Odważny postulat amerykańskiej senator. "Oprogramowanie Kaspersky Lab ma zostać zakazane"

Robert Kędzierski
Przedstawiciel amerykańskiego Senatu postuluje, by oprogramowanie firmy Kaspersky Lab nie mogło być używane w amerykańskich instytucjach wojskowych. Kaspersky Lab protestuje: to insynuacje.

Amerykańskie wojsko może wkrótce przestać korzystać z oprogramowania tworzonego przez Kaspersky Lab. Postulat taki wysunęła senator twierdząc, że aplikacje mogą być "podatne na wpływy rosyjskiego rządu". W oświadczeniu Jeanne Shaheen tłumaczy swój wniosek twierdząc, że "powiązania Kaspersky Lab z Kremlem są niepokojące". Senator uważa też, że rosyjskie oprogramowanie nie może być wykorzystywane do ochrony krytycznej infrastruktury, w szczególności systemów komputerowych istotnych dla bezpieczeństwa kraju" - donosi agencja Reutera.

Żądanie może mieć związek z przeszukaniami, które miały miejsce kilka dni temu u kilku pracowników firmy w USA. Przeprowadziło je FBI jednak agencja nie komentuje incydentu - wyjaśnia serwis CNET. W oświadczeniu Kaspersky Lab stwierdza natomiast, że "nieakceptowalne jest podnoszenie takich zarzutów bez jakichkolwiek dowodów". Firma zapewnia też, że "przez 20 lat istnienia dochowuje najwyższych standardów etycznych i biznesowych".

Czytaj też: Rosjanie skarżą się na Microsoft. Gigant blokuje rosyjskie oprogramowanie?

Kaspersky Lab już wcześniej zapewniał, że nie współpracuje z rosyjskim rządem i jest gotowy kooperować z władzami amerykańskimi.

W niektórych kręgach w USA panuje bowiem przekonanie, że hakerzy działający na zlecenie Władimira Putina mieli wpływ na zeszłoroczną kampanię prezydencką. W odpowiedzi na te zarzuty prezydent Rosji zasugerował, że odpowiedzialność za ataki hakerskie związane z wyborami prezydenckimi w USA mogą ponosić tzw. 'patriotycznie nastawieni hakerzy'. Albo ktoś, kto chce zrzucić winę na Rosję.

Tymczasem agencja Reutera przeprowadziła śledztwo z którego wynika, że rosyjskie władze przeglądają kody programów antywirusowych oraz oprogramowania sieciowego zachodnich firm, które chcą wejść na rosyjski rynek. Czynią to całkowicie legalnie, w oparciu o odpowiednie rosyjskie regulacje. Dzięki temu Rosjanie mogą znaleźć luki w systemach sieciowych budowanych lub dostarczanych przez między innymi tak duże i znane firmy jak IBM, Cisco, HP lub Symantec. I, przynajmniej teoretycznie, wykorzystać tę wiedzę w przyszłych atakach hakerów.

Więcej o:
Komentarze (59)
Odważny postulat amerykańskiej senator. "Oprogramowanie Kaspersky Lab ma zostać zakazane"
Zaloguj się
 • rojblik

  Oceniono 11 razy 5

  Jeżeli używa go amerykańska armia, to musi być dobry a ponieważ za 21 dni kończy mi się licencja na Nortona, to zakupię tego Kasperskiego.

 • koralina.jones

  Oceniono 27 razy 5

  Zanim napiszecie kolejną porcję - Trump agentem Putina, zastanówcie sięczemu za Obamy tego używali.
  Też agent?

 • stop_pis

  Oceniono 8 razy 4

  Jacy jesteście naiwni. Największymi wirusami na świecie to są właśnie aplikacje Microsoftu i innych gigantów IT z "Imperium dobra"... Od lat współpracują oni z NSA, CIA, w zakresie inwigilacji całego świata.
  Hipokryzja hamburgerni bije ostatnio historyczne rekordy... ;)

 • michus00

  Oceniono 10 razy 2

  Kaspersky - najlepsze oprogramowanie antywirusowe na świecie. Mowię to z własnego doświadczenia oraz jest to potwierdzone światowymi testami ! Zrzucanie wszelkich niepowodzeń politycznych, ekonomicznych i jakichkolwiek innych na Rosję jest nieetyczne, śmieszne, a przede wszystkim świadczy o olbrzymich kompleksach ludzi to czyniących.

 • szeptun919

  Oceniono 11 razy 1

  To amerykańska armia, mając do dyspozycji tyle rodzimych firm komputerowych, w tym największych gigantów w branży i ponoć najlepszych w świecie informatyków korzystała z ROSYJSKIEGO oprogramowania?!?!?!

  No,no,no...

 • bratjolki

  Oceniono 3 razy -1

  Dalsi senatorowie juz ustawiaja sie w kolejkę ku wyrazeniu swojej spójności i ideologicznej jednomyślności.
  Senator McCain zdecydowanie żąda zakazania sprzedaży, dystrybucji oraz uzywania jakichkolwiek wersji Tetris, a ponadpartyjny komitet wystosował do NASA żądanie aby Rosyjskie silniki rakietowe natychmiast przetopić na cokolwie, co dałoby sie sprzedać w Walmart.

 • saucerman

  Oceniono 9 razy -1

  " Firma zapewnia też, że "przez 20 lat istnienia dochowuje najwyższych standardów etycznych i biznesowych"."

  To nie jest prawda. Kiedyś, kilka lat temu nasyłali na mój computer wirusy żebym kupił ich programy w celu
  ich wyczyszczenia. To sa cwaniaki, a nie biznesmeni.

 • gangut

  Oceniono 6 razy -2

  70-letnia kobieta z Partii Demokratycznej. Pewnie nie wie co to komputer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX