Era komputerów dobiega końca. Android najpopularniejszym systemem świata

Robert Kędzierski
Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym świata. O ułamek procenta wyprzedził Windows, ale trend wskazuje na to, że era komputerów dobiega końca. Przynajmniej w jednym, kluczowym aspekcie.

Firma analityczna Stat Counter przeanalizowała popularność systemów operacyjnych. Po raz pierwszy w historii zwycięzcą okazał się Android. Zepchnął z pozycji lidera Windows, który utrzymywał się na pierwszym miejscu jeszcze miesiąc temu. 

Różnica pomiędzy systemami jest wręcz symboliczna - wynik to 37,93  do 37,91 proc. Na poniższym wykresie widać jednak powolny, ale nieprzerwany trend.

Popularność systemów operacyjnychPopularność systemów operacyjnych Fot. StatCounter

Użytkowników Windows, korzystających z systemu do przeglądania stron, ubywa. System Google zyskuje - od stycznia przybyło mu 1,8 proc. użytkowników. Systemowi Apple, w tym samym okresie, 0,5 proc - wyjaśnia Zdnet.

To milowy krok w historii technologii i koniec pewnej ery. Pojawiają się wyraźne sygnały kresu hegemonii Microsoftu na rynku systemów operacyjnych trwającej od lat 80. Symbolizuje też przełomową zmianę dla Androida, który jeszcze pięć lat temu odpowiadał za zaledwie 2,4 proc. globalnego ruchu internetowego.

- stwierdził Aodhan Cullen, prezes StatCounter

Nie ma wątpliwości, że Windows jest najpopularniejszym systemem komputerowym - obecnym na ok. 85 proc. maszyn. Trend wskazuje jednak wyraźnie, że do interakcji z siecią coraz częściej wykorzystujemy smartfon. 

Komentarze (32)
Era komputerów dobiega końca. Android najpopularniejszym systemem świata
Zaloguj się
 • cezarykaminski

  Oceniono 22 razy 16

  "Era komputerów dobiega końca"... wiekszego idiotyzmu jeszcze dzisiaj nie czytałem. Porównujecie telefony z komputerami. To jak powiedzenie: Era samochodów dobiega końca, bo rowerów na świecie produkuje się więcej :-)

 • wasiliuk

  Oceniono 4 razy 4

  POPULACJA MUCH PRZEKROCZYŁA POPULACJĘ LWÓW!

  (i wcale nie mówię tu o M$)

 • e.olsen

  Oceniono 8 razy 2

  Tych "końców er" było już bez liku. Był już koniec kina, radia, telewizji, prasy drukowanej, papieru, płyt winylowych itp. itp. I co?

 • dra-h

  Oceniono 14 razy 2

  Era komputerów dobiega końca od dobrych 30 lat i coś dobiec nie może.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 3 razy 1

  odgrzany kotlet kędzierskiego. Przecież ten głupi artykuł już był z miesiąc, może dłużej temu. Porównywanie telefonu do komputera, rzeczywiście, ma sens...

 • tumaxer

  Oceniono 1 raz 1

  Android to kwesta "nie ma innego wyjścia" a telefon trzeba mieć. Nawet ze swoimi zwiechami, bluescreenami, wirusami i ryzykiem dla prywatności Windows jest dużo lepszy i bardziej niezawodny, niestety. Gdyby był lepszy nie miałbym nic przeciwko przesiadce, ale to po prostu śmieć. Nie miałem jeszcze ani jednego smartfona, w którym wszystko by działało tak jak miało działać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX