Michelin zaprezentował oponę przyszłości. Do produkcji wykorzysta... śmieci

Firma Michelin zaprezentowała prototypową oponę Vision, który charakteryzuje się dość niezwykłymi właściwościami. Tak może wyglądać podstawowy element samochodu przyszłości.

Tegoroczny światowy szczyt na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On w Kanadzie nie mógł odbyć się bez ciekawego konceptu największego producenta opon w Europie i jednego z największych na świecie.

Francuska firma Michelin zaprezentowała swoją wizję opony przyszłości. Projekt nazwany "Vision" to opona wyprodukowana w technologii druku 3D. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł samodzielnie określić jej parametry.

Za materiał do produkcji opony przyszłości mają posłużyć wszelkiego rodzaju odpady biodegradowalne po recyklingu. Producent za przykład podaje papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywnościowe.

Michelin VisionMichelin Vision fot. Michelin

Co istotne, prototypowa opona Michelin w ogóle nie wymaga pompowania. Zawdzięcza to swojej pęcherzykowej konstrukcji.

Kolejną bardzo ważną cechą Vision jest możliwość jej szybkiego odnowienia. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zużycia będzie można zwyczajnie dodrukować w serwisie bieżnik opony.

 

Technologia pozwoli także na dostosowanie właściwości jednej opony do różnych pór roku.

W nowoczesnej wizji nie mogło zabraknąć oczywiście także połączenia ze smartfonem. Dzięki sensorom umieszczonym wewnątrz koła, wszelkie parametry opony Vision mają być dostępne w aplikacji mobilnej.

Francuska firma już zapowiedziała, że zamierza wprowadzić projekt w życie. Opony Vision mają trafić do seryjnej produkcji, na razie nie wiadomo jednak kiedy.

Więcej o:
Komentarze (53)
Michelin zaprezentował oponę przyszłości. Do produkcji wykorzysta... śmieci
Zaloguj się
 • peakador

  Oceniono 8 razy 4

  Drukować śmieciami? Czy autor widział kiedyś dyszę drukarki 3D, nawet zwykłą 0,2mm? Filament do drukarki MUSI być termoplastyczny, a to tylko jeden z wymogów. Papier nie jest. A parametry materiału z jakiego jest bieżnik wykonany odtąd przestają mieć jakiekolwiek znaczenie? To chyba do 30 km/h.

 • ch00

  Oceniono 8 razy 4

  "odpady biodegradowalne po recyklingu. Producent za przykład podaje papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywnościowe." - od kiedy zużyte części elektroniczne są biodegradowalne? Plastik w większości zresztą też nie jest.

 • krzysw73

  Oceniono 4 razy 2

  Masakra!
  Czy oni wogole sie zastanowili, jaki syf, pelen slad tablicy Mendelejewa jest w smieciach? I Michlin chce, zebysmy potem te opony scierali na drogach naszych miast, i nastepnie wdychali powstaly pyl? Czy oni wogole potrafia szerzej myslec??

 • hiszpan25

  Oceniono 1 raz 1

  czegos nie rozumiem... opona aby byla przyczepna musi byc miekka i elastyczna. felga natomiast musi byc sztywna i twarda. tu jest pokazane Cale Kolo drukowane jako jeden element (monolit) czyli jak to ma dzialac? bedzie miekkie i elastyczne jak opona czy twarde i sztywne jak felga?

 • auxlux

  Oceniono 1 raz 1

  Już widzę jak patyczkiem myję koło ze smaru i innego badziewia :D

 • Andrzej Zakręcki

  0

  Koło naukowe AGH Space Systems opracowało własne koło do łazików marsjańskich wykorzystujące kilka metod druku 3D z możliwością modyfikacji parametrów sztywności, wielkości a o tym w Polsce nikt nie będzie mówić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX