Nasze Ministerstwo Finansów już wie, jak można zarobić na wygranej liberałów w Holandii

Dobre nastroje zagościły na rynkach finansowych po wczorajszej podwyżce stóp procentowych przez amerykański bank centralny i po przegranej prawicowych populistów w wyborach w Holandii. Nasze Ministerstwo Finansów chce to również wykorzystać i sprzedać inwestorom wieloletnie obligacje nominowane w euro.

Zieleń panuje dzisiaj na większości rynków. Inwestorzy cieszą się z wygranej centroprawicy w Holandii i z podwyżek stóp procentowych w USA – to oznacza, że gospodarka amerykańska się rozwija. Kilkadziesiąt minut przed południem DAX, główny indeks niemieckiej giełdy zyskiwał nieco ponad 1 proc. i był najwyżej od kwietnia 2015 roku, a brytyjski FTSE 100 po podobnym wzroście bił rekordy, trafiając na najwyższe poziomy w swojej historii.

Indeks FTSEIndeks FTSE fot. Investing.com

Od mocnych wzrostów rozpoczęła się również czwartkowa sesji na giełdzie w Warszawie. Pięć minut po otwarciu indeks WIG20 zyskiwał 1,66 proc. i testował poziom 2266,9 pkt. Tuż po południu główny indeks naszej giełdy rósł już o 2,31 proc. i trafił na poziom widziany na warszawskim parkiecie po raz ostatni w lipcu 2015 roku.

Indeks WIG20Indeks WIG20 fot. Investing.com

Po wczorajszym wieczornym umocnieniu złotego rano za euro trzeba było zapłacić 4,3076 zł, za dolara 4,0180 zł, a szwajcarski frank 4,0160 zł.

Poprawę widać było też na rynku obligacji rządowych krajów UE. Ich rentowności rano spadły – rentowność francuskich np. po raz pierwszy od tygodnia obniżyła się poniżej 1 proc.

Czytaj więcej: Fed podnosi główną stopę procentową. Umacnia się złoty.

Ministerstwo Finansów wkracza do akcji

Nasz resort finansów postanowił wykorzystać dobry klimat na rynku i rano w czwartek poinformował, że sześć banków - Barclays, BNP Paribas, Commerzbank, ING, JP Morgan oraz PKO BP - otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 10-letnich i ponownego otwarcia 20-letnich obligacji nominowanych w euro.

Sprzedaż rządowych euroobligacji, jak napisano w komunikacie „zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie w zależności od warunków rynkowych”.

Resort przygotowując się teraz do nowej emisji długu w euro, liczy że sprzeda go w dobrej cenie – w jej osiągnięciu pomóc ma właśnie silny powiem optymizmu na rynkach po wyborach w Holandii.

Czytaj więcej: Czesi drukują korony za 15 mld euro, aby pomóc gospodarce.

Ostatni raz MF sprzedało euroobligacje w październiku ubiegłego roku. Były to papiery 12-letnie o wartości nominalnej 750 mln euro oraz 30-letnie o wartości 500 mln euro. Sprzedano je odpowiednio przy rentownościach 1,058 proc. i 2,122 proc. To, jaka będzie cena nowych polskich euroobligacji dowiemy się już wkrótce.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie i giełdzie i gospodarce”.

Zobacz też: Klimas: Tutaj był Jarmark Europa, jeansy marmurkowe z Turcji, a ja chciałam Paryż sobie robić [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Nasze Ministerstwo Finansów już wie, jak można zarobić na wygranej liberałów w Holandii
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 9 razy 3

  Ta władza ma wyłącznie plany a to mierzeja wiślana,a to lotnisko a to marzenia o idealnej gospodarce.Jedynym co realizuje w naturze plany to niejaki Szyszko co rżnie wszystko.Tylko co będzie jak już wyrżnie a reszta planów pozostanie planami?

 • sclavus

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki myśli, że jak dobrze sprzedaje (te obligacje), zyskuje i cieszy się, jak dziecko cukierkiem a tymczasem... dług publiczny rośnie, jak wąs pod nosem...
  ... czyżby chciał osiągnąć "niebywały sukces" - 250 miliardów długu więcej na połowę kadencji??
  ***
  W półtora roku "dobrej zmiany", dołożył już 150 miliardów... doskonale mu to idzie!!!

 • montagnes44

  Oceniono 6 razy 0

  A władza przekonuje, że jest dużym ryzykiem zadłużać się w walutach obcych. Czyżby państwa to ryzyko nie dotyczyło?

 • Jędrzej Akard

  0

  Czyli zadłużany się jak cholerka? Brakuje na 500+ i na co jeszcze? Nie jest sztuką obligacje, tym bardziej, że polskie są najwyżej oprocentowane w Europie, ale sztuką jest odkupić je w terminie. Pan Gierek i tamto MF dobrze o tym wiedzieli....

 • polsilver100

  Oceniono 2 razy 0

  Polska gospodarka może eksplodować jaj bomba,BIP wzrosnąć o 200% a Euro będzie dalej kosztowało 4,35 zł

 • gmsaxz

  Oceniono 2 razy 0

  czyli zadłużają nas na kolejne miliardy w EURO. Kto to będzie spłacał? Skończymy jak Grecy przez tych idiotów

 • dublet

  Oceniono 1 raz -1

  Żond i Partja wiedzo lepiej co dla polakuw dobre! Aby polska rosła w siłe a ludzie rzyli dostatnio!

 • balbinacorobisz

  Oceniono 3 razy -1

  Kto jak nie PiS omamił frankowiczów ? Kto najgłośniej krzyczał że to zbrodnia dawać kredyty w walucie innej niż się zarabia ? A teraz bandyta Morawiecki zaciąga za nas kredyty w Euro ? Epoka Gierka wróciła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX