SpaceX przeprowadzi ważną próbę. Kapsuła Dragon ponownie trafi na orbitę

Robert Kędzierski
Dziś przekonamy się, czy wielki plan podboju kosmosu ma faktycznie szansę rozwinąć skrzydła. SpaceX, firma Elona Muska, przeprowadza kluczową próbę.

W czwartkowe popołudnie SpaceX, firma kosmiczna należąca do miliardera Elona Muska, może dokonać istotnego kroku, dzięki któremu plan dalszej eksploracji kosmosu stanie się bardziej realistyczny. Stworzona przez nią kapsuła Dragon ma być ponownie wyniesiona na orbitę okołoziemską. Start odbędzie się z przylądka Canaveral. 

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może zająć stulecia. Lista problemów jest bardzo długa.

Próba jest istotna, bo może potwierdzić, że korzystanie ze kapsuł wielokrotnego użytku jest możliwe i bezpieczne. Jak wyjaśnia Daily News ta konkretna kapsuła była już na orbicie w roku 2014. Teraz ma dostarczyć na międzynarodową stację kosmiczną 3 tony ładunku. Jednym z jego istotnych elementów są... myszy laboratoryjne, muszki owocówki oraz próbki nasion, które będą badane pod względem możliwości rozwoju w warunkach mikrograwitacji - twierdzi Psych.org.

Odnowioną kapsułę Dragon na orbitę wyniesie nowa rakieta Falcon. Po wykonaniu misji ma powrócić wodując. Docelowo i rakiety mają być również wykorzystywane wielokrotnie. 

Schemat systemu lotów na MarsaSchemat systemu lotów na Marsa Fot. SpaceX

Do tej pory kapsuły Dragon były wysyłane na orbitę już 12 razy, 11 na zamówienie NASA. Celem Elona Muska jest stworzenie floty kapsuł, które będzie można wykorzystać trzykrotnie. 

Elon Musk zapowiedział testy innych rakiet i kapsuł. Jeszcze w tym roku przetestowana ma być rakieta Falcon Heavy. W przyszłym kapsuła Dragon 2 (mogącej transportować ludzi). Testy są elementem wielkiej próby przed misją marsjańską - Elon Musk chce wysłać ludzi na Czerwoną Planetę za pomocą bezzałogowych statków kosmicznych Red Dragon . 

SpaceX w 2014 roku podpisał umowę wynajmu kosmodromu na 20 lat. Ma też z NASA szacowaną na 4,2 mld dolarów umowę na dostawy sprzętu i wyposażenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Docelowo ma obsługiwać załogowe misje na stację. Do tej pory Amerykanie musieli w tej kwestii polegać na Rosjanach.

Więcej o:
Komentarze (44)
SpaceX przeprowadzi ważną próbę. Kapsuła Dragon ponownie trafi na orbitę
Zaloguj się
 • misio-kicio

  Oceniono 17 razy 5

  Jakie jest cargo? Trzy tony myszy laboratoryjnych??

 • metenburg

  Oceniono 24 razy 4

  Ruscy 50 lat temu wyslali w kosmos troche wieksze zwierzeta ale autor tego artykulu mial wtedy kisiel w majtkach.

 • takitamwojtek

  Oceniono 8 razy 0

  Fajny artkuł, ale jako fan SpaceX pozwolę sobie wytknąć dwa błędy:
  1. Testy Falcon Heavy zaczynają się w tym roku, a nie w przyszłym. Osobiście obstawiam wrzesień.
  2. Może tylko mi się tak wydaje, ale tekst sugeruje że Falcon Heavy = 120metrowa rakieta marsjańska. A to dwa zupełnie inne pojazdy.

 • jurek7

  Oceniono 8 razy 0

  Phi, profesor T.Alent wysyłał myszki z Romkiem i A'Tomkiem już kilkadziesiąt lat temu...

 • kocurek2010

  Oceniono 3 razy -1

  czy niektórzy ludzie już tak upadli na głowę żeby robić wielokrotne próby i marnować hajs zamiast wysłać konkretna misję na księżyc i zacząć działać? Bogatemu wszystko wolno-)

 • ninsei

  Oceniono 5 razy -1

  Nie, Falcon Heavy to nie to samo co ITS.

 • spinaker99

  Oceniono 7 razy -1

  Ten Musk to ma Mózg!!!!!!!!!!!!!

 • n_i_k

  Oceniono 1 raz -1

  Pomyliliście Falcon Heavy z ITS. Flacon Heavy będzie miał ciąg ok. 8000kN, kilkukrotnie mniej niż miał Saturn V.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX