Korea Północna stworzyła oficjalny smartfon. Wygląda jak klon iPhone'a

Robert Kędzierski
Jindallae 3, smartfon stworzony ponoć w Korei Północnej, ma być dowodem na to, że w tym kraju można korzystać z życia i internetu. Niestety, to tylko propaganda.

Korea Północna zaprezentowała nowy oficjalny smartfon. Urządzenie o nazwie Jindallae 3 wyposażono w nieznany system operacyjny. To najprawdopodobniej zmodyfikowana wersja Androida. Użytkownik może korzystać z wielu aplikacji, w tym przeglądarki internetowej i aparatu. 

Smartfon budzi i komentatorów szereg wątpliwości. Po pierwsze nie wiadomo dla kogo tak naprawdę miałby być przeznaczony, bo dostęp do internetu ma w Korei garstka ludzi. North Kora News twierdzi co prawda, że Jindallae 3 to "urządzenie dla biznesmenów", ale trudno przypuszczać, by smartfon umożliwiałby chociażby swobodną wymianę e-maili. Sieć internetowa, która w Korei nosi nazwę Kwangmyong jest mocno ograniczona.  Koreańczycy mogą przeglądać wyłącznie strony urzędów i instytucji państwowych, czytać oficjalny serwis informacyjny.

Korzystanie z smartfona w Korei nie ma sensu

Internet odgrywa istotną rolę przede wszystkim w komunikacji między placówkami naukowymi. W wyjątkowych sytuacjach w Kwangmyong pojawiają się jednak zagraniczne strony. Aby zapoznać się z takimi, mieszkańcy Korei Północnej muszą złożyć wniosek do specjalnego urzędu, a jego pracownicy, po rozpatrzeniu takiego pisma, pobiorą kopię strony i udostępnią ją po niezbędnej cenzurze.

Czytaj też: Skąd Korea Północna ma tyle pieniędzy? Zagadka rozwikłana. 

Koreańczycy zapewniają, że Jindallae 3 został stworzony całkowicie w Korei. Urządzenie jest jednak najpewniej klonem iPhone'a. Nie byłoby to zresztą zaskoczeniem, bo reżim z Pyongyang zaprezentował już tablet będący kopią iPada oraz własną wersję iMaca. Kraj ma też własny system operacyjny.

Premiera Jindallae ma charakter czysto propagandowy. Niestety zdecydowana większość mieszkańców Korei Północnej nigdy nie skorzysta z internetu w sposób, jaki mieszkańcy Zachodu robią to każdego dnia.

Więcej o:
Komentarze (6)
Korea Północna stworzyła oficjalny smartfon. Wygląda jak klon iPhone'a
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 1 raz 1

  "Koreańczycy zapewniają, że Jindallae 3 został stworzony całkowicie w Korei. Urządzenie jest jednak najpewniej klonem iPhone'a. "

  No i co w nim niby jest klonem iPhone? Że działa na "zmodyfikowanym Androidzie"? Czy może że jest podobny wizualnie, choć jak patrzę na obudowę, to ani iPhone 1-7, ani tym bardziej 8 to to nie jest. Bebechy też na pewno inne, te od iPhona są drogie i nieopłacalne przy tak niewielkiej skali produkcji. Tak więc nie można mówić o klonie. Ani nawet o podróbce. To jest po prostu jakiś tam, jak wiele innych, smartfon, zrobiony najpewniej w Chinach.

 • mario.wario

  0

  mi to wygląda na klon samsunga

 • norbi720

  0

  Koreańczycy z północy ostatnio skopiowali ipada.
  kataloggsm.pl/korea-polnocna-opracowala-wlasna-wersje-ipada-nadchodzi-ryonghung-ipad/

  Tetaz czekajmy tylko aż skopiują mcbooka i będzie pełen zestaw:)

 • urwiss

  0

  Już myślałem że zwijają geszeft.

 • Mark M

  0

  Stworzyla tylko jeden, i tylko dla Kima. LoL!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX