Microsoft szykuje Windows 10 do walki z ransomware. Nowa funkcja ma ustrzec nasze pliki

Kamil Mizera
W ciągu zaledwie 2 miesięcy światem wstrząsnęły dwa ataki hakerskie wykorzystujące, tzw. ransomware. O ile WannaCry był raczej skromny w negatywnych skutkach, o tyle NotPetya rozlała się po całym globie w zastraszającym tempie.

Przed tego typu atakiem jest niezwykle trudno się ustrzec. Sama ostrożność użytkownika w korzystaniu z dobrodziejstw internetu nie zawsze wystarczy, co udowodniła NotPetya, która rozprzestrzeniła się błyskawicznie z Ukrainy na niemal cały świat.

Przeczytaj, jak działa NotPetya i jakie szkody narobiła

Microsoft przygotował funkcję, która do pewnego stopnia może pomóc w ochronie komputera przed podobnymi atakami. W najnowszej wersji Windows 10 Insider Preview Build o numerze 16232 znalazła się ciekawa opcja w Windows Defenderze. Jest nią "kontrolowany folder". 

Funkcja Controlled Folder kontroluje aktywność programów i aplikacji w kontekście zmian, jakie te wprowadzają w chronionych folderach. Jeżeli jakaś aplikacja w takim chronionym folderze próbuje dokonać jakiejś zmiany, natychmiast jest blokowana, wciągana na czarną listę, a użytkownik zostaje o tym poinformowany. 

Windows 10 controlled folderWindows 10 controlled folder Microsoft, www.blogs.windows.com

Krótko mówiąc, można nadać folderom, które zawierają nasze ważne dokumenty i inne pliki, status chronionych, a funkcja będzie uniemożliwiać aplikacjom wprowadzanie w nich zmian. Ma też pozwolić na dodawanie aplikacji do białej listy, dzięki czemu wybrane programy będą mogły dokonywać modyfikacji w chronionych folderach.

Windows 10 Controlled FolderWindows 10 Controlled Folder Microsoft, www.blogs.windows.com

Nie wszystkie jednak foldery będzie można dodać do listy chronionych. Takie systemowe foldery, jak Dokumenty, Obrazy, Filmy czy po prostu "Pulpit" nie będą mogły być dodane.

Trudno określić, na ile ta funkcja sprawdzi się w boju i rzeczywiście uchroni wybrane foldery przed ich zaszyfrowaniem przez złośliwe oprogramowanie. Na ostateczną wersję tej funkcji, która znajdzie się w Windows 10 Fall Creators Update, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Jednak prędzej czy później przekonamy się, czy Microsoftowi udało się znaleźć sposób na ransomware.

I to raczej prędzej niż później. 

Więcej o:
Komentarze (53)
Microsoft szykuje Windows 10 do walki z ransomware. Nowa funkcja ma ustrzec nasze pliki
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 14 razy 10

  "Przed tego typu atakiem jest niezwykle trudno się ustrzec"

  Dlatego na świecie są dwa rodzaje ludzi: ci którzy robią kopie zapasowe, i ci którzy będą je robić.

 • jesusbuiltmyvolkswagen

  Oceniono 2 razy 0

  Widzę duży potencjał dla ransomware w postaci makr Office.

 • stach_79

  0

  na jesieni chyba też update UI - mają zmodyfikować i przybliżyć wyglądem do Apple OS ;)

 • jan.blokers

  Oceniono 2 razy 0

  Podobne rozwiązania są od pewnego czasu na githubie, z tą różnicą, że tam głównie chodzi o zastawienie pułapki na proces próbujący wprowadzać zmiany w danym folderze / pliku (bez elementów białej listy).

 • kulfonnn

  Oceniono 14 razy 0

  Aha już rozumiem, żeby chronić swoje dokumenty to nie będę mógł dodać folderu "dokumenty" do chronionych. No tak to M$logiczne i oczywiste.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 10 razy 0

  Czyli Windows nie pozwoli użytkownikowi już na nic, sam będzie wiedział lepiej od użytkownika czy coś można zapisać. Hakerzy sprawiają mniej problemów niż Microsoft.

 • do100jnik

  Oceniono 3 razy -1

  co tu wypisują, na codzień korzystam z 3 komputerów 2 PC (jeden pracuje 24/7) i laptop, w 2 mam Windows 7 w jednym Windows 10 i używam tylko microsoftowego firewalla i defendera lub sec. essentials i nigdy nie załapałem żadnego wirusa, przecież to nie antywirus broni ale zdrowy pomyślunek

 • zartiepl

  Oceniono 9 razy -1

  Znając Microsoft, to nie wiadomo, czego bardziej się bać: ransomware czy aktualizacji.
  :-(

 • dar61

  Oceniono 1 raz -1

  Kupiłem na części komp identyczny z moim. Był praktycznie cały przesiąknięty efektem ransomwaru. Co głównie trzymał na nim poprzedni uzytkownik? Pliki filmowe, muzyczne, ściągane z Sieci - oraz wszelakiego rodzaju rorrentowe oprogramowanie.
  naiwnych nie sieją.

  Była kiedyś popularna porada, by wymusić pozwolenie systemowi ku przerzutowi folderu Dokumenty etc. w inne, chronione lepiej miejsce systemu...

  ***
  Żeby nie wpominać o Fiodorze i Fedorze, to może Redakcja nie uwierzy, ale Pietia to też zdrobnienie od Piotra, męskiego imienia ze Wschodu:
  '...rozlała się.../ udowodniła .../ jakie szkody narobiła...'
  >>> ROZLAŁ się/ UDOWODNIŁ... /NAROBIŁ

  TEN Wania, TEN Sasza etc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX