Porwali twój komputer? Żądają okupu za dane? Nie płać przestępcom. Jest DARMOWE antidotum

Robert Kędzierski
Szkodliwe oprogramowanie szyfrujące dysk to jedno z najszybciej rozprzestrzeniających się zagrożeń. Na szczęście użytkownicy nie są już bezbronni. Okupu nie trzeba zawsze płacić.

Ransomware to jeden z najgroźniejszych rodzajów złośliwego oprogramowania. Użytkownicy są nim atakowani coraz częściej, bo dla twórców jest źródłem szybkiego dochodu. 

Czytaj: Ransomware można uniknąć. Wystarczy przestrzegać tych zasad. 

Jak działa? Ofiara ściąga na swój dysk zainfekowany załącznik zawierający kod, który szyfruje pliki i foldery. Po kilku godzinach użytkownik widzi na ekranie komunikat: zaszyfrowaliśmy twój dysk, a za klucz deszyfrujący trzeba zapłacić.

embed

Koszt okupu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Równie kosztowne może być odzyskanie danych przez wyspecjalizowaną firmę. Przestępcy wywierają na ofiary dodatkową presję informując, że na wpłacenie okupu jest kilka godzin - po tym czasie jego kwota rośnie nawet dziesięciokrotnie.

Nie zawsze musisz płacić

Specjaliści z firmy ESET udostępnili zaktualizowaną wersję swojego darmowego
narzędzia odblokowującego pliki zaszyfrowane niektórym oprogramowaniem wyłudzającymi okup. Użytkownik, którego dane  zostały zaszyfrowane przez ransomware z rodziny Crysis  może teraz je odzyskać. 

Narzędzie zostało właśnie zaktualizowane i powinno być skuteczne nawet w przypadku najnowszych wariantów ransomware  Crysis. Można je pobrać tutaj. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Porwali twój komputer? Żądają okupu za dane? Nie płać przestępcom. Jest DARMOWE antidotum
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 10 razy 6

  polska policja i służby specjalne mają prawo kontrolować, inwigilować i wiele cos tam w internecie. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa Polaków. Ale jak przychodzi realne zagrożenie, to te wszystkie służby są gó... warte. Czyli te wszystkie podsłuchy nie sa po to aby zwalczać przestępczość, tylko po to aby kontrolować społeczeństwo. Prawdziwi bandyci są poza kontrolą.
  I społeczeństwo powinno dac ultimatum. Albo łapią bandytów, albo zabieramy policji zabawki w postaci podsłuchów i dużych pieniędzy i sami się bronimy. Tylko, ze nasze społeczeństwo jest za głupie aby stawiać takie warunki.

 • Nie

  Oceniono 1 raz 1

  "Odszyfrowuje" czyli RSA-2048 złamane?

 • szataniel

  0

  tak jasne - już widzę jak jakaś firemka łamie RSA i jego mutacje. redaktor Kędzierski jak zwykle coś tam wyczytał i zrobił nieudolny ctrl+c ctrl+v. takie dziennikarstwo metodą "Kopiego Pejsta". wydaje mi się, że niektórzy gimnazjaliści wiedzą więcej od redaktora. ech... coraz gorzej w tej Agorze...

 • rtd5rtd

  0

  chodzi ci o to zeby sobie wlaczyc selinux=enforcing do kernel commandline ?

 • k.halgas

  Oceniono 2 razy 0

  Proszę nie pisać głupot. Jeśli klucz prywatny hackera znajduje sie na jego serwerze to jak Eset może to usunąć? Cuda? Nie. Takie odszyfrowanie może dotyczyć tylko amatorskich SaaS-ów ransomware'owych, które używaja standardowych bibliotek kryptograficznych, które ewentualnie mogą posłużyć do odszyfrowania. Żadnego profesjonalnego ransomware'a to nie odszyfruje, chyba że Eset kradnie klucze hackerom;-)))

 • jevdok

  Oceniono 7 razy -1

  A może tak zwyczajnie warto robić kopie bezpieczeństwa? w miarę regularnie... no ale podejrzewam, że u 99% użytkowników komputerów ta prosta myśl nie muśnie nawet ich zwojów mózgowych :-) ...jesteś kiep, to płać albo płacz.

 • mille666

  Oceniono 9 razy -1

  "Ofiara ściąga na swój dysk załącznik zawierający kod, który uruchamia procedurę szyfrowania danych"

  - załącznik czego?
  - kod niczego sam nie uruchamia
  - narzędzia eset są od pół roku z hakiem, "powinno być skuteczne" to kiepska znajomość tematu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX