Kontrole GIODO w całym kraju? Kto uwierzy straci dane i blisko 1500 zł. Tym razem to atak polskich cyberprzestępców

Robert Kędzierski
Do polskich kancelarii zaczynają trafiać mailowo powiadomienia o planowanej kontroli Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Zareagowanie na wiadomość może zakończyć się sporymi wydatkami.

Zaufana Trzecia Strona ostrzega przed nową kampanią za którą stoją najpewniej polscy cyberprzestępcy. Rozsyłają oni do firm wiadomość zatytułowaną "Powiadomienie o planowanej kontroli GIODO". Opatrzona logotypem państwowej wiadomości ma wyglądać na autentyczną i skłonić ofiarę do otwarcia załącznika opisującego szczegóły.

Czytaj też: Jacek Kurski odniósł spory "sukces". Sprawił, że w Polsce pierwszy raz pojawiła się taka oferta. 

Jest on jednak złośliwy. Zawiera ransomware. Po otwarciu zaczyna szyfrowanie danych, których nie będzie można odzyskać. Ofiary są poddawane presji czasu. Próba otwarcia jakichkolwiek plików kończy się wyświetleniem komunikatu:

Masz problem ze znalezieniem potrzebnych danych? Nie możesz otworzyć swoich plikow? Wszystkie istotne pliki zostały zaszyfrowane! Aby odzyskać pliki skontaktuj się z nami pod adresem: 3NIGMA@0.PL lub 3NIGMA2@PROTONMAIL.COMOdszyfrowac Twoje pliki mozna tylko przy pomocy dedykowanego programu deszyfrującego, wraz z jednorazowym kluczem wygenerowanym unikalnie dla Ciebie!

Przestępcy okazują się na tyle "łaskawi", że dają szansę na obniżenie opłaty za odzyskanie danych. 

Dwa pliki odszyfrujemy bez opłaty za pozostałe będziecie Państwo musieli zapłacić 200$ Radzimy decydować się szybko, 72 godziny od zaszyfrowania opłata zostanie podniesiona do 400$.

- wyjaśnia ZTS.

Stracić można zatem nawet 1500 zł. Wirus jest groźny, jednak nie ulega wątpliwości, że ofiarą muszą wykonać kilka kroków, by ostatecznie stracić dane. Przestępcy liczą zapewne na to, że zareagują one w sposób automatyczny. 

Przestępcy rozsyłający wiadomość o planowanej kontroli wykorzystali fakt, że GIODO faktycznie je zapowiada. Informuje z wyprzedzeniem i określa branżę np. sklepy spożywcze czy kancelarie prawne. Zostały one szerzej skontrolowane w zeszłym roku, a także w roku 2013. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Kontrole GIODO w całym kraju? Kto uwierzy straci dane i blisko 1500 zł. Tym razem to atak polskich cyberprzestępców
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 7 razy 1

  Oczywiście cyberprzestępcy wyłudzający pieniądze są nieuchwytni, za to policja w zamian chwyta "cyberprzestępców" ściągających filmy. W statystykach to to samo, więc są same sukcesy i kieszenie wyciągnięte po nagrody.

 • Henryk Wyszatycki

  Oceniono 5 razy 1

  A gdzie to całe cbśmaństwo, abwsmaństwo ,policmaństwo ,którzy potrafią szykanować ludzi za błahostki ,a nie potrafią złapać cyberprzestępcy,co na to geniusz błaszczak!!

 • sowa_46

  0

  A od kiedy to urząd wysyła powiadomienia przez Internet, trzeba być nieźle walniętym, żeby nabrać się na taki chwyt.

 • karolus2222

  Oceniono 4 razy 0

  A CO NA TO PAŃSTWO ? CO ROBI TEN PRZYGŁUP BŁASZCZAK ? INNI ?
  TERAZ NAJWAŻNIEJSZE SĄ IGRZYSKA SMOLEŃSKIE ,TRUPY ,TRYBUNAŁY ,ABORCJA , TABLETKI , NO I.....UCHODZCY , TO NA PEWNO ONI ZAATAKOWALI GIODO

 • robotnik61

  Oceniono 2 razy 0

  Skarać "bandytę i złodzieja" za kradzież dropsa w Biedronce. Ale kolesi z Polic wypuścić za poręczeniem majątkowym w wysokości 1000 PLN bo ci biedacy z głodu ukradli tylko ok: 30 000 000 PLN.!!! NIKT NIE BĘDZIE KRADŁ W POLSCE BEZKARNIE DROPSÓW .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • sraczezwersacze

  Oceniono 10 razy 0

  Super. Wiemy, że to przestępcy. Co nasze służby zrobiły w sprawie tych CHWASTÓW ?
  P.S: Nakładają mandat na staruszkę za nielegalny handel marchewką na targowisku.

 • kleopatra51

  Oceniono 21 razy -1

  Od conajmniej 3 miesięcy chodzą te maile. Co w tym czasie zrobili błaszczak, Ziobro i szydło, aby ustrzec Polaków przed oszustami?!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 12 razy -6

  a co giodo sprawdza w sklepach spożywczych?

  tak z ciekawości?

  zeszyty na kredyt?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX