Nie otwieraj tego pliku. Przestępcy podszywają się pod największy bank w Polsce

Uwaga na nowy atak phishingowy. Hakerzy celują tym razem szczególnie w klientów banku PKO BP. Liczą na otwarcie rzekomego "potwierdzenia wpłaty".

Ataki, w których oszuści liczą na łatwowierność internautów (phishing) nie tracą na popularności. Często są wręcz bardziej skuteczne od innych metod hakerów.

Ostatnio informowaliśmy m.in. o groźnej luce w Microsoft Wordzie, którą wykorzystywali hakerzy po zachęceniu do otwarcia pliku w tym programie. Wcześniej przestępcy celowali w użytkowników Google Chrome, których zachęcali do pobrania złośliwego pliku.

Tym razem przestępcy podszywają się pod PKO BP - największy bank w Polsce. O sprawie poinformował serwis Niebezpiecznik.pl.

Na skrzynki internautów wysyłane są e-maile pod tytułem "Potwierdzenie wpłaty". Nie zawierają żadnej treści, w załączniku znajduje się za to plik PDF o nazwie "pko-trans-details-170507-121204.pdf".

Fałszywy e-mail do klientów bankuFałszywy e-mail do klientów banku fot. dzięki uprzejmości niebezpiecznik.pl

Po otwarciu ukazuje się komunikat o rzekomym błędzie podczas pobierania zawartości dokumentu. Plik próbuje się w tym czasie połączyć z serwerem przestępców i pobrać złośliwe oprogramowanie. Niebezpiecznik informuje, że połączanie blokowane jest w programie Adobe Acrobat Reader w systemie Windows.

Dokument otwarty w innym programie może pobrać jednak złośliwy plik. Ten rozpoznawany jest jako zagrożenie jedynie przez niewielką część antywirusów, dlatego może wyrządzić szkody w komputerze internauty.

Dlatego należy bardzo uważać na podejrzanie wyglądające e-maile. W tym przypadku nieostrożne otwarcie pliku (z niestandardowo wyglądającej wiadomości) może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

Więcej o:
Komentarze (8)
Nie otwieraj tego pliku. Przestępcy podszywają się pod największy bank w Polsce
Zaloguj się
 • femur

  Oceniono 3 razy 1

  Mam pytanie: dlaczego na tej stronie mój "WebAdvisor" ostrzega przed niebezpiecznymi witrynami!
  Hmmm...

 • michalmos

  0

  Tylko ostatni idiota nabierze się na takiego maila. Wiadomo, że bank sam od siebie nigdy nie żąda potwierdzenia wpłaty. Ty musisz samodzielnie zapłacić, żeby ta wpłata była potwierdzona. Żądać bankowego druku potwierdzenia wpłaty może ten, wobec którego masz należność.

 • billyboy1943

  0

  ŻADNA ZDZIWKA! od dawna wiadomo,że najłatwiej jest tam się włamać-jako monopoliści państwowi dalej tkwią w głębokim PRL!!!

 • ferdkiepski

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy obciążyć banki kosztami ataków hakerskich i problem szybciutko zniknie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX