AlphaGo jednak górą! Sztuczna inteligencja ograła do zera mistrza świata w Go

Sztuczna inteligencja od Google wygrała wszystkie trzy pojedynki z Ke Jie w chińską grę Go. Teraz przejdzie na zasłużoną emeryturę, bo... nie ma już dla niej silniejszych przeciwników.

AlphaGo to program stworzony przez DeepMind, firmę przejętą w 2014 roku przez Google. O sukcesach algorytmu mogliśmy usłyszeć już kilkukrotnie, m.in. za sprawą pokonania legendarnego koreańskiego gracza Lee Sedola.

AlphaGo może też pochwalić się ograniem wielokrotnego mistrza Europy Fan Hui 5 razy z rzędu.

Eksperci z DeepMind wzięli sobie jednak za cel pokonanie dziewiętnastoletniego Chińczyka, Ke Jie. Mistrza świata, z którym obecnie nie może równać się nikt, z wyjątkiem AlphaGo.

Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym pojedynku, który AlphaGo wygrało z Ke Jie. Wtedy mistrz miał jeszcze szansę na triumf w całym (składającym się z trzech spotkań) meczu. Pod koniec minionego tygodnia odbyły się jednak dwa kolejne starcia, a mistrz świata został pokonany w każdym z nich.

Jak zapowiedzieli twórcy programu, był to ostatni mecz jaki rozegrało AlphaGo. Teraz projekt przechodzi na zasłużoną emeryturę. Powód jest oczywisty - nie ma już dla niego mocniejszych przeciwników.

Sztuczna inteligencja pokonała już w Go najlepszych, a stało się to znacznie szybciej, niż mogliśmy się spodziewać. Teraz pracownicy DeepMind mają zająć się nowymi przedsięwzięciami z dziedziny AI.

Więcej o:
Komentarze (67)
AlphaGo jednak górą! Sztuczna inteligencja ograła do zera mistrza świata w Go
Zaloguj się
 • mydeer

  Oceniono 8 razy 4

  Nie "sztuczna inteligencja" tylko analiza statystyczna. Dzięki rozwojowi techniki mamy procesory które pozwalają wykonywać ją bardzo szybko, ale to nadal są algorytmy które statystycy znają od dziesiątek albo i setek lat. Gry takie jak szachy czy go są, wbrew popularnej opinii, dość schematyczne i dlatego łatwo dają się wpasować w analizę statystyczną. Człowiek istotnie nie jest w stanie sprostać komputerowi, który w sekundę przeanalizuje wszystkie możliwe scenariusze i wybierze najlepszy, ale to nie jest inteligencja, nawet sztuczna.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 1 raz 1

  OK... Teraz pytanie, kiedy ta sztuczna inteligencja dojdzie do słusznego logicznie wniosku, że jesteśmy jej zbędni i co z tym fantem zrobi...

 • do100jnik

  0

  do wszystkich, których zachwyca AI
  człowiek potrzebuje dziennie ok. 2400 kcal, z tego rozum zużywa 20% energii, tj. 400kcal/dziennie czyli pracuje z mocą ok. 25 W, czy ten sztuczny inteligent zadowoli się mocą 25W, dajmy mu poszaleć 100W

 • all for all

  0

  to niech teraz ustawią tą inteligencje aby stworzyła energie z niczego i mamy świat w garści

 • all for all

  0

  szutczna inteligencja powinna myśleć nad nowymi rozwiązaniami dla świata

 • kastoripollux

  0

  Zaraz, zaraz, nie mówcie hop. Ten mikro procesorek nie grał jeszcze z PREZESEM. Programiści nie stworzyli jeszcze algorytmu, który pokonałby ludzkiego pana. Nie znają jego możliwości!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX