Odważny postulat amerykańskiej senator. "Oprogramowanie Kaspersky Lab ma zostać zakazane"

Robert Kędzierski
Sierżant sztabowa Melissa Alcantara, operator systemów komputerowych amerykańskiego lotnictwa wojskowego

Sierżant sztabowa Melissa Alcantara, operator systemów komputerowych amerykańskiego lotnictwa wojskowego (Fot. Val Gempis Val Gempis)

Przedstawiciel amerykańskiego Senatu postuluje, by oprogramowanie firmy Kaspersky Lab nie mogło być używane w amerykańskich instytucjach wojskowych. Kaspersky Lab protestuje: to insynuacje.

Amerykańskie wojsko może wkrótce przestać korzystać z oprogramowania tworzonego przez Kaspersky Lab. Postulat taki wysunęła senator twierdząc, że aplikacje mogą być "podatne na wpływy rosyjskiego rządu". W oświadczeniu Jeanne Shaheen tłumaczy swój wniosek twierdząc, że "powiązania Kaspersky Lab z Kremlem są niepokojące". Senator uważa też, że rosyjskie oprogramowanie nie może być wykorzystywane do ochrony krytycznej infrastruktury, w szczególności systemów komputerowych istotnych dla bezpieczeństwa kraju" - donosi agencja Reutera.

Żądanie może mieć związek z przeszukaniami, które miały miejsce kilka dni temu u kilku pracowników firmy w USA. Przeprowadziło je FBI jednak agencja nie komentuje incydentu - wyjaśnia serwis CNET. W oświadczeniu Kaspersky Lab stwierdza natomiast, że "nieakceptowalne jest podnoszenie takich zarzutów bez jakichkolwiek dowodów". Firma zapewnia też, że "przez 20 lat istnienia dochowuje najwyższych standardów etycznych i biznesowych".

Czytaj też: Rosjanie skarżą się na Microsoft. Gigant blokuje rosyjskie oprogramowanie?

Kaspersky Lab już wcześniej zapewniał, że nie współpracuje z rosyjskim rządem i jest gotowy kooperować z władzami amerykańskimi.

W niektórych kręgach w USA panuje bowiem przekonanie, że hakerzy działający na zlecenie Władimira Putina mieli wpływ na zeszłoroczną kampanię prezydencką. W odpowiedzi na te zarzuty prezydent Rosji zasugerował, że odpowiedzialność za ataki hakerskie związane z wyborami prezydenckimi w USA mogą ponosić tzw. 'patriotycznie nastawieni hakerzy'. Albo ktoś, kto chce zrzucić winę na Rosję.

Tymczasem agencja Reutera przeprowadziła śledztwo z którego wynika, że rosyjskie władze przeglądają kody programów antywirusowych oraz oprogramowania sieciowego zachodnich firm, które chcą wejść na rosyjski rynek. Czynią to całkowicie legalnie, w oparciu o odpowiednie rosyjskie regulacje. Dzięki temu Rosjanie mogą znaleźć luki w systemach sieciowych budowanych lub dostarczanych przez między innymi tak duże i znane firmy jak IBM, Cisco, HP lub Symantec. I, przynajmniej teoretycznie, wykorzystać tę wiedzę w przyszłych atakach hakerów.

Zobacz także
Komentarze (59)
Odważny postulat amerykańskiej senator. "Oprogramowanie Kaspersky Lab ma zostać zakazane"
Zaloguj się
 • rojblik

  Oceniono 11 razy 5

  Jeżeli używa go amerykańska armia, to musi być dobry a ponieważ za 21 dni kończy mi się licencja na Nortona, to zakupię tego Kasperskiego.

 • koralina.jones

  Oceniono 27 razy 5

  Zanim napiszecie kolejną porcję - Trump agentem Putina, zastanówcie sięczemu za Obamy tego używali.
  Też agent?

 • stop_pis

  Oceniono 8 razy 4

  Jacy jesteście naiwni. Największymi wirusami na świecie to są właśnie aplikacje Microsoftu i innych gigantów IT z "Imperium dobra"... Od lat współpracują oni z NSA, CIA, w zakresie inwigilacji całego świata.
  Hipokryzja hamburgerni bije ostatnio historyczne rekordy... ;)

 • michus00

  Oceniono 10 razy 2

  Kaspersky - najlepsze oprogramowanie antywirusowe na świecie. Mowię to z własnego doświadczenia oraz jest to potwierdzone światowymi testami ! Zrzucanie wszelkich niepowodzeń politycznych, ekonomicznych i jakichkolwiek innych na Rosję jest nieetyczne, śmieszne, a przede wszystkim świadczy o olbrzymich kompleksach ludzi to czyniących.

 • szeptun919

  Oceniono 11 razy 1

  To amerykańska armia, mając do dyspozycji tyle rodzimych firm komputerowych, w tym największych gigantów w branży i ponoć najlepszych w świecie informatyków korzystała z ROSYJSKIEGO oprogramowania?!?!?!

  No,no,no...

 • bratjolki

  Oceniono 3 razy -1

  Dalsi senatorowie juz ustawiaja sie w kolejkę ku wyrazeniu swojej spójności i ideologicznej jednomyślności.
  Senator McCain zdecydowanie żąda zakazania sprzedaży, dystrybucji oraz uzywania jakichkolwiek wersji Tetris, a ponadpartyjny komitet wystosował do NASA żądanie aby Rosyjskie silniki rakietowe natychmiast przetopić na cokolwie, co dałoby sie sprzedać w Walmart.

 • saucerman

  Oceniono 9 razy -1

  " Firma zapewnia też, że "przez 20 lat istnienia dochowuje najwyższych standardów etycznych i biznesowych"."

  To nie jest prawda. Kiedyś, kilka lat temu nasyłali na mój computer wirusy żebym kupił ich programy w celu
  ich wyczyszczenia. To sa cwaniaki, a nie biznesmeni.

 • gangut

  Oceniono 6 razy -2

  70-letnia kobieta z Partii Demokratycznej. Pewnie nie wie co to komputer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje