Za miesiąc Windows Vista oficjalnie wyląduje na śmietniku historii. Microsoft kończy wsparcie

Termin ostatniej aktualizacji Windowsa Vista zbliża się nieubłaganie. Jeśli dalej używacie komputera z tym systemem, lepiej go zaktualizujcie.

Microsoft wydał Vistę 30 stycznia 2007 r. Nowy system zrywał z klasycznym wyglądem Windowsa XP i wprowadził do systemu giganta z Redmond powiew świeżości.

Niestety użytkownicy, którzy zdecydowali się na nowość od Microsoftu nie mieli łatwego życia. Vista była niedopracowana i niestabilna, miała także spore wymagania sprzętowe w porównaniu z bardzo popularnym XP. O porażce tego systemu świadczy fakt, że już 2,5 roku później Microsoft zdecydował się na premierę jego następcy - Windowsa 7.

Czytaj też: Historia najpopularniejszego systemu operacyjnego w historii

Dziś mamy 2017 rok, a od premiery Visty minęło już ponad 10 lat. Microsoft już dawno zapowiedział, że ostatnia aktualizacja przeznaczona dla tego systemu operacyjnego zostanie udostępniona 11 kwietnia 2017 roku. 

Tym samym, po tej dacie Vista nie będzie już wspierana przez Microsoft. To oznacza, że firma nie tylko nie będzie już udoskonalać systemu, ale także nie udostępni więcej łatek zabezpieczeń. Korzystanie z systemu stanie się więc mało bezpieczne.

Do 10 kwietnia 2012 roku Microsoft obejmował Vistę wsparciem podstawowym, a więc aktywnie udoskonalał i poprawiał system. Od 5 lat udostępnia jedynie wsparcie rozszerzone, a więc głównie z zakresu bezpieczeństwa.

Niewielka strata?

Vista nigdy nie była bardzo popularnym systemem operacyjnym. Wielu użytkowników komputerów nie zamierzało nawet przesiadać się z bardzo lubianego XP. Ci, którym Vista nie przypadła do gustu nie musieli z kolei długo czekać na udaną "Siódemkę".

Według statystyk Net Market Share Windows Vista ma teraz udział w światowym rynku równy 0,78 proc.. Dla porównania, Windows 7 zainstalowany jest na 48,41 proc. komputerów, Windows 10 na 25,19 proc., a wysłużony Windows XP - na 8,45 proc..

Więcej o:
Komentarze (50)
Za miesiąc Windows Vista oficjalnie wyląduje na śmietniku historii. Microsoft kończy wsparcie
Zaloguj się
 • arey

  Oceniono 12 razy 6

  większy problem będzie z Win 7. kupiłem niedawno lapka (oczywiście bez systemu) i wrzucę na niego win7, a po zakończeniu wsparcia będę musiał wrzucić albo linuxa albo coś googlowatego. nie będzie innej opcji.

 • przemek05

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, ale pod warunkiem, ze Microsoft umożliwi ni upgrade do Windows 10, tak jak to było z Windows 7. Mam legalnie zainstalowany system Vista, dlaczego mam tracic wszystkie aplikacje i powtornie je instalować?

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Vista odmawia mi aktualizacji! Robiłem już wszystko, włącznie z instalacją od zera. To nie tylko mój problem, Microsoft udziela porad na stronce, co robić i nic nie pomaga. Ponieważ ten komp służy tylko do przeglądania Internetu na działce, zainstaluję jakąś emulację Androida i tyle.

 • tmave_pivo

  0

  po pierwsze, tytuł na głównej jest... nie powiem do czego. Oficjalne daty zakończenia wsparcia ogłaszane są krótko po wydaniu danej wersji systemu, więc nie jest to żadna nowość, poza tym, to nie żadne uśmiercenie, tylko zaprzestanie podtrzymywania funkcji życiowych.
  Ciekawe, że nie pojawiają się tu podobne artykuły, gdy kolejne literki Androida lub numerki iOS czy OS X przestają dostawać krytyczne poprawki na luki w zabezpieczeniach.

 • readme.txt

  Oceniono 2 razy 0

  VISTA i WINDOWS 8 - gówna przy pomocy który M$ oszukał klientów.

 • tpdlagier

  0

  Ano właśnie. Jeszcze pamiętam niemal histeryczną modę na instalowanie linuxa na drugiej partycji, darmowe instalatory w co drugim piśmie komputerowym. A dziś? Cisza. Linux nie wszedł do milionów zwykłych domów. Jest obecny w życiu komputerowym dla bardziej zainteresowanych. A MSFT nieustannie trzyma zwykłych przeciętnych użytkowników w garści. I żadnej zmiany lidera nawet na dalekim horyzoncie.

 • el.commendante

  Oceniono 2 razy 0

  Ojoj, ale przykro...

  A tak na serio, to jakim cudem wsparcie dla tej pomyłki trwało dłużej niż dla XP!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX