Twórcy przekrętu na fałszywe bony i SMS-y Premium zatrzymani przez policję. Ukradli miliony złotych

Robert Kędzierski
Przestępcy, którzy zamieszczali w sieci informacje o fałszywych bonach i konkursach, zostali schwytani. Od 2014 roku wyłudzili pieniądze od ponad 160 tys. osób. Policja i prokuratura uderzyły w dziewięciu polskich miastach. Śledztwo przyniosło nieoczekiwane rezultaty.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie informuje o wielkiej akcji wymierzonej w przestępców wykorzystujących internet. Od trzech lat publikowali w sieci informacje o fałszywych konkursach oraz bonach. Prowadzili także serwisy, które rzekomo miały pozwolić sprawdzić, kto odwiedzał nasz profil na Facebooku.

Czytaj też: Ten przekręt przywędrował do nas z Kanady. Nie znasz numeru? Nie mów nawet słowa.

Ci sami przestępcy rozsyłali też masowo wiadomości SMS informujące, że użytkownik uruchomił jakąś usługę premium. Ofiara była przekonywana, że musi wysłać wiadomość z komendą "STOP" by anulować usługę, gdy tak naprawdę to właśnie ta wiadomość ją uruchamiała. 

Uwaga na fałszywe życzenia wielkanocneUwaga na fałszywe życzenia wielkanocne Fot. Robert Kędzierski/Adam Burakowski/

O przekrętach tego typu informowaliśmy wielokrotnie, a nasi czytelnicy często pytali w komentarzach, czy odpowiednie służby reagują. Okazuje się, że tak.

Setki tysięcy ofiar

Jak ustaliła policja, poszkodowanych przesz szajkę działającą od 2014 roku jest co najmniej 160 tys. Ofiary był namawiane albo do wysyłania wiadomości SMS Premium (koszt ok. 30zł), albo do wykonania przelewu w wysokości 50 zł. 

Skradzione miliony

Z tytułu samych prowizji za wiadomości SMS przestępcy otrzymali 1,3 mln zł. Oznacza to, że łączna suma strat, obejmująca też wpłaty gotówkowe, może iść w miliony. 

Fałszywy profil 'Lotto - Polska'Fałszywy profil 'Lotto - Polska' fot. Facebook/DM

Mechanizm działania przestępców

Działania grupy były dobrze zaplanowane. Wpisy były starannie dobierane do okoliczności - np. tuż przed sezonem wakacyjnym na Facebooku pojawiały się konkursy, w których nagrodami były wycieczki. Sprawcy uwiarygodniali się, kupując wcześniej fanpage z dużą ilością polubień. 

Przestępcy wciągali w swoją działalność innych.  Zatrudniali młode osoby, nieznające się na przepisach prawa. Oferując im łatwy zarobek dużych pieniędzy, namawiali do tworzenia fikcyjnych profili na znanym portalu społecznościowym. Ich zadaniem było wystawiane nieprawdziwych postów i komentarzy, informujących o rzekomym "wygraniu bonu" z zaproszeniem do wzięcia udziału w oferowanych konkursach/loteriach. 

- wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Ktoś podszył się pod znaną sieć marketów z elektronikąKtoś podszył się pod znaną sieć marketów z elektroniką Fot. Facebook / za Niebezpiecznik.pl

Zatrzymania w całym kraju

W wyniku przeprowadzonego śledztwa 6 marca policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem oraz innych jednostek Policji w kraju (w sumie w czynnościach brało udział ponad 50 funkcjonariuszy z całej Polski) dokonali przeszukań i zatrzymań. Doszło do nich w dziewięciu miejscach w Polsce, m.in. w Białym Dunajcu, w Toruniu, w Gdańsku oraz w Warszawie. Zatrzymano osiem osób, w tym jedną poszukiwaną listem gończym.

Ktoś podszywa się pod Agata Meble na FacebookuKtoś podszywa się pod Agata Meble na Facebooku Fot. Agata Meble/Freepik

Nieoczekiwane efekty śledztwa

Ponadto, w trakcie przeszukania pomieszczenia gospodarczego należącego do jednego z podejrzanych, ujawniono właz do podziemia, a w ukrytym pomieszczeniu znaleziono kilkaset krzaków konopi indyjskich o wadze 91,3 kilograma. Zabezpieczono ponad 300 krzaków, specjalistyczny sprzęt do uprawy. Ujawniono także nielegalne przyłącze energii elektrycznej.

Zarzuty karne

Przestępcy zatrzymani przez policję usłyszeli w sumie 35 zarzutów o oszustwo komputerowe, doprowadzanie do niekorzystnego rozporządzania mieniem i produkcję narkotyków. Zostali aresztowani na trzy miesiące, grozi im do 8 lat więzienia. 

Widzisz przestępstwo - informuj

Rozbicie szajki odpowiedzialnej za masowe wyłudzenia powinno uświadomić innym przestępcom, że nie są bezkarni. Tego typu przekrętów nie udałoby się jednak ścigać bez zawiadomień od poszkodowanych. Dlatego ofiary powinny informować policję i prokuraturę. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Twórcy przekrętu na fałszywe bony i SMS-y Premium zatrzymani przez policję. Ukradli miliony złotych
Zaloguj się
 • nessuno

  Oceniono 9 razy 7

  Z tytułu samych prowizji za wiadomości SMS przestępcy otrzymali 1,3 mln zł.

  Nie zapominajmy przy tym, że złodziejską działalność umożliwiają takim parchom wszelkie telekomy.
  Amen.

 • prawdziwykatolik1

  Oceniono 7 razy 3

  Wolaków nie sieją , sami się rodzą.
  Nawet przygłupi kartofel bzyka ich bez mydła .
  A wystarczy zadać sobie pytanie czy w obecnych czasach dostajesz ofertę żebyś miał lepiej.
  Takie bzdety kasuje się bez czytania .
  Ale Wolak ma inteligencję pantofelka .
  Najważniejszym przedmiotem w szkole powinien być przedmiot pt, "jak nie dać się oszukać" z podziałem na : instytucje państwowe , banki , kościoły , lekarzy i zwykłych złodziei .

 • 4v

  Oceniono 5 razy 3

  o szit. W końcu?! Naprawdę, to gó... zniknie z mojego życia?
  Obawiam się, że nie wszystkich zatrzymali. Było kilka typów tego scamu, część różniło się delikatnie metodami.

  Ale jeśli to już koniec, to cieszę się niezmiernie.

  PS. a miałem kilka dni temu ochotę na blefa, by kilku z nich na te ich fejki napisać, że to już końcówa i że gliniarze są na tropie. Kurczę... byliby pewni, że pisałem prawdę!

 • nie.jestem

  Oceniono 2 razy 2

  Gratulacje dla policji. Po tym, ile trwał proceder i jak masowy był, byłem przekonany, że to masa różnych oszustów działających poza naszą jurysdykcją, a tymczasem nasi śledczy tropili to towarzystwo po cichu. Oby więcej takich wiadomości.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 4 razy 2

  Ja nie rozumiem DLACZEGO
  umowa zawarta w procesie przestępczym jest ważna???

 • jw0022

  Oceniono 4 razy 2

  Dopóki przestępcy nie będą naprawiać szkód w 100% a jeszcze lepiej z nawiązką, będzie się opłacało narżnąć innych na grube miliony i ew. odsiedzieć tych pare latek.

 • Stefan Elsner

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy przyjdzie czas dla jedynego udziałowca Aqua Life sp. z o.o. i dwóch innych spółek oraz fundacji, bezdomnego oszusta i złodzieja z W-wy.

 • smiki48

  Oceniono 1 raz 1

  a przecież tych przestępców jest bardzo łatwo zidentyfikować i złapać. Tylko trzeba postawić operatorowi propozycję nie do odrzucenia. Albo ujawnia wszystkie dane dotyczące zamawiających wysokopłatne SMS, ich dane, konta itp, albo zostaje im nałożona wielomilionowa kara. Obecnie operatorzy nie sa zainteresowani wykrywaniem sprawców,ponieważ to właśnie operatorzy otrzymują większą część tych pieniędzy.

 • highlander44

  Oceniono 5 razy 1

  Czy telekomy, które przy okazji przestępstwa się pożywiły na SMSach Premium też zostaną oskarżone?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX