SpaceX otwiera nowy rozdział w podboju kosmosu. Rakiety wielokrotnego użytku stały się faktem

Robert Kędzierski
SpaceX, firma należąca do Elona Muska, odnotowała przełomowy sukces. Wyniosła ładunek na orbitę okołoziemską za pomocą używanej rakiety Falcon 9. Koszty misji kosmicznych mają szansę drastycznie spaść.

Po 15 latach badań Elon Musk ma powody, by otwierać szampana. Należąca do niego firma SpaceX dokonała prawdziwego przełomu na rynku przemysłu kosmicznego. W nocy z czwartku na piątek wyniosła na orbitę okołoziemską ładunek, wykorzystując do tego rakietę Falcon 9, która uczestniczyła już wcześniej w jednej z misji.

 

Co ważne, używanej rakiecie udało się - po raz kolejny - wrócić na ziemię. Jej główny moduł bezpiecznie wylądował na platformie dryfującej po Oceanie Atlantyckim. 

Moduł rakiety Falcon 9 wraca na ZiemięModuł rakiety Falcon 9 wraca na Ziemię Fot. SpaceX

Dlaczego to przełom?

Wynoszenie satelitów w przestrzeń kosmiczną jest drogie. Rakiety, które do tego służą, były do tej pory jednorazowe. Oznacza to, że po zakończeniu misji ich żywot dobiegał końca. Teraz się to  zmieni, a najdroższy element rakiety, czyli jej silnik, będzie mógł być wykorzystywany wielokrotnie. To oznacza spore oszczędności. Wystarczy wspomnieć, że koszt produkcji Falcona 9 wyniósł 200 mln dolarów, a koszt paliwa zużytego podczas jednej misji szacuje się na 200 tysięcy dolarów.

Jak SpaceX obniży koszty podboju kosmosu

SpaceX opublikował już nowy cennik swoich usług. Koszt wyniesienia ładunku to, w zależności od użytej rakiety, od 61 do 90 mln. dol. Elon Musk w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że chce, by w ciągu roku odbywało się "więcej niż tuzin startów". Jeśli przyjąć, że na każdym locie SpaceX zarabiałby 25 mln. dol. - takie wyliczenia przedstawia CSmonitor - loty mogłyby przynieść ok. 400 mln. dol. rocznie. 

Cennik SpaceXCennik SpaceX Fot. SpaceX

Musk udowodnił, że idea, na której opiera się działanie jego firmy jest realna. SpaceX oszczędza gigantyczne pieniądze, wykorzystując wielokrotnie silnik, najdroższy element rakiety, jak i jej główny moduł. 

Dotarcie do tego punktu zajęło 15 lat, to naprawdę dużo czasu. Po drodze musieliśmy pokonać wiele trudności, ale jestem niezwykle dumny z tego, że SpaceX zrobiło ten nieprawdopodobnie ważny krok w historii podboju kosmosu.

- stwierdził Elon Musk komentując powodzenie misji cytowany przez The Verge.

Czytaj też: Światowid, pierwszy polski komercyjny satelita. 

Sukces SpaceX może być katalizatorem dla wielu innych projektów. Być może również i polskiego planu podboju kosmosu ogłoszonego przez ministra Macierewicza.

Więcej o:
Komentarze (74)
SpaceX otwiera nowy rozdział w podboju kosmosu. Rakiety wielokrotnego użytku stały się faktem
Zaloguj się
 • piotrus009

  Oceniono 12 razy 2

  Morawiecki już dawno wpadł na pomysł recyklingu rakiet.
  Nie tylko tenisowych. Musk jak zwykle podkradł mu ideę.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Nie żebym się czepiał ale najdalej to byli na księżycu i to dosyć dawno To jaki to podbój ? Z namacalnych rzeczy z podboju kosmosu został gore-tex i długopis

 • no_to_ciach

  Oceniono 3 razy 1

  Co za bełkot, przypominam że promy kosmiczne też były wielokrotnego użytku a koszty ich eksploatacji
  szybko okazały się kilkadziesiąt razy wyższe niż ruskich 'siermiężnych' rakiet . To czy będzie to sukces
  dopiero czas a raczej ekonomia pokaże. Rakiety kosmiczne poddawane są podczas startu bardzo wysokim przeciążeniom > 20G wiec ich konstrukcja będzie wymagała jeszcze lepszych materiałów (zmęczenie), dojdą
  zapewne niebotyczne (i długie czasowo) koszty 'przeglądu' po każdym locie, naprawy itd... itp...
  To że przyszłość należy do statków wielokrotnego użycia nie ulega wątpliwości ale czy będą to low cost -owe
  statki Muska bardzo wątpię :))))

 • 111pln

  Oceniono 3 razy 1

  Coś onucowe troliki cienko pieją.... ;))

 • 3krzak

  Oceniono 7 razy 1

  U nas przez tyle czasu to buduje się Świątynie Opatrzności... w stanie surowym oczywiście.

 • japka_putina

  Oceniono 11 razy 1

  To może być początek tańszych lotów, ale pod warunkiem uzyskania dobrej powtarzalności i pełnej niezawodności Falconów przy kolejnych lotach. Jak na razie jedna rakieta wykonała z powodzeniem dwa loty. Z tego jeszcze statystyki bym nie robił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX