Trybunał sprawiedliwości UE: wyszukiwarki torrentów powinny być zablokowane przez dostawców internetu

Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sporu o odpowiedzialność wyszukiwarek torrentów za naruszenie praw autorskich nie pozostawia złudzeń. Według niego takie serwisy jak The Pirate Bay powinny być blokowane przez dostawców internetu.

Jak donosi serwis Bezprawnik.pl, ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest pokłosiem sporu rozpoczętego już w 2010 roku między holenderską organizacją antypiracką Stichting Brein, a dwoma tamtejszymi dostawcami internetu - Ziggo BV oraz XS4ALL.

W opinii Stitching Brain wspomniani providerzy powinny zablokować swoim abonentom dostęp do popularnej wyszukiwarki torrentów - The Pirate Bay -  ze względu na fakt, iż przeważającą większość treści jakimi wymieniają się internauci za pośrednictwem serwisu stanowią pliki objęte prawami autorskimi.

Sami providerzy nie byli przekonani czy blokowanie wyszukiwarek torrentów jest zgodne z prawem. Tego typu serwisy nie hostują bowiem plików na swoich serwerach, a jedynie zapewniają platformę do ich wymiany między użytkownikami oraz stosowne mechanizmy wyszukiwania.

Sprawą zajmował się holenderski sąd najwyższy, jednak w obliczu wielu wątpliwości zwrócono się o pomoc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogłoszona właśnie decyzja jednoznacznie obciąża odpowiedzialnością za naruszenia praw autorskich również twórców wyszukiwarek torrentów, którzy aktywnie angażują się w zarządzanie serwisem.

Czytaj też: Przygody w "Zatoce Piratów" - historia nieśmiertelnego serwisu z nielegalnymi plikami [FORMAT C:]

Wszystko wskazuje na to, że Holandii ponownie dojdzie do odgórnie narzuconej przez operatorów internetowych blokady The Pirate Bay oraz podobnie działających wyszukiwarek torrentów. Warto pamiętać, że już teraz dostęp do The Pirate Bay jest zablokowany na terenie 27 krajów. Czy i w jaki sposób decyzja TSUE wpłynie na blokadę wyszukiwarek torrentów w innych europejskich krajach? W ocenie niezależnych ekspertów może wyłącznie wzmocnić ten trend.

Więcej o:
Komentarze (66)
Trybunał sprawiedliwości UE: wyszukiwarki torrentów powinny być zablokowane przez dostawców internetu
Zaloguj się
 • whole_train

  Oceniono 43 razy 17

  Polska powinna wyjść z UE. Zaraz skończą się pieniądze i zostaną tylko homozwiązki, nachodźcy i blokady Internetu.

 • sparrow1234

  Oceniono 23 razy 7

  Kiedyś, jak miałem 15 lat zainstalowałem Photoshopa, oczywiście pirackiego. Nie było mnie stać i nawet nie czułem potrzeby, żeby wydać roczne kieszonkowe na oryginał. Dzisiaj jestem grafikiem w jeden z największych firm e-commerce w Polsce. Znam cały pakiet Adobe, a także programy za kilkanaście tysięcy złotych. Firmom takim jak Adobe na rękę jest piractwo. Ludzie od młodości przywiązują się do ich produktów, a kiedy już ich stać kupują te właśnie programy.

 • kac

  Oceniono 5 razy 5

  Jasne i co z tego jak jest Tor ? Robią to chyba tylko dla dobrego własnego samopoczucia bo efekt tego blokowania będzie przecież zerowy.

 • ulanzalasem

  Oceniono 11 razy 3

  UE jest na smyczy korporacji, coraz mocniej amerykańskich patrz Platforma i ACTA oraz PiS i TTIP.

 • Karol M001

  Oceniono 7 razy 3

  jak torrenty to i pornografie, to juz byłby czysty spoleczny zysk

 • Oceniono 13 razy 3

  Piractwo w sieci jest spowodowane biedą, a nie chciwością. Jak człowieka na coś stać to zazwyczaj woli kupić coś oryginalnego niż z szemranego źródła. Tak działa psychika. Podobnie było w Polsce, kiedyś nowe gry kupowało się na stadionie tysiąclecia, a dziś coraz więcej osób kupuje gry legalnie: ze steam czy z origin itd. Podobnie jest z filmami, jak ktoś jest biedny to ogląda z pirackich stron, a jak ktoś już trochę ma wolnych pieniędzy to zazwyczaj inwestuje w płatne serwisy jak Netflix. Dostęp do informacji i programów powinien być nieograniczony, przecież firmom jest na rękę piractwo w obecnym stopniu bo to dla nich darmowa reklama i marketing.. Jak gra jest dobra to jest duże prawdopodobieństwo że ktoś kupi tą grę lub grę tego studia w przyszłości. W ten sposób firmy zdobywają niezdecydowanych klientów. Odgórna walka z piractwem uderzy też w firmy, bo te niezdecydowane osoby nie będą kupować kota w worku.. Niech UE walczy z biedą, a nie zajmuje się głupotami i robieniem dobrze dużym firmom..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX