Microsoft oficjalnie potwierdza: będzie nowa wersja Windows 10. Dla bardzo wymagających

Robert Kędzierski
Microsoft zapowiedział oficjalnie wprowadzenie nowej wersji systemu Windows 10 Pro. Będą nią zainteresowani tylko profesjonalni użytkownicy. Jeden szczegół może jednak zapowiadać przełom istotny dla wszystkich.

Windows 10 Pro for Workstations czyli Windows dla stacji roboczych - to najnowsza wersja W10 zapowiedziana przez Microsoft. System przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników profesjonalnych, w tym serwerowni, wprowadza kilka nowości.

Ważną zmianą jest nowy system plików ReFS (Resilient File System). Ma on znacząco poprawić wydajność, a w przyszłości może trafić również do systemów konsumenckich.

Po co nowy system? Chodzi o powiększające się wielkości dysków i plików. NTFS radzi sobie z nimi coraz gorzej. Teoretycznie powinien obsługiwać dyski o wielkości nawet 16TB. W praktyce jednak zapisywanie dużych plików na dużych jest utrudnione. ReFS zmienia całkowicie sposób tego zapisu, tak, by błędy w zapisie zdarzały się rzadziej.

Windows 10 dla stacji roboczych wprowadza też obsługę pamięci NVDIMM-N. Hybrydowe kości umożliwiają odczyt danych "z maksymalną możliwą prędkością".

Nowy system ma też znacząco przyspieszyć możliwości dzielenia się plikami poprzez wprowadzenie usługi SMB Direct. Będzie również w stanie obsłużyć nawet wysokiej klasy sprzęt komputerowy z 4 procesorami oraz 6 TB pamięci RAM.

Czytaj też: Microsoft bardzo chce zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Nie wszystkim się to spodoba.

Korzyści z wprowadzenia nowego systemu powinni odczuć też zwykli użytkownicy  - Windows 10 Pro dla stacji roboczych poprawi konkurencyjność na rynku i wydajność sklepów oraz serwisów internetowych, które będą korzystać z tego systemu.

Więcej o:
Komentarze (92)
Microsoft zapowiada Windows 10 Pro dla stacji roboczych
Zaloguj się
 • dra-h

  Oceniono 15 razy 11

  Windows 10 potrzebuje jednej (i tylko jednej) zmiany - musi przestać udawać, że jest mądrzejszy od użytkownika. To denerwuje w nim najbardziej.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 13 razy 3

  Ciekawe czy też będzie się resetował kiedy wyjdziesz sobie zrobić kawę, rujnując całe dni pracy.

 • rownowaznik

  Oceniono 4 razy 2

  raczej sama wymaga najbardziej wymagającego sprzętu

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  "ReFS zmienia całkowicie sposób tego zapisu, tak, by błędy w zapisie zdarzały się rzadziej."

  Obudźcie mnie jak zaimplementują ZFS...

 • sacc77

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie o to czy warto instalować ransomware MS Windows 10 jest tożsame pytaniu, czy warto jest oddać się w dożywotnią niewolę.
  Wszak MS ogłosił już urbi et orbi, że ransomware Windows 10 docelowo jest/będzie udostępniane na zasadzie usługi opłacanej abonamentowo.
  Płacisz comiesięczny/coroczny haracz - masz działający system operacyjny.
  Nie zapłacisz haraczu?
  Żegnaj się zarówno z systemem jak ze swoimi skądinąd zakupionymi programami albowiem nie będziesz miał ich na czym, na jakiej platformie uruchomić.
  ERGO:
  - określenie Microsoftu mianem złodziei jeżeli stanowi dla kogokolwiek obrazę to co najwyżej dla klasycznych złodziei gdyż samemu MS bliżej jest do współdziałającej z rządami mafii żądającej okupu od użytkowników.
  Dlatego ja na wieli wieków pozostanę przy starym dobrym Windows 7 + Office 2003.

 • ssamiec

  Oceniono 1 raz 1

  Dla profesjonalistów jest BTRFS. Facebook i Google używają. Domyślny system plików w SUSE.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 3 razy 1

  Najgorsze w Windows jest to, że w Polsce brakuje specjalistów, żeby swobodnie przejść na Mac'i ;-)
  I niestety, dalej trzeba się męczyć, żeby zorientować się, która z 400 usług jest wyłączona, że całość nie działa :-(

 • cameel.m

  Oceniono 3 razy 1

  A mnie się do zastosowań profesjonalnych na stacjach roboczych to raczej marzy taka minimalistycznie "goła" wersja wystarczająca do uruchamiania wyznaczonych aplikacji. Niezbędne dodatki i usługi powinny doinstalowywać się i uruchamiać tylko wtedy gdy są wymagane w danej konfiguracji.

 • bzzbzzbzz

  0

  Obsłuży aż 4 procesory ? Toż to win 2k robił bez marudzenia ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX