Premier Szydło potwierdza: Wielki atak hakerski uderzył również w firmy z Polski

- Nie odnotowaliśmy ataku na instytucje państwowe, natomiast odnotowujemy oczywiście ataki na instytucje komercyjne - powiedziała po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Beata Szydło.

Na wspólnej konferencji z szefem MSWiA premier poinformowała, że rząd nie zdecydował się na podjęcie decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego w związku z ostatnimi cyberatakami. - Natomiast zostały wytyczne sformułowane, które zostaną przekazane do wszystkich instytucji. Sytuacja jest monitorowana, jesteśmy w stałym kontakcie - mówiła Beata Szydło.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak doprecyzował, że te zalecenia dotyczą takich kwestii, jak przygotowanie kopii bezpieczeństwa, uaktualnianie systemu bezpieczeństwa czy szkolenia pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Czytaj też: Jak działa wirus Petya i dlaczego atakuje komputery w Polsce?

Firmy, które podejrzewają, że mogły paść ofiarą cyberataku, powinny jak najszybciej zgłosić to na policję. Mariusz Błaszczak ujawnił, że do tej pory pojawiło się kilka zgłoszeń. - Ten proces jeszcze trwa, w trakcie posiedzenia otrzymaliśmy informacje o zgłoszeniu kolejnej firmy - mówił minister na konferencji prasowej.

Wcześniej pojawiły się informacje, że w związku z atakiem wirusa ransomware Petya, problemy ma między innymi firma InterCars.

Informujemy, że w dniu dzisiejszym w wyniku zakłócenia funkcjonowania systemów teleinformatycznych Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A. nastąpiła przerwa w działaniu systemów sprzedażowych Spółki i jej podmiotów zależnych. Aktualnie trwają prace zmierzające do ustalenia zakresu problemu oraz przywrócenia funkcjonalności systemów.
Przerwa w działaniu systemów teleinformatycznych Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A. została najprawdopodobniej spowodowana międzynarodowym atakiem hakerskim, o którym informowały dzisiaj rządy niektórych państw oraz światowe środki masowego przekazu. Spółka poinformowała o sprawie polskie organy ścigania - napisała firma w komunikacie.

Hakerzy mieli też zaatakować oddział globalnej firmy Mendelez we Wrocławiu, który zajmuje się produkcją słodyczy - poinformowała wrocławska "Gazeta Wyborcza".  Wcześniej pojawiły się informacje, że zaatakowano oddziały Monelez także w Hiszpanii.

Z kolei firma transportowa Raben podała, że na wszelki wypadek wstrzymuje działania. "Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Dlatego, w związku z międzynarodowym zagrożeniem wirusowym, wstrzymujemy wszystkie operacje transportowe i logistyczne do czasu wyjaśnienia sytuacji" - napisał Raben.

Na początek Ukraina

Globalny atak hakerski zaczął się wczoraj od Ukrainy, która ucierpiała najbardziej, bo zablokowano tam systemy komputerowe banków, wielkich państwowych firm energetycznych, metra, lotniska, a nawet rządowe. W Rosji ucierpiał między innymi Rosnieft. Na zachodzie Europy o problemach informował duński Maersk, francuska firma produkcyjna Saint-Gobain czy brytyjska grupa reklamowa WPP Plc. W nocy atak rozlał się na USA i Azję oraz Australię.

Kto może być odpowiedzialny za zmasowany atak wirusa Petya i w jakim celu go przeprowadzono? Rozmawialiśmy z ekspertem, przeczytasz o tym tutaj.

Więcej o:
Komentarze (53)
Premier Szydło potwierdza: Wielki atak hakerski uderzył również w firmy z Polski
Zaloguj się
 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 2

  >Na początek Ukraina
  >Globalny atak hakerski zaczął się wczoraj od Ukrainy,

  GW jak zwykle informuje nieprawdziwie.
  W zeszłym tygodniu miał miejsce atak na banki i urzędy w Rosji.

 • jurostach

  0

  po co zwolywac jakies rady...
  nie lepiej byloby pojechac na Jasna Gore i odprawic egzorcyzmy?
  nie-rzad pasztetowej ma przeciez w tym wprawe;)

 • jurostach

  0

  po co zwolywac jakies rady...
  nie lepiej byloby pojechac na Jasna Gore i odprawic egzorcyzmy?
  nie-rzad pasztetowej ma przeciez w tym wprawe;)

 • ulalosie

  Oceniono 2 razy 0

  Tak się patrzę na panią Premier. Jej zacięty wyraz twarzy, zdecydowany głos zdradzający totalne przygotowanie merytoryczne i ideowe, ruchy i gesty rodem z amerykańskiego serialu politykach... Oto przemawia MĄŻ (pardon) Stanu. Tak patrzę i się zastanawiam - ciekawe, czy pani Premier kiedykolwiek samodzielnie założyła sobie konto pocztowe?

 • jady51

  Oceniono 2 razy 0

  ...następnym krokiem, żeby uchronić polskich internautów przed wirusami, będzie ograniczenie internetu jak w Chinach

 • wojciech.pastuszka

  Oceniono 6 razy 0

  Może zamiast powtarzać za premier jej nic nieznaczące słowa napiszcie, że do odparcia tego "niespotykanego cyberataku" wystarczy po prostu mieć aktualnego Windowsa (i nie musi to być 10, wystarczy XP albo 7 z odpowiednimi aktualizacjami - patch ms17-010 z marca tego roku) albo używać Linuksa lub Maca. Jest też dodatkowy sposób na ochronę kompa przed tym szyfrowaniem: h t t p s://www.bleepingcomputer.com/news/security/vaccine-not-killswitch-found-for-petya-notpetya-ransomware-outbreak/
  ale jak masz zaktualizowaną windę, to nie ma co kombinować.

 • maszaikasza

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego Premier Szydło, minister Błaszczak i reszta towarzystwa zabierają się do robienia rzeczy, o których nie mają pojęcia? Przecież to jakaś farsa. Firmy nie szkolą pracowników z zakresu bezpieczeństwa komputerowego i stąd problemy. Robią jakąś szopkę, jakieś zalecenia dla firm prywatnych... Przecież ataki typu ransomware od dobrych kilku lat zdarzają się regularnie. Każdy kto ma głowę na karku i trochę podstawowej wiedzy o komputerze uniknie ataku.

 • nicpon007

  Oceniono 22 razy 0

  Kto by się tam ośmielił zhakować dobrą zmianę... Macierewicz odpowiedziałby ogniem z niewidzialnych helikopterów!

 • maszaikasza

  Oceniono 4 razy 0

  "Hakerzy mieli też zaatakować oddział globalnej firmy Mendelez we Wrocławiu, który zajmuje się produkcją słodyczy - poinformowała wrocławska "Gazeta Wyborcza".
  "Wcześniej pojawiły się informacje, że zaatakowano oddziały Monelez także w Hiszpanii."

  No, no, coraz bliżej. Do trzech razy sztuka Panie Dziennikarzu. Może uda się w końcu napisać bezbłędnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX