Rząd bierze się za Ubera. Nadchodzą zmiany w prawie. Nowe obowiązki dla kierowców

Robert Kędzierski
Rząd chce zmian w prawie, które mogą uderzyć w Ubera

Rząd chce zmian w prawie, które mogą uderzyć w Ubera (next.gazeta.pl)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zmian w ustawie o transporcie. Mogą one znacznie utrudnić działanie firm takich jak Uber, bo kierowcy współpracujący z amerykańską firmą będą zmuszeni do wyrobienia licencji takiej, jaką mają taksówkarze. Decyzja może zapaść jeszcze w maju.

Po kilku europejskich krajach Polska może być kolejnym, z którego wycofa się Uber. Wszystko przez zmiany, jakie zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Rząd chce, by przewóz osób był możliwy wyłącznie dla posiadaczy odpowiedniej licencji - informuje Rzeczpospolita

Zwykłe prawo jazdy nie wystarczy?

Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobnie nowe przepisy będą wymagały od kierowców licencji takiej, jaką posiadają taksówkarze. Oczywiście płatnej, i oczywiście poprzedzonej, także płatnym, szkoleniem. Obecnie ceny szkoleń na taksówkarzy to ok. 150-300 zł, a licencja na 15 lat to koszt ok. 200 zł. 

Wprowadzone takich zmian nie oznaczałyby oczywiście automatycznej rezygnacji Ubera z działalności w Polsce. Mógłby on spróbować pozyskać do współpracy dużą grupę odpowiednio wykwalifikowanych osób. Ale to może być się trudne, również z racji tego, że licencjonowani kierowcy nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

W obecnej formie Uber (korzystanie przez kierowcę z aplikacji bez licencji na przewóz osób) jest raczej rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać dodatkowy dochód.

Uber także dla zawodowych kierowców z kat. D

Z Uberem, według projektowanych przepisów, będą mogli bez problemu współpracować zawodowi kierowcy posiadający uprawnienia kategorii D (na autobus, ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny).

Wyrobienie kategorii D kosztuje ok. 4000 zł. Ale to nie wszystko. Trzeba też uzyskać kwalifikację wstępną na przewóz osób, która w trybie przyspieszonym kosztuje ok. 2500 zł. Zwykły kierowca, który chciałby więc przewozić osoby musi liczyć się z kosztem 6500 zł. Do tego dochodzą jeszcze inne drobne opłaty.

Czytaj też: Polski Uber w liczbach. Co udało się osiągnąć przez 2 lata?

Co o proponowanych zmianach myśli Uber, który ma już w Polsce milion użytkowników? Nie wiadomo, bo amerykańska spółka wypowie się jeśli planowane zmiany trafią do konsultacji. 

W pierwszej wersji tekstu pojawiły się nieścisłości, na które zwrócili też uwagę nasi użytkownicy. Poprawki zostały już naniesione. Dziękujemy i przepraszamy za pomyłkę.

A teraz zobacz WIDEO: Zamawianie jedzenia przez UberEATS

Zamawianie jedzenia przez UberEATS

Zobacz także
Komentarze (142)
Rząd bierze się za Ubera. Nadchodzą zmiany w prawie. Nowe obowiązki dla kierowców
Zaloguj się
 • susdomestica

  Oceniono 13 razy 5

  Ale znajomych będzie można wozić? Czy w ramach walki z Uberem PiS zamierza gnębić opresjami wszystkich innych?

 • oryntagon

  Oceniono 10 razy 4

  Nie ma tak, że sobie tanio jeździcie po mieście.
  Rząd wam na to nie pozwoli!

 • humidorek

  Oceniono 24 razy 4

  To dobry pomysł. Kompromis między obecną sytuacją, a zakazem Uberowi działalności. A i kierowcom przyda sie czasem szkolenie, jak postępować z pasażerami i jaka odpowiedzialność na nich ciaży.

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 4 razy 2

  Przede wszystkim zawód powinien zostać uwolniony ale jeśli nie jest to kierowców UBERA powinny dotyczyć dokładnie te same przepisy. Nie mają licencji to nie powinni wozić ludzi. Zaraz pojawią się głosy oburzenia "obrońców demokracji" to od razu zapytam. Jak one się mają do np. szerokiej krytyki jakiegoś dyrektora, który nie posiada wyższego wykształcenia? Przecież taka licencja na taryfę jest czymś w rodzaju magisterium dla dyrektora.

 • kawabis

  Oceniono 8 razy 2

  Według gazety w uberze będą mogli jeździć tylko traktorzyści i kierowcy koparko-ładowarek, brawo uwierzyłbym w to gdyby dalej rządziło PSL.

 • jacek2090

  Oceniono 14 razy 2

  I słusznie. Skoro konkurują z taksówkarzami, to dlaczego ma obowiązywać ich łagodniejsze prawo? Niech konkurują na dokładnie takich samych zasadach jak taxi, i zobaczy czy wtedy nadal będą tacy tani ;)

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Może Autostop wróci do łask w rozszerzonej formie? :-)

 • Oceniono 3 razy 1

  DeForma szkolnictwa, wycinka drzew, polowanie w puszczy, niszczeni TK i sądów, a teraz atak wspierany przez lobby sałaciarzy na najszybciej rosnącą firmę świata. IV RP. Dramat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje