Chińczycy i Europejczycy chcą zbudować bazę na Księżycu. To będzie przełom w podboju kosmosu

Robert Kędzierski
W ciągu najbliższych pięciu lat możemy stać się świadkami historycznego wydarzenia. Chodzi o rozpoczęcie budowy bazy na Księżycu.

Przedstawiciele chińskich i europejskich agencji kosmicznych poinformowali, że zamierzają współpracować nad stworzeniem bazy księżycowej. Kosmiczna inwestycja mogłaby ruszyć już w ciągu najbliższych 5 lat.

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może zająć nawet setki lat. Lista problemów jest długa

Johann-Dietrich Woerner, dyrektor generalny ESA, zaproponował stworzenie czegoś w rodzaju wioski księżycowej, która byłaby przydatna podczas przyszłych misjach marsjańskich.  Mogłaby też posłużyć jako baza dla rozwoju turystyki kosmicznej, a także kosmicznego przemysłu wydobywczego.

Przestrzeń kosmiczna znacznie zmieniła się od ery wyścigu z lat sześćdziesiątych. Dziś eksploracja kosmosu w celach pokojowych jest zadaniem, które trzeba realizować w ramach współpracy międzynarodowej.

- powiedział Woerner.

Chińska Agencja Kosmiczna jeszcze w tym roku planuje pobrać z powierzchni srebrnego globu próbki skał. Będą one analizowane również przez europejskich partnerów. Następnym krokiem będzie misja na "ciemną stronę Księżyca" - i stamtąd mają zostać pobrane próbki. 

Program kosmiczny Państwa Środka jest dość zaawansowany. Na orbicie okołoziemskiej znajduje się chiński odpowiednik międzynarodowej stacji kosmicznej. Tydzień temu chińska Agencja Kosmiczna wprowadziła w przestrzeń kosmiczną bezzałogowy statek który ma do niej zacumować. Jeszcze w tym roku na pokładzie stacji ma się znaleźć pierwszy chiński astronauta. 

***

Więcej o:
Komentarze (51)
Chińczycy i Europejczycy chcą zbudować bazę na Księżycu. To będzie przełom w podboju kosmosu
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 19 razy 7

  Ten chińska stacja kosmiczna to jest odpowiednik, a w zasadzie kopia Saluta 5/6 a nie ISS proszę nie wypisywać dyrdymałów. A co do budowy wioski to niech może ESA czy też Chińczycy najpierw wyślą człowieka na Księżyc, chińskie plany nie zakładają tego przed rokiem 2030 a europejskie w ogóle nie istnieją, ani jedni ani drudzy nie posiadają rakiety nośnej odpowiedniej do załogowej misji księżycowej (nie mówiąc o bajkach o budowaniu wiosek) ani nawet zaawansowanego projektu załogowego lądownika księżycowego.
  Fajnie że Pan przytoczył jakiś folder reklamowy ale proszę nie robić ludziom wody z mózgu.
  ps. o co chodzi z tym " Jeszcze w tym roku na pokładzie stacji ma się znaleźć pierwszy chiński astronauta. "???
  a Jing Haipeng i Chen Dong w X i XI zeszłego roku to gdzie niby byli???
  ps.2 Chiny nie wysyłają astronautów tylko taikonautów
  ps.3 z takim poziomem artykułów to proponuję publikować gdzieś u Antoniego M. bo wiarygodność zbliżona.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 13 razy 5

  Co za nonsens. Przecież każdy samodzielnie myślący człowiek doskonale wie, że Księżyc w rzeczywistości nie istnieje, a tylko Amerykanie wyświetlają go na niebie przez specjalny projektor z Cholyłód.

 • kamil-t

  Oceniono 10 razy 4

  Ktoś się chyba nie zorientował, ze ani Chiny ani tym bardziej Europa zdecydowanie nie posiadają możliwosci technicznych do budowy takiej bazy w ciagu najblizszych dziesiecioleci. Dla Chin samo wysłanie człowieka na Ksieżyc to kwestia najblizszych kilkunastu-dwudziestu kilku lat, budowa bazy to byloby przedsiewziecie o rząd trudniejsze. Europa w ogle nie potarfi przeprowadzic lotów załogowych, jedyny jej sukces to wkład w budowę amerykańskiego Oriona. Sorry, naprawdę istnieje gigantyczny rozziew miedzy tymi sensacjami a realiami technicznymi.

 • mhjunior007

  Oceniono 8 razy 4

  "Od lat sześćdziesiątych przestrzeń kosmiczną bardzo się zmieniła. Dziś eksploracja kosmosu w cy." - stwierdzil Woerner.
  To niezwykle wazkie, pouczajace i odkrywcze stwierdzenie. Wiecej takich stwierdzen!

 • ziomekg2

  Oceniono 4 razy 2

  Jak ten projekt bedzie posuwal sie do przodu z blyskawicznoscia projektu Galileo no to sobie poczekamy troche.

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 2

  Chinczycy dopuszcza Europejczykow do spolki jak dostana w daninie polowe Europy. Jedwabny szlak jest juz gotowy:)

 • kapitan_wrona

  Oceniono 4 razy 2

  Raczej nie na to wielkich szans. Jak dotąd ani Europa ani Chiny nie zrobiły niczego co by mogło wskazywać na szanse powodzenia takiego projektu. Do takich rzeczy trzeba przysłowiowych jaj.

 • georgeb

  Oceniono 1 raz 1

  To spóźniony Prima Aprilis.

 • mncj

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widać nie liczy się jakość artykułu tylko ilość...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX