FBI wykryło spisek ISIS. Ebay wykorzystywany do transferu pieniędzy

Robert Kędzierski
FBI wykryło spisek terrorystów z ISIS. Państwo Islamskie przesyłało pieniądze do obywatela USA wykorzystując serwisy eBay i PayPal.

FBI przedstawia kulisy zeszłorocznego aresztowania niejakiego Mohamed Elshinawy, mieszkającego w Maryland. Mężczyzna został zatrzymany po tym jak wykryto, że otrzymał 8700 dolarów od jednego z członków ISIS - wyjaśnia Wall Street Journal.

Środki zostały przelane przy pomocy serwisu PayPal. Były zapłatą za fikcyjne transakcje przeprowadzone na eBayu. Pieniądze za rzekomo sprzedane drukarki miały posłużyć do zakupu laptopa, smartfona i serwisu VPN umożliwiającego maskowanie komunikacji. Sprzęt miał został użyty do "działalności operacyjnej", co można zrozumieć jako przygotowanie do przeprowadzenia zamachu.

Dziś wiemy też, że Siful Sujan z tzw. "Państwa Islamskiego", którego firma przekazała pieniądze do USA, został zlikwidowany rok wcześniej przy użyciu militarnego drona.

Zarówno FBI jak i PayPal podkreślają, że nieustannie analizują transakcje przeprowadzane za pomocą portalu eBay.

Czytaj też: Tajny projekt służb PRL? A może to mit? Co wiemy o bazie PESEL.

Elshinawy twierdzi, że zamachu nie planował i oczekuje na proces. Amerykańskie władze obawiają się, że Państwo Islamskie może w podobny sposób finansować siatkę terrorystów na całym świecie.

Więcej o:
Komentarze (7)
FBI wykryło aktywność ISIS na eBayu. Pieniądze trafiły do terorysty w USA
Zaloguj się
 • sydio

  Oceniono 9 razy 7

  Jarosławie, wyłoncz pajpal! Chcemy być bezpieczni.

 • starczypl

  Oceniono 8 razy 6

  prześledźcie wpłaty na rodzynka - cały czad planują i przeprowadzają zamachy na zdrowy rozsądek. alleluja i do tyłu !

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 6 razy 2

  O kurde, FBI - namierzyło agentów CIA na amerykańskim serwisie. Afera szpiegowska jakich mało.

 • marold77

  Oceniono 3 razy 1

  ciekawe ... monitoring transakcji z "podejrzanych" krajów, przez "podejrzane" firmy i osoby działa w normalnych bankach od dawna. Ciekawe w takim razie na jakiej zasadzie traktowany jest paypal... jak polskie parabanki czy skoki ? ;)

 • adamschodowy

  0

  każdy kto używa paypala wie że ich dupościsk na kontrolę przelewów daje w du*e nawet drobnym handlarzom aukcyjnym a nawet zwykłym kupującym więc jakim cudem 9tys usd miałoby przejść niezauważone? miesięczny limit względnie anonimowych obrotów w polskim paypalu to bodaj 4,5tys PLN

 • kler-killer

  Oceniono 2 razy -2

  Bałwany dopiero teraz zobaczyli ten numer? Na Allegro od baaardzo dawna istnieje ta sama technika. Cena rynkowa danej rzeczy wynosi powiedzmy 300-500 pln, a na jednej aukcji 10 tysięcy. I taki sprzedawca ma kilka tego typu wystawionych cudów w różnych kategoriach. Potem jego ziomek kupuje, transfer kasy leci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX