Chcesz mieć komputer z tymi procesorami? Nie dostaniesz aktualizacji dla starszych wersji Windows

Microsoftowi ewidentnie nie jest na rękę, że najnowsze wersje procesorów AMD Ryzen oraz Intel Kaby Lake, mimo braku pełnego wsparcia ze strony obu producentów działają na komputerach ze starszymi wersjami Windows. Stąd pomysł zablokowania aktualizacji systemowych użytkownikom Windows 7 i Windows 8.1.

Zmiana wdrożona właśnie w systemowych aktualizacjach Windows Update wprowadza sprawdzanie procesora zainstalowanego w komputerze. Jeśli okaże się, że należy on do platformy AMD Ryzen lub Intel Kaby Lake, użytkownicy Windows 7 oraz Windows 8.1 otrzymują komunikat o treści:

Your PC uses a processor that isn't supported on this version of Windows (Twój komputer używa procesora, który nie jest wspierany w tej wersji Windows).

Z pewnością taki ruch ze strony samego Microsoftu może mocno zdenerwować użytkowników, którzy z jakichkolwiek powodów nie zdecydowali się do tej pory na przesiadkę na Windows 10. A to już nie pierwszy raz, kiedy koncern z Redmond stara się nie do końca czystymi metodami zachęcić do aktualizacji platformy systemowej.

O ile w przypadku Windows 7 nie powinno nas to dziwić (system ma już w końcu swoje lata), o tyle wyłączenie aktualizacji bezpieczeństwa dla oficjalnie wspieranego do 2018 roku Windows 8.1 już może.

Czytaj też: Microsoft wprowadza do Windowsa nową funkcję, która cię rozdrażni. Polacy mają na to alergię

Microsoft nie jest jednak w tej sprawie osamotniony. Przedstawiciele Intela od początku zapowiadali brak pełnego wsparcia procesorów z rodziny Kaby Lake dla Windows 7 oraz Windows 8.1. AMD pozostało w tej kwestii bardziej liberalne, obiecując stosowne sterowniki do Ryzena dla obu starszych odsłon Windows.

Wygląda jednak na to, że aby wykorzystać pełen potencjał nowych procesorów Intela i AMD i nie narażać się na ewentualne problemy z działaniem komputera, będzie trzeba pomyśleć o przesiadce na Windows 10.

Więcej o:
Komentarze (150)
Chcesz mieć komputer z tymi procesorami? Nie dostaniesz aktualizacji dla starszych wersji Windows
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 27 razy 17

  I o co ten płacz? Ja mam dalej XP na domowym, aktualizacji nie robię od dobrych paru lat i działa lepiej niż z nimi. Win7 na laptopie aktualizacje też wyłączyłem, żeby mi żadnego syfu nie wstawili niepostrzeżenie. 10tki nie zainstaluję. Miałem chwilę, dziękuję bardzo. Syf jakich mało.

 • 12-digit

  Oceniono 15 razy 7

  Jedno pytanie...
  Po co mi aktualizacje w Windows?
  czyżby Microsoft sprzedawał system niekompletny?
  To w takim razie za co płacę? Za niekompletny system?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 5

  Aby wykorzystać w pełni potencjał procesorów należy wywalić Windows i zainstalować Linux.

  Windows to najbardzie shit'owaty shit. Linux jest dużo bezpieczniejszy, stabilniejszy i jest całkowicie za darmo.

  Cała administracja publiczna oraz sądy już dawno powinny wywalić Windows.

 • unterhose

  Oceniono 4 razy 4

  Laptop Asus z procesorem intela, nie mogłem zainstalować win7, brak wszystkiego. Update niemożliwy, żadnych sterów. Kiedyś do kompa dokładali płytę ze sterownikami pod sprzęt jaki jest w kompie, teraz płyta jest ale paździerzowa biurka. Musiałem zainstalować win 10 i hula ok. Niestety, ale komp dostała żona. Ja zmuszony zostałem do korzystania ze starego z win 7. Gdyż obawiałem się o kompa, mógłby wylądować na ścianie.

 • xrafael

  Oceniono 13 razy 3

  wylaczylem aktualizacje ... po tym jak stracilem klawiature i myszke ... thanks w10

 • single_malt

  Oceniono 2 razy 2

  "Systemy bez aktualizacji działają stabilnie, a wg moich doświadczeń jeszcze lepiej i szybciej niż te z nimi."

  Komputer nalezy tez poswiecic bo inaczej nie daje mleka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX