Polacy w finale konkursu SpaceX. Rosną szanse na budowę szybkiej trasy Warszawa - Wrocław

Zespół Hyper Poland dostał się do finału drugiej edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez SpaceX. Bardzo szybka kolejka może powstać właśnie w Polsce.

SpaceX firma miliardera Elona Muska w 2015 roku zorganizowała konkurs, w którym zespoły z całego świata starają się stworzyć projekt nowego, rewolucyjnego środka transportu - Hyperloop.

To kolejka bardzo wysokich prędkości (do 1200 km/h), która przemieszcza się na powietrznej poduszce w specjalnie zaprojektowanym tunelu o mocno obniżonym ciśnieniu. To zapewnia znacznie mniejsze tarcie i tym samym pozwala na rozwijanie ogromnych prędkości.

Przejechanie trasy Warszawa - Wrocław tym środkiem transportu zajęłaby tylko 23 minuty. Z Gdańska do Zakopanego dostalibyśmy się z kolei w 43 minuty. Hyperloop może poruszać się szybciej od samolotów pasażerskich, a przejechanie wspomnianych tras zajmuje znacznie mniej czasu niż lot.

Naukowcy z Polski, jako jedna z 24 drużyn z całego świata dostali się właśnie do finału drugiej edycji prestiżowego konkursu. Zaprojektowanie i budowa konceptów potrzebnych w poprzednich etapach konkursu odbywała się dzięki pomocy internautów.

Tym razem jest tak samo. Hyper Poland potrzebuje 150 tys. zł na budowę pełnowymiarowej kapsuły Hyperloop. Start w finale konkursu wymaga sprawdzenia jej na torze testowym w Kalifornii. Pieniądze wymagane do budowy zbierane są przez nich w serwisie crowdfoundingowym. 

Kwalifikacja do finału to wielki sukces Hyper Poland. Do konkursu zgłosiło aż 1200 zespołów. Trasa Warszawa - Wrocław, którą zaproponowali Polacy spotkała się z dużym zainteresowaniem organizatorów.

Więcej o:
Komentarze (28)
Polacy w finale konkursu SpaceX. Rosną szanse na budowę szybkiej trasy Warszawa - Wrocław
Zaloguj się
 • bodcom

  Oceniono 6 razy 4

  I ani słowa o autorach projektu, skąd pochodzą kim są....
  Gratuluję "dobrego dziennikarstwa"!

 • magnusg

  Oceniono 5 razy 3

  Zycze im jak najlepiej,ale przypomne,ze w sumie podobna technologia Transrapid okazala sie totalna finansowa porazka i poza krotkim odcinkiem kolo Szanghaju nigdzie tej technologii nie zrealizowano.

 • no_to_ciach

  Oceniono 6 razy 2

  Członkom Hyper Poland dobrej zabawy życzę ale ... nawet złotówki dać nie zamierzam , cały projekt to bzdura !

 • tw.zenek

  Oceniono 1 raz 1

  Tjaaa, a Kraków Katowice 2h (78 kilometrów). Zejdźcie na ziemię.

 • kasiapanowie

  Oceniono 1 raz 1

  Bilety kupione w obie strony czekam na peronie ?

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 1

  Brawo! Nie zapomnicie chłopcy tylko przed rozpoczęciem budowy o rozwiązaniu paru tuzinów problemów, z którymi jakoś nikt sobie dotychczas nawet na papierze nie poradził.

 • adam66-sz

  Oceniono 1 raz 1

  23 minuty? Tak długo? A może udałoby się zrobić to w 21 minut? Byłoby oczko...
  W sumie bardzo to łatwo do wykonania, bo wszystko odbywa się w teorii...

 • 0

  Po co nam trasa kolejki, która nie może działać? Hyperloop to gigantyczna bzdura, która przeczy podstawowym prawom fizyki. Bynajmniej nie dlatego, że jest tak genialna. Bezpieczniej i taniej byłoby wystrzelić ludzi nago z procy we Wrocławiu i łapać w siatkę w Warszawie.

 • kchc

  0

  " na powietrznej poduszce w specjalnie zaprojektowanym tunelu o mocno obniżonym ciśnieniu."
  Ciekawe, jak ma być utrzymywana ta poduszka powietrzna w rurze bez powietrza. Chyba, że pan Bartłomiej Pawlak czegoś nie doczytał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX