Użytkownicy sądzili, że to pomyłka. Microsoft potwierdza: koniec Windows 10 na te komputery sprzed kilku lat

Robert Kędzierski
Kilka dni temu niektórzy użytkownicy systemem Windows zobaczyli na ekranach swoich komputerów dziwny komunikat. Początkowo myśleli, że to błąd Microsoftu. Firma nieoczekiwanie potwierdziła jednak najgorsze obawy posiadaczy starszych maszyn.

Microsoft ogłosił oficjalną decyzję dotyczącą zakończenia wsparcia na komputery wyposażone w procesory z rodziny Atom Clover Trail . Oznacza to, że część użytkowników, która zakupiła budżetowe maszyny "w erze Windows 8" i przesiadła się na "dziesiątkę" nie dostanie kolejnych poprawek.

Boleśnie przekonali się o tym użytkownicy komputerów z procesorami Z2760, Z2520, Z2560 i Z2580. Przy próbie pobrania aktualizacji Windows 10 Creators zobaczyli na swoich komputerach komunikat o zakończeniu wsparcia.

Windows kończy wsparcie dla starszych komputerówWindows kończy wsparcie dla starszych komputerów thewindowsclub.com

Windows 10 nie jest już wspierany na tej maszynie.

To nie jest zbyt dobra wiadomość dla użytkowników, którzy przesiedli się z Windows 8 na Windows 10 zachęcani darmową aktualizacją. Nie jest to też dobra wiadomość dla tych, którzy kupili swoje komputery niedawno - mniej więcej dwa lata temu. Niektóre z nich mogą być odcinane od następnych aktualizacji Windows.

"10 lat wsparcia dla Windows 10"

Media przypomniały Microsoftowi, że wprowadzając Windows 10 na rynek złożył konsumentom obietnicę. Mieli otrzymać dziesięcioletnie wsparcie - do roku 2025.

Windows deklarował wsparcie dla Windows 10 do 2025 r.Windows deklarował wsparcie dla Windows 10 do 2025 r. Fot. Microsoft

Czytaj też: Nasza recenzja HP Elitebook x360 1030 G2 z Windows 10.

Decyzja Microsoftu może oznaczać, że starsze i słabsze procesory mogą być odcięte od kolejnych wersji Windows szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Niektórzy użytkownicy mogą uznać tempo wprowadzanych zmian za zbyt szybkie.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o:
Komentarze (106)
Użytkownicy sądzili, że to pomyłka. Microsoft potwierdza: koniec Windows 10 na te komputery sprzed kilku lat
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 10 razy 10

  Spoko - Kędzierski wam tego nie napisze, bo zapewne nie ma pojęcia, ale na każdym z 'dotknietych' dobrodziejstwem MS komputerów spokojnie da się powiesić Linuxa: Minta albo Ubuntu, bo są cholernie przyjazne dla kompletnych nowicjuszy. Z jakimś lekkim środowiskiem, typu Xfce, wasze komputery, na których Win i tak pewnie ostro przymulało - dostaną skrzydeł. Wszystko, co na maszynkach z Atomami robiliście: przeglądanie Netu, słuchaie muzyki, ogladanie skatalogowanych zdjęć, pisanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy nauka programoania w Javie - da się zrobić na całkiem legalnych, rozbudowanych i darmowych programach, z których większość zainstaluje się wraz z systemem, a reztę doistalujecie sami z przebogatych repozytoriów, za pomoca jednego kliknięcia. Zatem - bez obawy, wasz sprzęt ma przed sobą drugie życie :-)

 • rojberek

  Oceniono 15 razy 9

  Każdy użytkownik na szczęście ma wybór, albo kupuje nowy sprzęt i płaci za produkt firmy MS i cieszy się jego używaniem, albo korzysta z darmowego i znacznie bezpieczniejszego systemu operacyjnego jak Linuks i również cieszy się z jego użytkowania wiedząc, że bez żadnej dodatkowej wiedzy i nakładu pracy jego system jest po prostu bezpieczniejszy.
  I nie ma się co podniecać. Z czasem MS prawdopodobnie przejdzie na subskrypcję na Windows tak jak w przypadku Office 365, więc użytkownicy wiedzą co ich czeka i mają pełne prawo wybierać co zechcą i płacić za co zechcą.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 10 razy 8

  komunikat:

  od dziś macie płacić 7,99 USD miesięcznie za dostęp do swoich danych na komputerach z naszym oprogramowaniem

 • jedyny_times

  Oceniono 11 razy 5

  Chamstwo, najpierw nagabują i męczą dupę, żeby sie przesiąść na 10, a później się wypinają. Na linuxa koniecznie się przesiadać, za darmo, nikt cie do niczego nie zmusza i lekka to wersja ubuntu, wszystko do domowego użytku ma, nawet do grafiki się nada, tylko trzeba mieć wszystkie biblioteki.

 • Tadeusz M

  Oceniono 6 razy 4

  Najpierw wymuszają przejscie, a potem zabieraja glowny powod do przejscia.

 • obrazoburca

  Oceniono 3 razy 3

  www.ubuntu.com

 • tenare

  Oceniono 4 razy 2

  Czekam z niecierpliwością na wprowadzenie przez MS subskrypcji na Windows 10, czyli na Win10 365.
  (użytkownik Linuksa)

 • astachanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny negatywny tekst o Windowsie 10 oparty na półprawdach. Tak się składa, że to Intel najpierw zaprzestał wspierania swoich najsłabszych, nieudanych procesorów i oświadczył, że nie będzie dla nich nowych sterowników. Gdyby Microsoft nie zareagował podobnie, pisalibyście o wk...wionych użytkownikach, którym na Windowsie nie działa wiele funkcji.
  Co ważniejsze - to nie jest koniec wsparcia - maszyny (a właściwie - zabawki) z tymi procesorkami mogą działać na wersji 1607 i będą dostawały aktualizacje (w zakresie bezpieczeństwa) dla tej wersji Windows 10. Nie ma natomiast możliwości upgrade'u do Windows 10 wersja 1703 Creators Update.
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Nie kupuj prenumeraty GW. Przykro to pisać, bo jestem czytelnikiem (coraz bardziej - byłym czytelnikiem GW) od 1989 r.... Szkoda, że w epoce, w której informacja jest na wyciągnięcie ręki, nie chcecie po nią sięgnąć nawet na użytek tego, co piszecie...

 • japka_putina

  Oceniono 1 raz 1

  Takie działania MS są najlepszą pożywką dla piratów. No bo jeśli mogę tych sku...synów i oszustów sam oszukać, instalując piracką wersję ich programu, to nie tylko nie będę czuł wyrzutów sumienia, ale nawet odczuję jakiś rodzaj dumy z dokonanej zemsty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX