Facebook pracuje nad nową technologią. Będziemy mówić myślami. W obcych językach

Robert Kędzierski
Mark Zuckerberg chce byśmy mogli komunikować się za pomocą myśli

Mark Zuckerberg chce byśmy mogli komunikować się za pomocą myśli (Fot. (Baburov / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 | cambridge.org/Flickr)

Podczas konferencji F8 Facebook zaprezentował ideę nowego sposobu komunikacji, który ma znieść ograniczenia i bariery językowe. Będziemy przesyłać słowa na smartfon wprost z naszego mózgu. Pięć razy szybciej niż dzisiaj.

W laboratorium Facebook zajmującym się eksperymentalnymi technologiami trwają prace nad czymś, co może zrewolucjonizować sposób komunikowania się ludzi.  Regina Dugan, wcześniej pracująca m.in. dla Google, Motoroli i agencji DARPA, tworzy tam system, który będzie w stanie przekształcić nasze myśli na słowa, zanim je wypowiemy. 

Czytaj też: Wizja przyszłości Facebooka niektórych może przerazić. Wszędzie naklejki i emotikony. 

Jak wyjaśnia Independent nowa technologia nie wymaga żadnych implantów. Jest oparta na systemie optyczno-neuronowym, który analizuje nieinwazyjnie aktywność neuronów w ośrodku mowy. Ma to pozwolić na błyskawiczne wyrażanie myśli - jeszcze zanim nasz mózg zamieni je w wypowiadane słowa.

Ekspertka chce dzięki temu znacznie przyspieszyć prędkość, z jaką przesyłamy słowa na smarfon lub inne urządzenie. Miałaby wynosić 100 słów na minutę, czyli 4-5 razy szybciej niż obecnie. Narzędzie miałoby pozwolić na komunikowanie się w obcym języku bez jego znajomości. 

Kolejną innowacją, nad którą pracuje Facebook, jest system umożliwiający słyszenie wiadomości za pomocą skóry. Miałoby to zapewnić całkowitą anonimowość i możliwość rozmawiania w sytuacjach, w których dziś jest to niemożliwe. 

Na wdrożenie nowej technologii przyjdzie nam pewnie poczekać. Fale mózgowe umożliwiają już dzisiaj sterowanie urządzeniami i wydawanie komend. Wymaga to jednak treningu i bardzo zaawansowanej technologii. Nie wiadomo też jak poradzi sobie nasz mózg z potokiem stu słów na minutę. Czy chcielibyście porozumiewać się z taką prędkością? Prosimy o komentarze. 

***

Zobacz także
Komentarze (48)
Facebook pracuje nad nową technologią. Będziemy mówić myślami. W obcych językach
Zaloguj się
 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 5 razy 5

  to niejest dobry pomysl; jak rozmawiam z szefem mowie "tak jest, oczywiscie, natychmiast", ale mysle "ty chu*ku zlamasie, komuchu czerwony"

 • tematdnia

  Oceniono 4 razy 4

  Ja bym wolał aby ludzie najpierw nauczyli się myśleć i to samodzielnie.

 • lisa2

  Oceniono 5 razy 3

  Idea jest piękna - dążenie do sztucznej telepatii. Ale...

  Obecnie problemem jest niewiedza jak działa myśl i jak jest tłumaczona na słowa. Pierwszym krokiem będzie rozpoznanie tego kroku, który tłumaczy myśl na słowa, bo od tego jest uzależnione obecne porozumienie się między osobnikami. Każdy człowiek może to inaczej realizować choćby z powodów osobniczych - indywidualnych organizmu, sposobu wychowania itp.

  Po rozpoznania powyższego schematu powinno nastąpić rozpoznanie najważniejsze - sposobu tworzenia myśli w pojęcia ogólne, niezależne od osobników, kultury, sposobu wychowania, otoczenia. Dlaczego? Ponieważ te same pojęcia mogą tworzyć inne struktury w mózgu. Dopiero wtedy, po rozpoznaniu sposobu tworzenia pojęć i ich zróżnicowanie osobnicze, można będzie je porównywać między osobnikami i rozumieć jednoznacznie. Pozostanie jedynie opracowanie sposobu przekazywania tych pojęć między osobnikami.

  Dlaczego tak ważnym jest rozpoznanie sposobu tworzenia myśli? Bo wtedy dopiero trzeba będzie tłumaczyć myśli grup osobników na myśli innych grup. Uważam, że powstaną wtedy "języki myśli" - wykryte będą grupy ludzi o tym samym "sposobie tworzenia myśli" i to będzie ich "język", inne grupy będą miały "inny język". Takich grup może być wiele i będzie to zależało również od stanu zdrowia psychicznego osobników jak i od wielu innych podstawowych cech: rasa, sposób wychowania, miejsce wychowania, stan zdrowia, itp.

  Myślę (i przekazuję to w formie pisemnej), że będzie to trwało co najmniej kilkaset lat, zanim powstaną pierwsze realne technologie swobodnego przekazywania myśli między osobnikami. Trzeba jednak zrobić pierwsze kroki, aby osiągnąć cel. Chyba że, w najbliższym czasie powstaną inne, prostsze idee rozpoznawania pojęć i porozumiewania się.

 • waldemar591

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro "będziemy mówić myślami", czy przewidziana jest już odpowiedzialność karna za myślozbrodnię?

 • Eric Cartman

  Oceniono 10 razy 2

  "To już nie jest fantastyka" napisala latryna wyborcza opisujaca pobozne zyczenia stworzenia technologii, ktora nie zisci sie jeszcze przez kilkadziesiat lat.

 • jolarutowicz

  Oceniono 1 raz 1

  a wiecie jaki jest największy wróg małego dziecka ? jego matka na facebooku ...a jeszcze chcą jej mózg do komputera podpiąć...apokalipsa.

 • andrzejbak

  Oceniono 1 raz 1

  Złodziej facebooka musi najwyraźniej płacić coraz wyższy haracz CIA która go częściowo obroniła po sprawach o kradzież portalu FB i usiłowanie zabójstwa sekretarki okradanej firmy Orange i Pilawa facebook & Twitter.
  Najwyraźniej żydzi paralitycy z CIA nie przewidzieli telepatycznie wyniku wyborów w USA i teraz żądają urządzenia telepatycznoekektronicznego aby się odkuć.

 • kabaretek

  Oceniono 3 razy 1

  Jak by tu mózg zhackować, albo wirusa sprzedać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje