Nowy flagowiec Samsunga w kilka sekund zamienia się w komputer. Galaxy S8 ze stacją DeX [PIERWSZE WRAŻENIA]

Stacja dokująca Samsung DeX

Stacja dokująca Samsung DeX (fot. Bartłomiej Pawlak)

Samsung zaprezentował niedawno nowe flagowce - Galaxy S8 i S8 Plus. Nie zapomniał jednak o tych, którzy do pracy potrzebują większego ekranu. To urządzenie pozwoli zamienić smartfon Samsunga w pełnoprawny komputer.

Bardzo dużą zmianą w nowym smartfonie Samsunga jest niecodzienny design i zminimalizowana przestrzeń wokół ekranu. Dzięki temu smartfon nie tylko dobrze wygląda, ale oferuje także bardzo duży wyświetlacz (5,8 lub 6,2 cala) zamknięty w kompaktowej obudowie.

Słuszne wymiary przestrzeni roboczej w smartfonie ułatwią wykonywanie bardziej zaawansowanych czynności, nie zawsze pozwalają jednak na wygodną pracę nad tekstem lub pokazanie prezentacji.

Premiera Galaxy S8 i S8 PlusPremiera Galaxy S8 i S8 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

29 marca, na premierze nowego Galaxy S8 pokazano jednak nie tylko flagowy smartfon. Zaprezentowano także przydatne akcesoria jak sferyczną kamerę Gear 360, gogle wirtualnej rzeczywistości Gear VR czy Samsung DeX.

Właśnie ten ostatni gadżet ma znacznie ułatwić pracę ze smartfonem. DeX to niewielka stacja dokująca zmieniająca Galaxy S8 w pełnoprawny komputer. Poza gniazdem USB typu C do podpięcia telefonu, na wyposażeniu podstawki są dwa pełnowymiarowe porty USB 2.0, gniazdo HDMI, Ethernet i dodatkowe USB typu C do zasilania stacji.

Stacja dokująca Samsung DeXStacja dokująca Samsung DeX fot. Bartłomiej Pawlak

Działanie i możliwości

DeX uruchamia się wkładając telefon w przeznaczone do tego miejsce. Dzięki obecności portów możemy podłączyć do stacji monitor, klawiaturę i mysz, a także kablowy internet. Niektóre urządzenia peryferyjne sparujemy także za pomocą technologii Bluetooth.

Na zewnętrznym monitorze wyświetlany jest mocno zmodyfikowany system Android. Możemy otworzyć na nim wszystkie aplikacje dostępne na smartfonie, zarówno te fabrycznie zainstalowane, jak i pobrane z Google Play.

Do okien programów dodano charakterystyczne przyciski do zamykania, rozszerzania lub minimalizowania. Można także regulować ich wielkość kursorem myszy. System pozwala umieszczać na pulpicie ikonki aplikacji, zaznaczać je i przemieszać, a w lewym dolnym rogu ekranu znajduje się przycisk do otwierania listy programów. To oczywiście do złudzenia przypomina pracę z Windowsem i jest to wielka zaleta Samsunga DeX.

Stacja dokująca Samsung DeXStacja dokująca Samsung DeX fot. Bartłomiej Pawlak

Za działanie systemu odpowiada oczywiście procesor Galaxy S8. Całość działa bardzo sprawnie. Aplikacje szybko się uruchamiają, a korzystanie z nich nie wiąże się ze spadkiem wydajności.

Wielką zaletą DeX jest wielozadaniowość. W Galaxy S8 zainstalowano "tylko" 4 GB pamięci RAM, nie przeszkadza to jednak w otwarciu wielu aplikacji. Można umieścić nawet kilka programów obok siebie na ekranie monitora i korzystać z nich jednocześnie, podobnie jak w komputerach z Windowsem.

Stacja dokująca Samsung DeXStacja dokująca Samsung DeX fot. Bartłomiej Pawlak

Albo smartfon, albo komputer

Podczas pracy w trybie komputerowym potrzebne jest sporo mocy obliczeniowej. Z tym smartfon Samsunga nie ma najmniejszego problemu. Podczas pracy potrzebuje jednak sporo prądu i może się nagrzewać.

Stacja dokująca nie tylko dostarcza oczywiście energię elektryczną potrzebną do działania, ale także dba o chłodzenie smartfona, dzięki umieszczonemu wewnątrz wentylatorowi.

Niestety podczas używania trybu komputerowego telefon musi cały czas znajdować się w stacji dokującej. Nie możemy także skorzystać ze smartfona, gdy umieszczony jest na podawce. Ekran urządzenia jest wyłączony, a przyciśnięcie przycisku power skutkuje uśpieniem "komputera".

Stacja dokująca Samsung DeXStacja dokująca Samsung DeX fot. Bartłomiej Pawlak

Mimo to DeX jest niezwykle przydatnym narzędziem do pracy. Dzięki niemu możemy zapomnieć o zabieraniu laptopa, gdy mamy do dyspozycji monitor, mysz i klawiaturę. Podstawową zaletą jest możliwość kontynuwania pracy rozpoczętej na smartfonie.

Nie trzeba obawiać się także braku potrzebnych aplikacji. W Google Play dostępnych wiele programów umożliwiających wygodną pracę. Jedną z preinstalowanych na smartfonach Samsunga jest pakiet Office od Microsoftu.

Samsung DeX trafi do sprzedaży razem z nowymi flagowcami koreańskiego producenta, które na sklepowe półki trafią 28 kwietnia. Zamawiając telefon w przedsprzedaży można dostać je jednak już 18 kwietnia.

Polska cena stacji Samsung DeX to 599 zł. Nie jest to bardzo wygórowana kwota, jednak za konkurencyjne urządzenie od Microsoftu (Continuum, który współpracuje z Lumią 950 lub 950 XL) zapłacimy tylko połowę tej kwoty.

Prosto z premiery - Samsung Galaxy S8 i S8 Plus

Zobacz także
 • Premiera Samsung Galaxy S8 i S8 Plus Galaxy S8 już oficjalnie. Samsung prezentuje prawdopodobnie najlepszy smartfon tego roku
 • Samsung Galaxy Note 7 To oficjalne: smartfony Samsung Galaxy Note 7 wracają do sprzedaży. Wiemy gdzie będzie można je kupić
Komentarze (65)
Nowy flagowiec Samsunga w kilka sekund zamienia się w komputer. Galaxy S8 ze stacją DeX [PIERWSZE WRAŻENIA]
Zaloguj się
 • ligand17

  Oceniono 15 razy 9

  Niesamowite! Samsung osiągnął poziom Microsoftu sprzed 1,5 roku! Lumia 950 miała taką samą funkcjonalność.

 • Oceniono 11 razy 5

  Jedną niesamowitą FUNKCJĘ!!! Do ciężkiej cholery, funkcję, nie żadną "funkcjonalność". Funkcjonalność to cecha, jak np. nieprzemakalność, nie można mieć kilku "nieprzemakalności", tak samo jak nie można mieć kilku "funkcjonalności". A co do samej owej "niesamowitej funkcjonalności", to jest to dokładnie to samo, co Lumia od 2015 roku.

 • nabbuko

  Oceniono 2 razy 2

  No tak, po co komu laptop skoro wystarczy targać ze sobą monitor, klawiaturę, myszkę, zasilacz i stację dokującą?

 • kreesdebarg

  Oceniono 4 razy 2

  tyle czary mary , a bateria pewnie dalej trzyma 1 dzień

 • tw0sw0rds

  Oceniono 6 razy 2

  Microsoft to ma od dawna, ale sens bedzie to mialo przy Surface Phonie z pelnym Windows 10 umozliwiajacym uruchamianie aplikacji Win32

 • Pisul Maximus

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie wolą teraz chińskie albo tajwańskie wynalazki. Cena przez pół, 2x więcej ramu z amoledem, stereo i radio fm. A te ipki i galaxy to drogie okastrowane cuda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje