Groźna luka w Wi-Fi pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Jesteśmy praktycznie bezbronni

Znaleziono groźną lukę w zabezpieczeniach modułu Wi-Fi smartfonu. Celem ataku może stać się praktycznie każdy.

Specjaliści z zespołu Project Zero firmy Google odkryli właśnie nową lukę w zabezpieczeniach naszych smartfonów. Niektóre z urządzeń dostępnych na rynku są niezabezpieczone przed atakami hakerów.

Chodzi konkretnie o telefony korzystające z układów WiFi firmy Broadcom. Te zainstalowane są we wszystkich iPhone'ach od wersji 4 z 2010 roku do najnowszych modeli. Zagrożone są także smartfony z Androidem, m.in. Google Nexus 6 i 6P czy niektóre flagowce Samsunga.

Jak można stać się ofiarą ataku?

Jedynym warunkiem jest znalezienie się w zasięgu tej samej sieci Wi-Fi, w której jest atakujący. W krótkim czasie haker jest w stanie całkowicie przejąć kontrolę nad smartfonem, nawet bez wiedzy właściciela zaatakowanego urządzenia. Cyberprzestępca jest w stanie nie tylko przeczytać konwersacje czy podsłuchać rozmowy, ale także zobaczyć prywatne pliki albo podejrzeć hasła.

SmartfonySmartfony Fot. Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta

Firma Broadcom wie już o istnieniu problemu i wydała odpowiednie poprawki oprogramowania. Smartfony Apple można już aktualizować do wersji iOS 10.3.1, gdzie kłopot został rozwiązany.

Niestety w przypadku Androida sprawa nie jest już taka prosta. Smartfony Nexus z wolnej sprzedaży dostają aktualizacje prosto od Google, jednak na poprawki od innych producentów trzeba czasem zaczekać nieco dłużej.

Sprawa jest nieco utrudniona w przypadku telefonów od operatorów. W takim przypadku na łatki możemy poczekać znacznie dłużej. Rozwiązaniem problemu może być wyłączenie modułu Wi-Fi w miejscach publicznych, gdy nie jest potrzebny.

Więcej o:
Komentarze (20)
Groźna luka w Wi-Fi pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Jesteśmy praktycznie bezbronni
Zaloguj się
 • baramboo

  Oceniono 13 razy 7

  "Niektóre z urządzeń dostępnych na rynku jest niezabezpieczona przed atakami hakerów"
  Polska język trudna język

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 12 razy 4

  Najpierw piszecie, że użytkownik jest bezbronny, a potem, że wystarczy ... wylaczyc wifi ;) Przeciez zawsze trzeba miec wylaczone wifi w miejscach publicznych. To rozwiazanie od lat podpowiadają wszyscy specjalisci od bezpieczenstwa. "Rozwiązaniem problemu może być wyłączenie modułu Wi-Fi w miejscach publicznych, gdy nie jest potrzebny.modułu Wi-Fi w miejscach publicznych."

 • Oceniono 1 raz 1

  Dzizas...kazdy myslacy człowiek wylacza wifi i bluetootha jak wyłazi na miasto, i to nie ze strachu przed hakerami ale zeby bateria nie padła w trymiga .No chyba ze ktos uzywa słuchawek na bluetootha albo korzysta ze smartfona jako nawigacji samochodowej ale do tego wystarczy połaczenie LTE.

 • mille666

  0

  Luka może być w czymś stosunkowo zamkniętym: sieć do takich nie należy, a już srajfony i bezpieczeństwo to największy żart dekady...

 • freejazzy

  Oceniono 2 razy 0

  Układy WiFi firmy Broadcom są zainstalowane są we wszystkich iPhone'ach od wersji 4 z 2010 roku do najnowszych modeli. Łatka jest dostępna w iOS 10.3.1 - i fajnie, tylko że iPhone 4 oraz 4s nigdy takiej aktualizacji nie otrzymają, bo najnowszy system jaki można załadować na te telefony to odpowiednio 7.1.2 oraz 9.3.5.

 • kac

  0

  www.theverge.com/2017/4/5/15198362/broadcom-wifi-chipset-vulnerability-exploit
  copy - translate - paste ??

 • klm747

  Oceniono 2 razy 0

  sranie w banie

 • lisa2

  0

  Niezły biznes z tymi wirusami.

  Wystarczy nie brać odpowiedzialności za zabezpieczenie linii telefonicznej przed podsłuchiwaniem ze strony osób i instytucji trzecich, a już firmom się to podoba. Robią na tym kokosy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX