Nie tylko Biedronka. Wiemy, w których sklepach 2 maja odbędzie się wielki protest pracowników

Daniel Maikowski
Z informacji przekazanej przez Solidarność wynika, że w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników handlu weźmie udział nawet kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych w około 300 dyskontach i hipermarketach.

Już 2 maja w dyskontach Biedronka odbędzie się akcja protestacyjna, która ma polegać na "przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków przez pracowników i przestrzeganiu obowiązujących w danym sklepie procedur". To może spowolnić ich pracę i sprawić, że klienci będą dłużej stać w kolejkach do kas.

Powodem protestów ma być nadmiar obowiązków, którymi obciążani są pracownicy oraz fakt, że choć portugalski właściciel sieci oficjalnie informuje o podwyżkach, to jednak nie obejmują one wszystkich osób zatrudnionych w Biedronce.

Rzeczywiście płace wzrosną, ale w stopniu znacznie odbiegającym od oczekiwań pracowników. Ponadto wprowadzono inne zmiany w systemie wynagrodzeń, na których znaczna część pracowników straci

– mówi Piotr Adamczak, przewodniczący Solidarności w Biedronce.

Nie tylko Biedronka

Z informacji przekazanych przez przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Alfreda Bujarę wynika, że do strajku dołączą również pracownicy innych sieci handlowych.

Zainteresowanie pracowników tą akcją przerosło nasze oczekiwania. Tym bardziej, że ta inicjatywa powstała oddolnie zaledwie kilka tygodni temu. To pokazuje jednak jak złe na stronę panują w branży handlowej i jak bardzo zdeterminowani są pracownicy.

– mówi Alfred Bujara.

Jak wskazuje, cały czas spływają informacje o kolejnych sklepach, których pracownicy postanowili przyłączyć się do protestu – Najwięcej jest Biedronek, bo to w tej sieci zrodził się pomysł zorganizowania protestu. W akcji wezmą tez udział min. pracownicy sieci Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Makro, Arel oraz centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu oraz centrum H&M w Gądkach pod Poznaniem. Lista nie jest jeszcze zamknięta. Wciąż zgłaszają się do nas kolejni pracownicy – podkreśla

Związkowcy liczą, że strajk doprowadzi do rozmów i negocjacji z pracodawcami. "Chodzi nam o płace i warunki pracy" – powiedział w rozmowie z PAP Piotr Adamczak.

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (61)
Nie tylko Biedronka. Wiemy, w których sklepach 2 maja odbędzie się wielki protest pracowników
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 15 razy 9

  Jeśli chodzi o Biedronkę to myślałam, że ten strajk trwa już od dłuższego czasu.

 • jeremiah833

  Oceniono 24 razy 6

  mają rację, niech walczą o godne zarobki. Założę się, że zaraz tu rozszczekają się przeciwnicy tej akcji - typowa jest polska niesolidarność. Gorzały i piwska nakupcie sobie wcześniej. Bo nie wierzę, że komuś chleba może braknąć. Gdyby tak WSZYSCY ci pomiatani i nędznie opłacani pracownicy marketów ( i nie tylko) choć na 1 dzień postawili się tym pijawkom - okazałoby się, jak bardzo są niezbędni.
  p.s.
  nie pracuję w markecie ale solidaryzuję się z nimi

 • kwantowypajonk

  Oceniono 10 razy 4

  Zastanawia mnie dlaczego ludzie, oskarżają pracowników o strajk. Czemu nie oskarżacie korporacji i zarządów, o to że ludzie są zmuszeni do strajku, bo muszą pracować za 3 osoby, za 1700 zł, pracować w różnych porach dnia, często kodeks pracy, bhp i inne nie są przestrzegane.

 • Konrad Pawlik

  Oceniono 5 razy 3

  Walczcie o swoje ja mam teraz dobra pracę i oby tak zostało, lecz gdy byłem w okresie przejściowym zatrudnionym się w dospel-u. Wyzysk jaki tam panuje mobilizował mnie do jeszcze szybszego znalezienia normalnej pracy. Ludzie tam ugrzęźli i myślą, że sa bez szans a właśnie tacy ludzie powinni stanąć na jeden dzień aby firma się przekonała choć i tak to wie, że bez nich nie dadzą rady...co dyrektor pójdzie do np wtryskarki ...

 • takaprawda2015

  Oceniono 2 razy 2

  "Centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu"

  A w którym to miejscu we Wrocławiu AMAZON ma jakieś centrum??

 • d1r3ct

  Oceniono 2 razy 2

  E tam...zaraz będą pracować tylko bracia Ukraińcy, których PiS, Prezio i Morawiecki chętnie sprowadzają :D A nawet nie są w UE, nie płacą składek, ani...nie reformują Ukrainy bo i jak...skoro siedzą w Polsce, a niedługo może będą jeździć jeszcze dalej ? :D

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Żądania słuszne tylko pamiętajmy, że za podwyżki zapłaci konsument!

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 3 razy 1

  "solidarność"(Mała litera zamierzona) usiłuje zaistnieć inaczej niż jako przybudówka PiS!!! To jest akcja reklamowa!!!!!

 • czarnybialyszary

  Oceniono 5 razy 1

  za tuska robiłem w castoramie na śmieciówce 6 zł bez ZUSu. Tusk to CHAM!!
  ps. popieram Lewicę!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX