"Niebezpieczny" Windows XP wciąż ma spore udziały w rynku. Lider też niedługo straci wsparcie

XP już od dawna nie jest wspierany przez Microsoft, ale użytkownicy nie chcą się z nim rozstawać. Korporacja z Redmond wciąż nie znalazła sposobu, aby namówić sporą część osób do przesiadki na Windowsa 10.

Producent jednego z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie, firma Avast opublikowała dane na temat najnowszych trendów na rynku komputerów. W raporcie za pierwszy kwartał 2017 roku pod uwagę wzięto 116 mln urządzeń z zainstalowanym antywirusem Avast.

Firmie udało się wyliczyć, że pod kontrolą ponad 15-letniego Windowsa XP w dalszym ciągu pracuje aż 5,64 proc. komputerów na świecie. To ponad 6,5 mln przebadanych komputerów. Udział leciwego XP jest większy niż suma urządzeń z Windowsem Vista (2,08 proc.) i 8 (2,51 proc.) na pokładzie.

Tak duży udział Windowsa XP może trochę dziwić. To głównie "zasługa" rynku chińskiego, gdzie jest najwięcej komputerów z tym systemem. 

Czytaj też: Londyńska policja wciąż korzysta z 27 tysięcy komputerów z Windows XP. I jeszcze za to płaci!

Całkiem nieźle nadal radzi sobie Windows 8.1, który ma 10,96 proc. udziału na rynku. Microsoft obejmował ten system promocją darmowej aktualizacji do Windowsa 10, jednak nie wszyscy chcieli z niej skorzystać.

MicrosoftMicrosoft fot. materiały prasowe Microsoft

Spory udział na rynku zanotował najnowszy Windows 10, który pracuje już na pokładzie 30,46 proc. komputerów z systemem Windows na świecie. Daleko mu jednak nadal do lidera, którym od lat jest Windows 7. Według raportu ten ponad 7-letni system jest zainstalowany na prawie połowie komputerów z OS-em Microsoftu (48,35 proc.).

Grupę użytkowników antywirusa Avast możemy uznać za miarodajną w skali wszystkich komputerów z Windows. Swoje badania rynku prowadzi także NetMarketShare, której statystyki nie różnią się zbytnio od tych opublikowanych przez Avast. Warto pamiętać jednak, że producent antywirusa wziął pod uwagę tylko urządzenia z systemem Windows.

W obu raportach widać ogromną przewagę Windowsa 7, który przecież nie jest już nowy. System stracił w 2015 roku podstawowe wsparcie techniczne i obecnie jest objęty jedynie wsparciem dodatkowym. Microsoft planuje całkowicie porzucić "Siódemkę" już w styczniu 2020 roku, musi więc przekonać użytkowników do nowego Windowsa 10, aby ci nie zostali na lodzie.

Z jakich aplikacji korzystają użytkownicy Avasta?

Na szczycie listy najczęściej zainstalowanych aplikacji jest Google Chrome, który jest jednocześnie najczęściej aktualizowany. Avast wyliczył, że na aż 88 proc. komputerów działa aktualna wersja przeglądarki Chrome.

Dalej w rankingu znajdują się Adobe Reader, a na trzecim i piątym miejscu są wtyczki Flash Player. Bardzo popularne są także aplikacje Firefox, Skype czy odtwarzacz wideo VLC media player.

Pełny raport przygotowany przez Avast znajdziecie TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (68)
"Niebezpieczny" Windows XP wciąż ma spore udziały w rynku. Lider też niedługo straci wsparcie
Zaloguj się
 • longmanus1

  Oceniono 17 razy 7

  Proszę mi pokazać JEDEN sposób, na przejęcie/dostęp do komputera z XP - inny niż w przypadku 7 i 10, czyli świadome kliknięcie na .exe, otwieranie załączników w dziwnych mailach (wygrałeś iPhone/Playstation) czy inne sposoby na debili. Nie ma takich, "Niebezpieczny" Windows XP to słowo-klucz, klucz do zagadki pod tytułem "jak sprzedać coś nowego użytkownikowi, który tego wcale nie potrzebuje ??" :-))

 • jo1952

  Oceniono 13 razy 7

  Lepsze jest wrogiem dobrego.XP jest intuicyjny,czytelny i łatwy w obsłudze.W10 to jak"wypasiony"kokpit w nowym samochodzie,gdzie szukasz przycisków do uruchomienia np.świateł a włączasz klimatyzację albo jakiegoś "asystenta" do niczego niepotrzebnego.

 • hiszpan25

  Oceniono 14 razy 4

  XP byl chyba najrozsadniejszym Windowsem. Vista czy 10 to zupelnie niepotrzebnie udziwnione "wynalazki" obciazajace computer i powodujace ze mam wrazenie ze to nie computer jest dla mnie a ja przeszkadzam komputerowi w tym czym tam sie akurat zajmuje.
  Prywatnie aby uniknac tych wiecznych aktualizacji i innych bzdetow zamulajacych computer przeszedlam na Linuxa i nagle okazalo sie ze stary 6 letni laptop smiga jak rakieta a nie zamula jak emerytowany slimak.
  w firmie mam W10 i szlag mnie trafia. wiecznie na wszystko musze czekac mimo ze komputer mam nawet nie roczny.

 • fiacik-f1

  Oceniono 3 razy 3

  Jak by ktoś nie wiedział, to kasy automatyczne w Tesco chodzą pod xp. :)

 • citisus

  Oceniono 3 razy 3

  Mam XP na dwóch komputerach ....dla firmy jest ABSOLUTNIE WYSTARCZAJĄCY. Na co mi instalować SZPIEGA, który dodatkowo muli i wymaga ciągłych aktualizacji...destabilizujących system????

 • 1950dana

  Oceniono 7 razy 3

  Wciąż używam od wielu lat XP-ka.Uważam go za najlepszy do codziennych prac.I nie zamierzam póki co zamieniać go na najnowszy. Szkoda tylko,że twórcy przglądarek internetowych opartych na chrominium "olali" wspieranie XP.

 • zartiepl

  Oceniono 7 razy 3

  "Avast wyliczył, że na aż 88 proc. komputerów działa aktualna wersja przeglądarki Chrome."
  Szczególnie, że ta przeglądarka jest bezczelnie wciskana przy instalacji Avasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX