Tak może wyglądać kosmiczny dom Boeinga dla astronautów zmierzających na Marsa

Zanim człowiek postawi swoją stopę na Marsie konieczne jest opracowanie odpowiedniego systemu bezpiecznego transportu. Wygląda na to, że pierwsi astronauci, którzy tego dokonają muszą się przygotować na długą podróż i to z przesiadkami.

Pierwsza misja na Czerwoną Planetę z udziałem człowieka ruszy ze stacji kosmicznej znajdującej się w rejonie orbity Księżyca. Taki plan zakłada NASA w ramach programu NextSTEP. Jeden z sześciu partnerów amerykańskiej agencji kosmicznej pokazał właśnie pierwsze szkice koncepcyjne rozwiązania.

Orbitalna stacja kosmiczna Deep Space GatewayOrbitalna stacja kosmiczna Deep Space Gateway fot. Boeing

Projekt Boeinga o nazwie Deep Space Gateway składa się ze stacji, która zostanie umieszczona w rejonie orbity Księżyca oraz statku załogowego. System dokowania do stacji będzie zbliżony do tego, jaki funkcjonuje w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Statek załogowy będzie mieć kwatery mieszkalne przystosowane do spędzania dłuższego czasu w przestrzeni kosmicznej oraz lądownik.

Statek załogowy systemu Deep Space GatewayStatek załogowy systemu Deep Space Gateway fot. Boeing

Czytaj więcej: NASA odnalazła zagubioną sondę. Od 8 lat nie było z nią kontaktu. Cudem znaleziono ją na orbicie Księżyca

Napęd SEP (Solar Electric Propulsion), którego NASA chce użyć w programie NextSTEP zarówno w odniesieniu do samej stacji, jak i statku załogowego, zakłada wykorzystanie silników jonowych. Dokładnie takiego systemu użyto w bezzałogowej sondzie kosmicznej Dawn wystrzelonej w 2007 roku. Montaż stacji w pobliżu orbity Księżyca rozpocznie się już w następnej dekadzie. Konstrukcja zostanie dostarczona na miejsce w czterech częściach.

Zobacz wideo: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (10)
Tak może wyglądać kosmiczny dom Boeinga dla astronautów zmierzających na Marsa
Zaloguj się
 • super_lolo

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś może wytłumaczyć, co to znaczy "w pobliżu orbity Księżyca"? Stacja będzie umieszczona na orbicie wokół Ziemi czy Księżyca?

 • otopolskiepieklo

  0

  co na to słynny pan piżmo?

 • p1971k

  Oceniono 3 razy -3

  Może najpierw ludzie powinni dążyć do zahamowania śmierci głodowej na świecie a potem wojen a potem uleczenie z raka i innych chorób a jak to już ludzkość dokona no to wtedy śmiało na Marsa i dalej.

 • aaa3aaa

  Oceniono 5 razy -5

  dziwne, jest to cale "lecimy na marsa",
  na ksiezyc czlowiek polecial raz (zaluzmy, ze tak bylo), bylo to ponad pol wieku temu i od tego czasu nigdy, ale to nigdy nikt nie wysciubil nosa poza tarcze ochronna ziemi (tzw. pasy von Allena), nawet pod ta ochrona na orbicie okoloziemskiej, ktora i tak tlumi wiekszosc promieniowania, nikt nie przebywal wiecej niz kilkaset dni i w praktyce musieli go wynosic ze statku bo o wlasnych silach juz nie mugl chodzic (zanik miesni, kosci itd. mimo, ze to nie jest ciagle zerowa grawitacja, i w trakcie intensywny trening fizyczny, aby niwelowac skutki), teraz zamiast chociaz tak z 10 razy powtorzyc lot i ladowanie na ksiezycu, osadzic tam jakis w miare trwaly przyczolek, wciska sie ludzia, ze tak bez przygotowania, etapow posrednich polecimy na marsa co jest niewspolmiernie bardziej skomplikowane, ryzykowne i czasochlonne (jest bardzo watpliwe, ze ktos tam nawet doleci zywy przy obecnej technologii, vide wystarczy jeden powazniejszy epizod na sloncu i promieniowanie zmiecie zaloge, teoretycznie sa rozwiazania pozwalajace ograniczyc promieniowanie, ale wszystkie one sa po prostu ciezkie i kilka ton olowiu lub innego czynnika absorbujacego po prostu srednio sie da dokoptowac do obecnych statkow kosmicznych)

  wg mnie to powinni od razu leciec do tych nowych pseudo planet co je niby ostatnio odkryli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX