Włamanie do komputera za pomocą e-papierosa? To możliwe. "Wystarczy 20 linijek kodu"

Robert Kędzierski
Eksperci do spraw bezpieczeństwa zwracają uwagę, że e-papieros można wykorzystać do przejmowania kontroli nad komputerami.

Dwóch ekspertów do spraw bezpieczeństwa cyfrowego przeprowadziło niezależne testy potwierdzające możliwość infekcji komputera za pomocą elektronicznego papierosa. Urządzenie można poddać modyfikacji, która zmieni je w groźne hakerskie narzędzie.

Odpowiednio spreparowany e-papieros może zostać podłączony do komputera (przez port USB), który zidentyfikuje je jako klawiaturę bądź urządzenie sieciowe. Może wówczas posłużyć do wprowadzania poleceń bądź przejmowania ruchu sieciowego.

Czytaj też: E-papierosów nie można już sprzedawać ani reklamować w sieci.

Jak wyjaśnia Sky News, wystarczy zaledwie 20 linijek kodu, by zmusić komputer do wykonania skryptu zapisanego w zmodyfikowanym e-papierosie. Ten złośliwy kod może również zostać wykorzystany w innych z pozoru całkowicie bezpiecznych urządzeniach.

Problem modyfikowania urządzeń USB, by mogły infekować inne urządzenia, nie jest nowy. Po raz kolejny okazuje się, że użytkownik dbający o bezpieczeństwo, musi dbać też o to, co podłącza do komputera. Groźne mogą być nawet niepozorne urządzenia.

Więcej o:
Komentarze (29)
Włamanie do komputera za pomocą e-papierosa? To możliwe. "Wystarczy 20 linijek kodu"
Zaloguj się
 • gwsol

  Oceniono 4 razy 4

  Nie dyskredytujmy e-papierosów. Podstawka chłodząca do laptopa też może zawładnąć komputerem, opróżnić konto , wędrować po dziwnych stronach w necie. Zawsze będzie na kogo zwalić winę.

 • sprawazlewa

  Oceniono 3 razy 1

  Jednak e-papierosy szkodzą i "Uwaga! Papieros może wywołać groźne choroby twojego komputera"

 • embart

  Oceniono 1 raz 1

  A te 20 linijek kodu to skądś muszą się wziąść. Czyli co? Po pierwsze infekcja malware a potem wykonanie kodu ze zmodyfikowanego (z pamięcią?) , podłączonego e-szluga? To niezły zbieg wydarzeń, którego prawdopodobieństwo to jak trafić totka w dychę. A poza tym, jeśli e-szlug miałby pamięć ze złosliwym programem, to po co te 20 linijek kodu wcześniej? Art napisany do dupy, niechlujnie i o niczym.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 1

  az strach pomyslec, co zrobi zelazko z termostatem podlaczone wtykiem USB-C do kompa

 • zz1026

  0

  idac tym tokiem to wszystko moze byc zagrozeniem

  np dlugopis
  no bo jak odpowiednio spreaprujemy dlugopis to moze zainfekowac komputer albo mozna bedzie tym dlugopisem poderznac gardlo

 • kkkqqq

  0

  Technika stara jak swiat. Jeszcze kilka lat temu mozna bylo odczytac dowolny kawalek pamieci przez usb.

 • fafarafafafa

  0

  Odkrycie rzeczywiście na miarę Nobla. To naturalna cecha urządzeń USB i sposobu ich obsługi w systemach operacyjnych. Dlatego w dużych firmach używa się systemów ograniczających rzeczy, które użytkownik może zrobić z komputerem. A podstawą jest i tak dobra "higiena" i myślenie o tym co się robi.

 • promemo

  0

  Dalej; po podłączeniu sztucznego penisa do PC (oczywiście przez USB) komputer może zostać zainfekowany przez kiłę lub

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX