Gazeta.pl Next >  Technologie >  Nietypowy zakład. Elon Musk chce rozwiązać kryzys energetyczny w Australii. W 100 dni

Nietypowy zakład. Elon Musk chce rozwiązać kryzys energetyczny w Australii. W 100 dni

A A A
Zakład Elona Muska z australijskim miliarderem

Zakład Elona Muska z australijskim miliarderem

Jest coś, co łączy rządy Polski i Australii - węgiel. Australia to największy na świecie eksporter tego surowca, a władze tego kraju wolą mówić raczej o energii "czystego węgla" niż o energii odnawialnej. Kilka miesięcy temu południe Australii dotknęły poważne awarie zasilania. Elon Musk ma dla kraju propozycję nie do odrzucenia.

Zaczęło się od tego, że szef działu baterii w Tesli, Lyndon Rive, powiedział, że firma jest w stanie zainstalować w południowej Australii system baterii o mocy do 300 megawatogodzin. Dodał, że dzięki zwiększonej produkcji w nowej wielkiej fabryce Tesli w Nevadzie, mógłby zrealizować takie zamówienie w ciągu stu dni od jego złożenia. Baterie miałyby akumulować energię i tym samym zapobiegać jej niedoborom oraz wyłączeniom prądu. O sprawie jako pierwszy napisał Australian Financial Review, ale szybko pojawiła się w innych mediach.

Zakład miliarderów i 25 mln dolarów na szali

Temat podchwycił też na Twitterze australijski miliarder z branży technologicznej, Mike Cannon-Brookes, pytając Teslę (Musk jest założycielem i prezesem tej firmy), na ile poważne są te obietnice. 

Odpisał mu sam Elon Musk i panowie porozmawiali sobie - jak miliarder z miliarderem. Musk nie dość, że potwierdził wcześniejsze zapowiedzi jednego ze swoich dyrektorów, to jeszcze napisał, że jeśli nie uda się zrealizować zamówienia w ciągu 100 dni od podpisania kontraktu, Australijczycy dostaną baterie ZA DARMO. "Czy to brzmi dla Ciebie wystarczająco poważnie?" - zakończył swój wpis Musk.

Zachwycony Cannon-Brookes, który najwyraźniej jest zwolennikiem "zielonej" energii, zapytał jeszcze tylko o cenę (250 dolarów za kilowatogodzinę przy instalacji systemu o mocy 100 megawatogodzin) i poprosił o tydzień na zorientowanie się w kwestiach politycznych oraz finansowania.

"Czysty węgiel" czy "zielona energia"?

Elon Musk poinformował później, że rozmawiał już z premierem Australii Południowej (jeden ze stanów Australii), potwierdził to także ów premier, Jay Weatherill, określając rozmowy jako "pozytywne".

Kwestia bezpieczeństwa energetycznego jest teraz przedmiotem gorącej debaty w tym kraju, a sytuacja bywa określana mianem "kryzysowej".

- Rząd australijski ma obsesję na punkcie drogiego rozwiązania "czystego węgla" czy budzącego spory magazynowania gazu ziemnego - mówi cytowany przez Bloomberg analityk energetyczny Hugh Bromley.

We wrześniu ubiegłego roku, po silnych burzach, stan Australii Południowej sparaliżowały wyłączenia prądu. Premier całego kraju Malcolm Turnbull przyczyny szukał w rosnącym uzależnieniu regionu od energii odnawialnej - z wiatru i słonecznej.  Z kolei premier stanu, Jay Weatherill, zaprzeczył tym tezom, podając, że za awarie odpowiada po prostu pogoda.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Polecamy
Komentarze (68)
Nietypowy zakład. Elon Musk chce rozwiązać kryzys energetyczny w Australii. W 100 dni
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 79 razy 19

  Fajna prostytucja dziennikarska. Kłopoty Australii ze stabilnością sieci wynikają właśnie z OZE, ale art tak napisany, że winny węgiel a OZE maja ratować sytuację.
  Udało się już ogłupić Polaków w innym miejscu, gdzie za wzór przy OZE stawia im się Niemcy. Tylko z wiedzą n/t tego, że Niemcy palą duzo wiecej wegla niż my, że emisja CO2 od lat im nie spada, że gdyby zrobić z nich wyspę jak Australia (odciąć od naszych i francuskich sieci), to sieć kwiczałaby bardziej niż ta w Australii.

  Tyle ze tu nie o wiedzę chodzi, chodzi o biznes na OZE poparty ogłupionymi masami.

 • 1.melord

  Oceniono 23 razy 9

  problem Polski i Australi to prywatyzacja elektrowni i systemow zasilajacych miasta i miasteczka.
  Czyli...brak inwestycji prywatnych wlascicieli,ktorzy przez lata wyeksploatowali przejete urzadzenia i dzisiaj oczekuja pomocy Panstwa(bezzwrotnej oczywiscie) na inwestycje.

  Musk jako popilista robi sobie reklame...dostarczy,tylko KTO zaplaci,prywatni wlasciciele wyeksploatowanych zakladow energetycznych napewno NIE

 • kaktus-2

  Oceniono 17 razy 7

  Tyle, że Australia ma dużo "słoneczka". W Polsce elektrownie słoneczne są niestety nieefektywne :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane