Nieoficjalnie: Google z największą karą w historii Unii Europejskiej. Może zapłacić ponad miliard euro

Robert Kędzierski
Unia doprowadzi do podziału Google?

Unia doprowadzi do podziału Google? (Fot. pixabay.com)

Serwis "The New York Times" informuje, że kwestia kary dla Google jest we władzach Unii w zasadzie przesądzona. Globalny gigant miał nadużyć swojej pozycji rynkowej. Kto na tym stracił?

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencyjności, ma jeszcze w sierpniu tego roku podjąć decyzję o nałożeniu kary na Google. Globalny gigant internetu, według New York Timesa, miał naruszać interesy innych podmiotów umożliwiających porównywanie cen. Część konsumentów szukając jakiegoś produktu widzi bowiem jego ceny w różnych sklepach już na poziomie wyników wyszukiwania. 

Czytaj też: Zobacz jak YouTube świętowało 10. urodziny. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie za promowanie własnej porównywarki Google zapłaci rekordową w historii Unii grzywnę. Ma ona wynosić aż 1,06 mld euro. Ale na tym problemy Google mogą się nie skończyć, bo władze unijne rozpatrują dwie inne skargi - jedna dotyczy sklepu z aplikacjami Google Play, druga reklam. 

Historia problemów Google w Unii Europejskiej sięga roku 2010, kiedy Komisja rozpoczęła rozpatrywanie pierwszej skargi. 

Google nie zgadza się z unijnymi zarzutami. Twierdzi, że sposób działania jego usług ułatwia wybór konsumentom i reklamodawcom, a nawet konkurentom znalezienie odpowiednich informacji. 

Zobacz także
Komentarze (28)
Nieoficjalnie: Google z największą karą w historii Unii Europejskiej. Może zapłacić ponad miliard euro
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 12

  Niech google.com pójdzie po rozum do głowy i zmieni google.com na google.ru.

  Komisarze eurokołchozu będą zachwyceni, jak zachwyceni są 2go nitką rurociągu Putler-Merkel.

 • Oceniono 23 razy 11

  Gdyby Google było firmą rosyjską, Berlin i Bruksela walczyłyby jak lwy by miała jak najlepsze warunki, nawet jeśłi notorycznie łamałaby regulacje UE:
  - Szef MSZ Niemiec i kanclerz Austrii krytykują nowe sankcje USA wobec Rosji: Zastrzegają, że sankcje polityczne nie powinny być łączone z interesami gospodarczymi. Groźba sankcji dla firm z Niemiec czy Austrii za udział w takich projektach jak Nord Stream 2, stwarza "całkowicie nową i bardzo negatywną jakość w relacjach europejsko-amerykańskich" - piszą przedstawiciele władz Niemiec i Austrii.
  - Trybunał Sprawiedliwości zawiesił decyzję Komisję Europejskiej i niemieckiego regulatora ws. gazociągu Opal. Rosjanie już łamią postanowienie

 • Oceniono 11 razy 5

  Wyszukiwanie produktów i cen w google jest o kant koła potłuc. Tak samo z wyszukiwaniem lotów czy połączeń autobusowych, pociągowych itp. Dużo ludzi zachwyca się nawigacją google maps, a ja nie przepadam kilka razy przetestowałem i nie było wcale lepsze niż wbudowana nawigacja samochodowa. Reklamy... nie wiem, mam zablokowane bo 'targeting' reklam na google jest żałosny. Reklamy typu 'kupiłeś laptop to może chciałbyś kupić drugi' lub 'tydzień temu kupiłeś wycieczkę na Majorkę mamy dla Ciebie tanie wycieczki do Hiszpanii' były na porządku dziennym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane