Smutna chwila dla Intela. Po 24 latach dominacji na rynku układów scalonych wyprzedził go Samsung

Po wieloletniej dominacji na rynku układów scalonych Intel musi oddać pozycję lidera. Przejmuje ją Samsung, który już od pewnego czasu deptał Amerykanom po piętach.

Choć jest to historyczna chwila, to można było spodziewać się jej od dawna. Samsung od dłuższego czasu doganiał Intela, a analitycy wróżyli, że zmiana na pozycji lidera nastąpi w drugim kwartale tego roku.

Ich przypuszczenia okazały się trafne. Samsung podzielił się właśnie swoimi wynikami finansowymi. Jak donosi The Korea Herald, działowi firmy odpowiedzialnej za układy scalone udało się uzyskać większy zysk operacyjny niż amerykańskiemu konkurentowi.

Intelowi na pewno nie będzie łatwo pogodzić się z przegraną. Był bowiem niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie przez prawie ćwierć wieku. W minionym kwartale tego roku zanotował 14,8 mld dolarów przychodu i 3,8 mld dolarów zysku operacyjnego.

Ta druga wartość jest aż o 190 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Do wyniku Samsunga zabrakło jednak sporo. Koreańczykom w tym samym czasie udało się wypracować 7,1 mld dolarów zysku (o ponad 200 proc. więcej). Przychód firmy wyniósł natomiast 15,7 mld dolarów.

Obserwatorzy rynku wskazują, że świetne wyniki finansowe producenta z południowej części Półwyspu Koreańskiego udało się osiągnąć głównie za sprawą coraz lepszych wyników sprzedaży kości DRAM i NAND.

Warto przypomnieć, że obie firmy oferują układy scalone do zupełnie innego sprzętu. Samsung produkuje je z przeznaczeniem do małych urządzeń mobilnych (m.in. smartfonów). Intel szybko się z tego rynku wycofał. Jego procesory znajdują zastosowanie w komputerach.

...

Chcesz nagrać wideo z idealnym dźwiękiem? Mamy na to sposób

Więcej o:
Komentarze (17)
Samsung wyprzedził Intela na rynku układów scalonych. Po 24 latach
Zaloguj się
 • dra-h

  Oceniono 12 razy 4

  A LEGO produkuje więcej opon niż Michelin. Bez sensu takie porównywanie wyników firm zajmujących się zupełnie czym innym.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 4

  Choć jest to historyczna chwila.. No a co potrafi prezes? Są mu ważne układy scalone czy kult braciszka? Pomniki czy układy scalone, przyszłość kraju czy przyszłość klanu...nie ma żadnego klanu- jest tylko pustka-...KOT.

 • astachanowicz

  Oceniono 7 razy 1

  Artykuł o... niczym. Konkurentem Intela (zresztą w zasadzie jedynym) na rynku procesorów do PC jest AMD. Równie dobrze możecie napisać, że producent pociągów właśnie wyprzedził w wynikach sprzedaży producenta traktorów i jest to historyczna chwila. Nie wiem, kto u Was tworzy dział "Technologie", ale nie sposób czegoś się z niego dowiedzieć. Można się tylko pośmiać...

 • bqa82

  Oceniono 2 razy 0

  Za 2 lata będzie kolejna afera o zmowie cenowej producentów pamięci. A teraz jak widać czarno na białym co się dzieje to nikt nie reaguje i konsumenci muszą płacić. Dwa razy większa marża nie wzięła się znikąd, Samsung jeszcze za to zapłaci, chyba że sam pierwszy podkabluje.

 • rajqu

  Oceniono 5 razy -1

  Ale ludzie jak choc troche sie znacie na It to pomyslcie jakie uklady robi intel a jakie Samsung. Intel bardzo skomplikowane procesory i duzej zlozonosci. Samsug klepie prosciutkie Army, kosci do ssd czy inne proste ukladziki. To jedt zupelnie inna waga. Nie deprocjonuje samsunga ale bez szalenstw

 • hdtvpolska

  Oceniono 7 razy -1

  Malutki naród w Korei Płd.
  Dlaczego Polacy teraz nie dominują ?
  Ojciec coś opowiadał mi o top aucie z Warszawy. POLONEZ KARO. Wyprzedzał epokę. FSO z Warszawy. Własna lakiernia, mini-huta z odlewnią, port PKP, WYBITNI PROJEKTAŃCI - młodzi kreatywni mgr. po Politechnice Warszawskiej. Własna miedź z własnych złóż KGHM-u. Tania siła robocza na poziomie niewolników Stalina ... I co ?
  Bo tyle właśnie POLAK potrafi = nic/bardzo niewiele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX