Globalna sprzedaż pecetów ciągle nurkuje. Wbrew oczekiwaniom analityków w wolniejszym tempie

komputer

komputer (123RF)

Poprzednie prognozy analityków IDC oraz Gartnera dotyczące kondycji rynku pecetów okazały się nieco na wyrost. Owszem, globalna sprzedaż komputerów nadal notuje spadki, jednak nieco niższe, niż pierwotnie zakładano.

W drugim kwartale 2017 według szacunków IDC roku producenci komputerów wprowadzili na rynek 60,5 mln maszyn (spadek o 3,3 proc. rok do roku). Warto przypomnieć, że pierwotnie zakładano 3,9 proc. Z kolei Gartner informuje o 61,1 mln pecetów (spadek o 4,3 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2016 roku).

Prognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według IDCPrognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według IDC fot. IDC

Tak czy siak oznacza to, że każdego dnia na świecie na półki sklepowe nadal trafia sporo notebooków i komputerów stacjonarnych - średnio około 650 tys. sztuk.

Obie firmy dość jednoznacznie wskazują na tymczasowe wzrosty cen podzespołów jako jedną z przyczyn spadku zainteresowania kupnem nowych komputerów przez konsumentów. W tym kontekście wspomina się między innymi o pamięciach DRAM, panelach LCD oraz dyskach SSD.

Prognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według GartneraPrognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według Gartnera fot. Gartner

Liderem globalnej sprzedaży pecetów w kwartalnych prognozach obu firm analitycznych jest HP. Według danych Gartnera w Q2 2017 na rynek trafiło 12,69 mln komputerów marki (3,3 proc. więcej rok do roku), dając 20,8 proc. udziału. IDC również wskazuje na dominującą pozycję HP (13,78 mln sztuk, wzrost o 6,2 proc, z udziałem 22,8 proc).

Czytaj też: Microsoft chce zadbać o bezpieczeństwo komputerów z Windowsem 10. Nie wszystkim się to spodoba

Drugie miejsce w kwartalnych rankingach IDC i Gartnera należy Lenovo, zaś kolejne miejsca zajmują Dell, Apple oraz Asus.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Zobacz także
  • Aplikacje na Androida Co warto zainstalować na nowym telefonie? Oto 7 aplikacji, które warto mieć na start
  • Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 ma się czym pochwalić. Wybraliśmy 5 najważniejszych cech wyróżniających nowego flagowca
  • Google Play Protect Kilka trików na przyspieszenie smartfona z Androidem. Proste, ale skuteczne sposoby [PORADNIK]
Komentarze (2)
Globalna sprzedaż pecetów ciągle nurkuje. Wbrew oczekiwaniom analityków w wolniejszym tempie
Zaloguj się
  • Oceniono 1 raz 1

    Mój peceet padł kilka lat temu, początkowo miałem zamiar go naprawiać, ale po pewnym czasie okazało się, że w gruncie rzeczy go nie potrzebuję, więc stoi na strychu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje