Gazeta.pl Next >  Technologie >  Stacje ładowania do elektrycznych aut już stoją pod biurem Porsche. Są jeszcze szybsze niż te od Tesli

Stacje ładowania do elektrycznych aut już stoją pod biurem Porsche. Są jeszcze szybsze niż te od Tesli

A A A
Germany Porsche Investigations

Germany Porsche Investigations

Porsche jeszcze nie ma żadnego, w pełni elektrycznego samochodu w ofercie. Pod siedzibą firmy postawiono jednak niezwykle szybkie stacje ładowania, które w 15 min pozwolą na dodatkowe kilkaset kilometrów jazdy.

Niemieckie Porsche ma już w ofercie sportową hybrydę - Porsche 918 z dwoma elektrycznymi i jednym spalinowym motorem o łącznej mocy 889 KM. Porsche jest także autorem pierwszego na świecie auta hybrydowego z 1900 roku.

Obecnie należąca do koncernu Volkswagen AG marka pracuje już jednak nad pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem o nazwie Mission E.

Porsche Mission EPorsche Mission E Porsche | Zielone światło dla pierwszego elektrycznego samochodu

600 - konne auto elektryczne z napędem na obie osie ma rozpędzać się do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy i pojechać maksymalnie 250 km/h. Zasięg auta to niespełna 500 km, jednak maszyna ma być wyposażona w system szybkiego ładowania, który napełni akumulatory do 80 proc. w 15 minut.

Auto wyjedzie na drogi najwcześniej w 2019 roku, jednak przed nowym biurem firmy w Berlinie już pojawiły się dwie kompatybilne stacje ładowania:

Poinformował o tym Kfz-betrieb. Ładowarki o napięciu 1000 V i natężeniu równym 400 A będą mogły uzupełniać energię w nadchodzącym aucie przy parametrach 800 V i 350 kW. Energia będzie transportowana przez specjalny, chłodzony cieczą kabel.

Porsche zdecydowanie wyprzedził konkurentów budując tak zaawansowane stacje ładowania. Producent mówi, że ładowarki powstały z myślą o nadchodzących modelach samochodów. Obecne mogą cieszyć się maksymalnym prądem o mocy 150 kW.

Stacje będą w stanie w przyszłości uzupełnić energię w Porsche Mission E do 80 proc. w 15 min. To dodatkowe 400 km zasięgu. Tymczasem ładowarki Tesli oferują jak na razie 120 kW mocy.

Porsche nie zamierza jednak na tym poprzestać. Kolejne stacje ładowania mają pojawiać się także w innych miejscach. Następna powstanie obok biura firmy w Atlancie. Pierwsi właściciele nadchodzącego modelu Mission E bezpośrednio po zakupie będą mogli w pełni przetestować jego możliwości.

...

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Polecamy
    • Ataribox - konsola do gier Atari Jak będzie wyglądać nowa konsola do gier od Atari? Producent uchyla rąbka tajemnicy
    • To nie pomoc w konkursie. To SMS premium! Ktoś na Facebooku prosi o pomoc w konkursie? To nowy przekręt. Nie wysyłaj takiego SMS-a
Komentarze (32)
Stacje ładowania do elektrycznych aut już stoją pod biurem Porsche. Są jeszcze szybsze niż te od Tesli
Zaloguj się
  • japka_putina

    0

    Ładowarki wykorzystują pełne możliwości standardu CCS Combo 2. Ładowarki o maksymalnych parametrach są początkiem wspólnego przedsięwzięcia marek Ford, Mercedes, Audi, Porsche i BMW ogłoszonego ponad pół roku temu. Żaden obecnie produkowany samochód żadnej firmy nie jest w stanie wykorzystać pełnych możliwości tych ładowarek. Typowe ładowarki CCS Combo 2 stosowane w Europie oferują moce od 20 do 50 kW. Cena stacji o maksymalnych parametrach wynosi 200 tysięcy Euro, nie licząc doprowadzenia odpowiedniej mocy do samej stacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane