Rzutem na taśmę Plus dołącza do operatorów oferujących roaming "tak jak w kraju"

Robert Kędzierski
Kilkanaście godzin przed graniczną datą ustaloną przez władze Unii Plus ogłasza zniesienie opłat roamingowych. Skorzystają z nich klienci korzystający z abonamentu jak i telefonów na kartę.

Plus poinformował, że 15 czerwca znosi opłaty roamingowe dla swoich klientów. Nowe warunki będą obowiązywać korzystających z abonamentu, ofert "na kartę" czy "mix". Zmiana dotyczy zarówno sieci Plus jak i Plush

W komunikacie przesłanym przez operatora czytamy, że oferta „W Unii jak w domu" będzie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu. Klienci nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych.

Klienci Plusa korzystający z pakietów "bez limitu" będą mogli z nich korzystać za granicą - to najważniejsza zmiana, dzięki której polski operator może konkurować z gigantami takimi jak T-Mobile czy Orange.

Korzystający z taryfy LTE będą płacić od 0,29 zł za minutę połączenia wykonywanego zza granicy (wcześniej opłata była powiększana o 5 eurocentów). Odbieranie rozmów będzie bezpłatne, ale obowiązuje tu limit - 300 minut rocznie. Powyżej 300 minut minuta odebranej rozmowy będzie kosztować 5 groszy.

Roaming jak w domu

Plus precyzuje też zasady roamingu dotyczące transmisji danych. Tutaj opłaty są naliczane według wypracowanego w ramach unijnego kompromisu wzoru.

Jeśli w ramach oferty krajowej jest pakiet GB, to w ramach tego pakietu dostępny będzie stosowny limit na roaming w UE bez dodatkowych kosztów. Po przekroczeniu pakietu przyznanego na transmisję w UE, będzie naliczana opłata dodatkowa w wysokości 4 gr za 1 MB, zgodnie z regulacją wprowadzoną przez UE. Uwaga: ta niska z pozoru opłata to ok. 40zł za pakiet 1GB. 

Klient posiadający płacący abonament w wysokości 49,99 zł , który w kraju ma limit 5 GB, w ramach tych 5 GB będzie mógł wykorzystać 2,6 GB na transmisję w UE. Osoby płacące 69,99 zł za abonament,  które w kraju mogą korzystać z 10 GB internetu, w ramach tych 10 GB będzie mógł wykorzystać 3,6 GB na transmisję.

Standardowa stawka za transmisję danych wynosi, tak jak w kraju, 19 gr/MB. Do tej pory za 250MB opłata wynosiła 250 zł za pakiet danych w wysokości. Pozostali operatorzy mają w tym zakresie zbliżoną politykę naliczania opłat. 

Roamingowa rewolucja

Zniesienie roamingu zostało wymuszone przez wytyczne unijne, których celem jest całkowite wyeliminowanie tych opłat w UE. Opłaty za roaming były do tej pory istotnym źródłem przychodów dla firm telekomunikacyjnych. Dlatego usunięcie ich z cenników stanowi bardzo poważne uderzenie w finanse i rentowność biznesu telekomów. Stąd też początkowe próby wprowadzania tylko częściowych obniżek opłat za roaming, które widzieliśmy w Polsce.

Czytaj też: Twórca Magazynu Porażka o zgorzknieniu Polaków. 

Plus dołączył do operatorów oferujących podobne warunki "rzutem na taśmę" - dosłownie kilkanaście godzin przed wejściem w życie zmian w ofertach Orange i Play

Więcej o:
Komentarze (20)
Rzutem na taśmę Plus dołącza do operatorów oferujących roaming "tak jak w kraju"
Zaloguj się
 • mitan wielki

  0

  At zydgejmasoncyklista:
  U nas tez płacą 5 euro, ale miesięcznie nie dziennie. Więc taniej się chyba już nie da.

 • zydgejmasoncyklista

  0

  Te polskie ceny to jest totalny skandal. Mam abonament w Vodafone w Irlandii. We wszystkich krajach UE oczywiście nie ma już opłat roamingowych. W roamingu Vodafone Red Roaming, w większości krajów świata do których się udajemy, stawka za dobę wynosi 4,99 euro - w tym są nielimitowane rozmowy, sms-y (tak jak w kraju) i dodatkowo 200 Mb danych - dziennie. Po wykorzystaniu tych 200 Mb dostajesz sms-a że jeśli chcesz korzystać więcej, należy wysłać darmowego sms-a i odblokować narzucony limit (w tym wypadku do 50 euro). Chciałem zaznaczyć, że wyjeżdżając do wielu popularnych krajów z Vodafonem, stawka ta jest niższa niż w jakimś kraju środkowej Afryki czy w Azji - np. w USA, Kanadzie czy Turcji to 2,99 euro za dzień. Czy naprawdę polscy operatorzy nie mogliby zrobić czegoś takiego? Dlaczego wciąż łupią Polaków i wmawiają im, że taniej się nie da?

 • Czupakabros

  0

  Kiedy zestawienie ofert operatorów. Chcę wiedzieć gdzie mam przenieść swoje numery. Popatrzcie jaki to ból dać coś komuś za free - nawet jak samemu ma się to za darmochę. To takie polskie. Jak tu jeszcze okraść, co zrobić żeby za powietrze chcieli płacić. Jak spreparować zasady korzystania żeby wydymać Kowalskiego?

 • mocno_kwasny

  0

  Solorz płakał jak podpisywał :-)

 • 162tony

  Oceniono 2 razy 0

  "w ramach tych 10 GB będzie mógł wykorzystać 3,6 GB na transmisję"
  no dobra... niech mi ktoś to wytłumaczy...

 • joankb

  0

  Znaczy ostatni z mataczących i usiłujących naciąć klienta.
  BRAWO polski biznesie. Czy na poziomie warzywniaka, czy koncernu medialnego jesteś JANUSZEM..

 • Mariusz Janowski

  0

  Z Brytanii do Bulandy (kraju białych zakompleksionych Murzynów, dymanych przez światowy kapitał i urzędy, zwany perwersyjnie "wolną Polską") jest 1 pens za minutę. Po co więc roaming? Bez roamingu i w krajowej sieci jest taniej!

 • an35m

  0

  W kraju mam bezpłatne połączenia do wszystkich komórkowych i sms-y. Ma być jak w kraju, to znaczy że też mam za darmo czy po 0,29 zł za minutę, bo abonament mam 49,99? Coś Pan Redaktor nie do końca rozeznał sprawę albo Plus "mataczy" żeby się nie połapać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX