone, znalazł się w najnowszym MacBooku.

Czytaj też: Pomysłowy sposób na tańszego iPhone'a. Wprost z Barcelony. 

Popularniejsze znaczy lepsze

Zastąpienie łącza Lightning przez USB-C jest dobrą wiadomością, bo drugi ze standardów jest lepiej rozpowszechniony. Wdrażają go niemal wszyscy producenci smartfonów, a także innych urządzeń. Standard ten umożliwia jednoczesne przesyłanie danych, obrazu i analogowego dźwięku oraz ładowanie urządzenia. A to oznacza, że iPhone'a będzie można podłączyć bez przejściówek do większej ilości urządzeń. W tym, jeśli ktoś uznałby to za przydatne, do monitorów, które zaczynają już obsługiwać USB-C.

Standard USB 3.1 zapewnia transmisję danych na poziomie 10 Gbit/s, pozwala zasilanie urządzeń o łącznej mocy nawet 100W. Dla porównania USB 2.0 pozwala maksymalnie na transmisję danych 480 Mbit/s.  

Warto zaważyć, że Apple miał istotny powód, by wdrożyć łącze Lightning. W tym aspekcie wyprzedził konkurencję, bo swój standard wprowadził w roku 2012, USB-C jest dostępne od roku 2014. 

Kolejne przecieki o iPhonie

Wall Street Journal informuje też, że tegoroczny iPhone miałby mieć zakrzywiony ekran OLED o przekątnej 5,8 cala. Wcześniejsze doniesienia mówią też o astronomicznej cenie, która może przekroczyć 1000 dolarów.

 

Polecamy
Komentarze (42)
Apple wreszcie poszedł po rozum do głowy. Usunie z iPhone'a to złącze, zastąpi je bardziej popularnym
Zaloguj się
 • pintonek

  Oceniono 4 razy 4

  Sraty taty... w tym roku wchodzi w życie rozporządzenie parlamentu UE o standaryzacji złącz ładowarek dla urządzeń mobilnych i to nie żadne "widzimisie " że goście od jabłka w końcu zdecydowali się dostosować kiedy większość już to zrobiłą lata temu, po prostu nie mają wyboru.

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 1

  Złącze lightning było bardzo fajnie i przyszłościowe. Zwłaszcza w czasach usb 2.0. Ale apple postanowiło na tym dobrze zarobić i uwaliło sens jego stosowania gdzie tylko się da. Bo urządzenia z tym złączem były okrutnie drogie. Co dało innym powód do rozwijania usb. Dzięki czemu samo apple przyznaje, że dzisiaj lighning jest już nikomu niepotrzebny. ;-)

 • dioskorides

  Oceniono 13 razy 1

  Szkoda że nie na odwrót, można sie czepiać iphona ze drogi że dla snobów, ale wiele rozwiązań jest po prostu lepszych. Gniazdo iphone jest o niebo lepsze w użytkowaniu niż usb. Dotychczas iphona praktycznie nie dotyczył problem luzujących się gniazd a teraz się zacznie. Niestety to trochę wina też i appla i jego przesadnego warowania przy swoich patentach, przez co niektóe rozwiązania nie mają szans na zaistnienie u innych producentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane