Jesteś abonentem Play? Koniecznie sprawdź swoją fakturę

Salon Playa

Salon Playa (RH)

Niektórzy abonenci Play są obciążani dodatkowymi opłatami za doładowania obcych numerów na kartę. Sprawa jest dość tajemnicza. Lepiej sprawdzić własną fakturę.

O sprawie, jako pierwszy napisał serwis Zaufana Trzecia Strona. Kilka dni temu na forum internetowym sieci Play jeden z klientów poinformował o dodatkowych kosztach, jakie znalazły się na jego fakturze.

To opłaty za doładowania karty pre-paid wykonane z numeru na abonament:

Mam abonament. Na mojej fakturze znajduję się obciążenia za doładowanie karty Play na łączną sumę 150 PLN, których nie robiłem. MÓJ TELEFON NIGDY NIE DOŁADOWYWAŁ ŻADNEJ KARTY PRE-PAID.

Były to łącznie dwa doładowania wykonane 23 maja. Pierwsze na kwotę 100 zł, kolejne za 50 zł. Osoba, która została obciążona dodatkowymi kosztami zarzeka się, że doładowania nie zostały wykonane z jej telefonu:

Byłem wtedy W DOMU, telefon leżał NA STOLE. Drzwi do mieszkania były ZAMKNIĘTE. Telefon zablokowany jest ODCISKIEM PALCA, oraz KODEM. Proszę mi nie wmawiać na infolinii, że doładowałem nieznanej osobie kartę i tego nie pamiętam.

Po odwołaniu się od nieuznanej reklamacji, klientowi udało się w końcu sprawę wyjaśnić. Otrzymał zwrot kosztów połączeń z obsługą sieci, a opłata za doładowania została anulowana.

Szybko okazało się jednak, że osób z podobnym problem jest więcej. Jak zauważyła ZTS, większość przypadków łączy kwota nieautoryzowanych doładowań wynosząca 150 zł.

Jednorazowe doładowanie tego typu może wynosić bowiem 100 zł, a miesięczny limit to 150 zł. U osób posiadających więcej niż jedną usługę, obciążane były wszystkie aktywne. Z tego powodu niektórzy dostali rachunki znacznie większe niż wspomniane 150 zł:

[...] Według systemu operatora, z pierwszej karty(telefon) wykonałem 3 doładowania po 50 zł każde, następnie wykonałem 3 doładowania po 50 zł z karty na Internet(używam w modemie mobilnym) i jak by tego było mało to jeszcze wykonałem 4 doładowania po 30 zł z karty którą mam w tablecie. Jako ciekawostkę dodam, że z karty w tablecie nie było od kilku miesięcy żadnych połączeń. Łącznie z trzech kart za same doładowania, firma Play obciążyła mnie kwotą 420 zł.

Nieuprawnione doładowania są wykonywane z serwisu Play24. Jak sprawdziła ZTS, do wykonania takiej operacji trzeba podać jednorazowy kod wysyłany na numer właściciela konta. Nie wiadomo jednak od kiedy działa takie zabezpieczenie.

Nie jest zatem jasne w jaki sposób przestępcy doładowują numery na koszt niewinnych klientów. Lepiej jednak sprawdzić własne faktury pod tym kątem.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Marcina Gruszkę, rzecznika prasowego Play:

Obecnie sprawdzamy skalę zjawiska i wszystko wskazuje na to, że dotknęła garstki klientów. W tej chwili mamy informację o ok. 10 przypadkach.
Znamy mechanikę nadużycia i dlatego jak zwykle uczulam klientów na stosowanie skomplikowanych i bezpiecznych haseł.
Z uwagi na bardzo niską skalę procesu nie podjęliśmy w tej chwili decyzji o blokadzie tego kanału doładowań. Wszystkie reklamacje z tego tytułu sprawdzamy indywidualnie i - jeżeli jest to uzasadniony przypadek - zwracamy środki.

...

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Elon Musk Elon Musk ma sposób na korki w mieście. Przeszkodą są jednak przepisy
 • Wizualizacja Warszawa Modlin Smart City Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny
Komentarze (42)
Jesteś abonentem Play? Koniecznie sprawdź swoją fakturę
Zaloguj się
 • lucusia3

  0

  Dla takich przekrętów odeszłam z Orange. Pracownicy sobie korzystali z obcych numerów, w tym mojego, zbijali rozmowy, przesył danych, a oczywiście reklamacji firma nie uznała. Nawet jeśli był numer przydzielony do nieskończonego domu, nigdy przez nas nie używany. Ja już nie jestem klientem od wielu lat, a mam kilka numerów telefonicznych i kart do laptopow. Chciwy dwa razy traci.

 • szejski

  Oceniono 2 razy 0

  To zabezpieczenie kodem SMS w Play24 to pic na wodę: telefon do odbierania SMS-ów można w każdej chwili zmienić i wtedy kod potwierdzający tę zmianę jest wysyłany już na NOWY telefon.

 • Maciej Zezkaz

  Oceniono 2 razy 0

  Znam dużo osbób które mają tel w Play i jest ale znam kilka osób które Play próbował czy to przez pomyłkę czy przez inne zachowania naciągnąć i mimo dłuższych sporów udało się wszystko wyjaśnić i kasę oddali.

 • Jarek Walczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Nigdy więcej z tą firmą.
  Oszukali mnie na prawie 1000 zł. Nie włączając pakietu Rodzina. Po za tym nie są w stanie odesłać mi tel. który wysłałem 20.04.17. do naprawy do serwisu. Byłem pięciokrotnie w salonie nic nie pomogło i kilkanaście zgłoszeń na info linię. okazało się po 15 tel. że żaden odbiorca mojej skargi nie zapisał jej. Po piętnastym razie rozmowy z operatorem otrzymałem numer sprawy no i czekam.

 • bilbord0

  0

  A może ktoś dzwonił do tego Pana z numeru 799 366 780. Mam co jakiś czas telefon z tego numeru. Sprawdzałam na internecie i inni też mieli takie głuche telefony lub z muzyczką.

 • dynia71

  Oceniono 6 razy 0

  PLAY idzie na giełdę więc aby drogo sprzedać akcje musi podkolorować wyniki. w kolejnym kwartale może kasę zwrócić ale wynik ma iść w świat i nagonić inwestorów.

  to samo zrobił Alior jak szedł na giełdę, potem musiał pokazać odpis na 300 baniek za źle księgowaną prowizję od funduszy. ALe opłaciło się, akcje się drogo sprzedały! i o to chodzi w tym biznesie!

 • june-of-44

  0

  Ja nie mam w ogóle komórki. Jestem wolny i szczęśliwy. Jestem Panem swojego życia.
  Mam w d.u.p.i.e Pleye, Ery, Plusy.

 • lukamipisze

  Oceniono 1 raz -1

  Jak mozna mieć w ogóle telefon na abonament :/ ???
  po co, na co, dlaczego ??

 • marycha53

  Oceniono 3 razy -1

  ludzie ! uciekajcie z Play ,oszuści jakich mało ,ciagąnie sie po sadach ! przedłużyli umowę sami JA NIE WYRAZAŁAM ZGODY ! ,zmieniając oczywiście warunki NIE MA żadnego podpisu ani dowodu na przedłużenie umowy .Tylko naliczają teraz kary .Nic to spotkamy się w sądzie oszuści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje