IBM upycha niewiarygodną ilość danych na kasecie, która mieści się w dłoni. To jest absolutny rekord świata

Zespół naukowców z IBM Research przy współudziale Sony bije rekord świata pod względem gęstości zapisu danych na taśmie magnetycznej. I to już nie pierwszy raz w swojej historii.

Nowy rekord IBM Research pozwala zapisać na pojedynczej kasecie aż 330 TB danych (gęstość zapisu na cal kwadratowy taśmy magnetycznej wynosi w tym przypadku 201 gigabitów).

Mamy zatem do czynienia z 20-krotnie wyższym wskaźnikiem od tego stosowanego obecnie w komercyjnych rozwiązaniach rynkowych. Najłatwiej porównać to do ekwiwalentu 330 milionów książek zapisanych na pojedynczym nośniku magnetycznym.

 

Prototypową taśmę magnetyczną do eksperymentu IBM Research dostarczyło Sony Storage Media Solutions. Aby osiągnąć tak wysoką gęstość zapisu naukowcy z obu firm musieli opracować kilka nowych rozwiązań, zarówno od strony technologii zapisu jak i konstrukcji samej taśmy magnetycznej.

Konstrukcja nowej taśmy magnetycznejKonstrukcja nowej taśmy magnetycznej fot. Sony

Historia zapisu danych na taśmie magnetycznej sięga czasów dość zamierzchłych. Technologia o 60-letniej już tradycji pierwotnie była wykorzystywana do przechowywania dokumentów podatkowych oraz danych medycznych. Pierwsza taśma IBM umożliwiała zapis zaledwie 2 MB informacji. Wszystko wskazuje na to, że nowe rekordy pozwalają nadal aktywnie i efektywnie wykorzystywać nośniki magnetyczne.

Czytaj też: Smutna chwila dla Intela. Po 24 latach dominacji na rynku układów scalonych wyprzedził go Samsung

Więcej o:
Komentarze (27)
IBM - rekord zapisu danych na kasecie magnetycznej - 350 TB
Zaloguj się
 • freewma

  Oceniono 8 razy 6

  Sebastian Górski, autor: Panie Górski, co to za grafomaństwo pan popełnił? "nowe rekordy pozwalają nadal aktywnie i efektywnie wykorzystywać nośniki". Można nie wykorzystywać aktywnie? Jak rekordy mogą pozwalać aktywnie i efektywnie cokolwiek wykorzystywać? Marsz do korektora! Proszę staż kończyć pod okiem doświadczonego redaktora, bo na razie jest pan grafomanem.

 • piotr.grd

  Oceniono 14 razy 6

  Bardzo chciałbym - przy okazji takich informacji - przeczytać o trwałości tych wszystkich rozwiązań. Bo niejednokrotnie słyszy się o pojemności płyt, dysków, kart itd. itp., a jakoś nie napotykam na informacje o trwałości zapisu. A ma to znaczenie przecież ogromne. Papierowa książka właściwie przechowywana spokojnie nadaje się do odczytania po setkach lat, czasem nawet dłużej. Niektóre malowidła naścienne przetrwały tysiące lat. A jak długo po współczesnych ludziach ślady pozostaną, jeśli w pewnym momencie przestalibyśmy kopiować dane na kolejne nowe dyski, gdy stare się psują? Czy - chociażby - prapraprawnuki w dwudziestym trzecim wieku będą miały szansę zobaczyć zdjęcia swoich dwudziestopierwszowiecznych prapradziadków?...

  Chciałbym o tym przeczytać, również o prognozowanej trwałości tych rozwiązań, a nie tylko o tym, że coraz gęściej zapisujemy dane, co na dobrą sprawę, tak filozoficznie, jest trochę bez sensu, bo mając pojemniejsze nośniki automatycznie pozwalamy sobie na zapis coraz większej ilości danych (na przykład: gdyby największy twardy dysk miał 10 GB, najpojemniejsza karta SD 512 MB, a nośniki optyczne to tylko płyty CD 700 MB, to czy ktokolwiek myślałby o obrazie wideo 4K i strzelaniu miliona fotek konsumowanego właśnie jedzenia? Nie, oszczędzalibyśmy miejsce, tak jak kiedyś oszczędzało się tradycyjne klisze fotograficzne - "hej, hej, 36 klatek tylko mam na całe wakacje!" - i wynalezionej technologii używałoby się wtedy, gdy naprawdę jest potrzebna, a nie do "głupot").

 • truten.zenobi

  Oceniono 1 raz 1

  tylko jaka jest trwałość i niezawodność nośnika? ile obsłuży cyklów odczyt zapis? jak długo można na nim przechowaywac dane czy w jakiś sposób jest zagwarantowane dostarczenie czytnika np. za kilka lat i ... jaka jest cena?

 • flying_ben

  0

  Ten artykuł został stworzony na podstawie: "IBM and Sony cram up to 330 terabytes into tiny tape cartridge
  Sputtered magnetic layer, lubricant, and new heads enable massive 200Gb/inch density". Sebastian Anthony (UK) - 8/2/2017, 3:00 PM arstechnica.com

  I jeszcze CIEKAWOSTKA z Wiki:
  "Zgodnie ze standardem IEC 60027-2 w systemie przedrostków dwójkowych (binarnych) obowiązują zależności:
  1 TiB = 1024 GiB = 1024 · 1024 MiB = 1024 · 1024 · 1024 kiB = 1024 · 1024 · 1024 · 1024 B
  natomiast w systemie przedrostków dziesiętnych SI:
  1 TB = 1000 GB = 1000 · 1000 MB = 1000 · 1000 · 1000 kB = 1000 · 1000 · 1000 · 1000 B
  jednak w praktyce ów nowy standard (ustanowiony w roku 1998) jest rzadko przestrzegany i zarówno w opracowaniach pisemnych, jak i w mowie potocznej, przedrostki dziesiętne są nadal używane w zastępstwie binarnych. Brak jednoznaczności oznaczeń jest od dawna (tzn. od czasów poprzedzających ustanowienie standardu IEC 60027-2) wykorzystywany przez producentów pamięci masowych. Twarde dyski o pojemności 1 terabajta istotnie posiadają pojemność około 1 000 000 000 000 bajtów, podczas gdy większość nabywców, nieznających ustandaryzowanej definicji terabajta i gigabajta, spodziewa się pojemności 1024 GiB, zamiast faktycznej 931 GiB."

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 3 razy -1

  to czeba trzytac czy tylko kupic

 • predator-x

  Oceniono 7 razy -1

  To może niech teraz się zainteresują gęstością zapisu na papirusie albo w kamieniu to tak samo nowoczesne i przydatne technologie jak kaseta.

 • darren.p

  Oceniono 4 razy -2

  Rekordy w upychaniu bitów. Tylko komu zwyklemu jest to potrzebne? No i co z tego , że upchną np. archiwa watykańskie (na co oczywiście nigdy nie będzie zgody) w kilku kostkach, które można mieć w kieszeni. Archiwa podałem wyłącznie jako przykład.

 • gmot_ka

  Oceniono 4 razy -2

  "330 milionów książek"

  A po co nam to? Przecież za rok tylko biblie i program partie beda u nas do czytania dozwolone. Ile kasy i czasu na tym oszczędzimy! Rydzyk najświętszy nasz zbawiciel i Jarek zawsze dziewica się ucieszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX