Komentarze (111)
Tajemniczy atak na system GPS. Ekspert: Rosjanie testują nową cyberbroń
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jami100

  Oceniono 1 raz 1

  Dośc ciekawe, bo moze doprowadzic do sytuacji ze ktos zbombarduje sam siebie.

 • vinogradoff

  Oceniono 9 razy 1

  Warto juz dzis prosic Boga zeby Rosjanie czasami przypadkowo czy omylkowo tak nie porzesterowali tego Radaru w Redzikowie kolo Slupska , ze zbombarduje on rakietami np. Warszawe czy Poznan albo i Krakow.

 • sourirer

  Oceniono 2 razy 0

  Żona sąsiada zaszła w ciążę. Nieplanowaną. To Rosjanie.

 • priekrasna.brunhilda

  Oceniono 4 razy 0

  No coś podobnego... przecież zdaniem naszych polskich rusofobów (w tym np. dyżurnego rusofoba zigzaura, którego nazywam zigŻOPAurem) Rosja to tylko wódka i spiryt, kartoszki i sało, i wiecznie pijani żołnierze tradycyjnie kradnący zegarki i zegary (nawet takie z wież kościelnych i ratuszowych). Flota to pudełka z tektury sklejone taśmą, krążowniki poruszające się tylko przy pomocy holowników, samoloty i rakiety spadające do morza lub na ziemię, i jedna para walonek na dwóch żołnierzy oraz Spec-naz istniejący tylko na filmikach na YouTube. A wszystkowiedzący kapyton znający się na wszystkim zaraz wypisze numery, nazwy i lokalizacje jednostek wojskowych oraz ich liczebność i uzbrojenie i zdalnie określi ich zdolność bojową na czas "W" z dokładnością do jednego karabinu i onucy, oraz poda ile wódki na jeden raz potrafi wypić dowódca tych jednostek :D

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 2 razy 0

  1. W Moskwie juz rok dziala system, ktory, myli gps. O tym glosno mowili wszystcy taksowkarzy wszystkich firm od najwiekszej Yandex taxi po Uber czy Gett. Po prostu nie mogli wyliczac droge i oplate bo bedac w centrum i GPS i Glonass pokazywali ze sa 25 km od niego na poludniowy-zachod. W tej chwili system wlaczaja kiedy na Kremlu jest Putin.
  2. Rakety balestyczne czy skrzydlate nie korzystaja ani z Glonassu (rosyjskie), ani z GPS'u (amerykanskie). Bo wiadomo od samego poczatku ze da sie, choc by, zakloczic sygnal. Dlatego dla biespeczestwa i pewnosci rakiety maja autonomiczny system naprowadzania. Chyba zadnej tajemnicy nie odkrylem?
  3.Rosyjski sytem byl testowany nawet na amerykanskim okrencie na morzu Czarnym. Zdolal wylaczyc wszystko.
  4. Sam system jest skuteczny przecziw dronam. Pozwala te zabawki zrobic zwyklymi smieciami.

 • jiraya486

  0

  Ciekawe jak szybko palce na Rosje sie skierowaly, bo wcale USA nie maja dziwnego statku jakim jest x37b, bo wcale Chiny nie maja satelitow kwantowych ktore ciul wi co robia.. Nie - Rosja. BO TAK.

 • man13

  0

  no, to jest wizja nowego konfliktu, a Maciarewicz będzie w tym czasie wyposażał nastolatki w KBK

 • jur56

  0

  Dla dokładności nie statków tylko okrętów NATO / biorących udział w ćwiczeniach / .

 • lo_ho

  0

  Rosjanie grają w Pokemon Go

 • keram01

  Oceniono 2 razy 0

  Jak do tej pory dziwnym trafem wszystkie ataki przeprowadzano amerykańskimi wirusami.

 • leser.1

  0

  Nie da się "zaatakować" satelitów GPS.
  Dokładność systemu może być regulowana tylko precyzją poprawki dylatacji czasu.
  Tym parametrem Amerykanie regulują dokładność Systemu militarnego, gdzie poprawka jest bardzo dokładna i ogólnodostępnego GPS o dokładności ok. 15m.

  Zhakować można naziemne odbiorniki i ich oprogramowanie, mapy, itd.

 • a.k.traper

  0

  Dlatego w podstawowym szkoleniu żołnierza stawia się na topografię i ćwiczy praktycznie marsze na azymut, dostawaliśmy mapę bez nazw miejscowości i rzek za to z punktami charakterystycznymi, wcześnie rano transport helikopterem albo jeszcze w nocy transporterem w miejsce X i stamtąd do miejsca Y w ubezpieczeniu bojowym, czyli całą sekcją (6 żołnierzy), oczywiście był przewidziany czas na to zadanie, gdy któraś sekcja się nie zgłaszała ci co dotarli wyruszali na poszukiwania z ich mapą. Korzystanie z mapy i namiaru satelitarnego to bajka.

 • eltherm

  0

  Już w wojnie gruzińskiej fałszowano sygnał GPS i Rosjanie wpadali w pułapki. Potem Rosja ogłosiła prace nad swoim systemem pozycjonowania. Teraz dopracowują tą technologię.

 • marekptr

  0

  kosmaty grubol znowu pisze co mu translator podpowie...

 • felucjan

  0

  Jeżeli już wcześniej sygnał przekierowali Koreańcy, to znaczy, że broń nie jest taka nowa, a artykuł jest spóźniony.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 6 razy 0

  Ja w tym widzę złowrogą rękę Kremla, lewaków, Pekińskiego Związku Dorożkarzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia Górnego.

 • bronek77

  Oceniono 4 razy 0

  GPS spoofing to technika prosta jak drut. Całkiem tanio można to zrobić. Ale działa tylko na cywilów. Nową bronią to na pewno nie jest - a przynajmniej nie na żołnierzy hamerykańskich.

  GPS to system wojskowy udostępniony za darmo cywilom. Za darmo jest bez kryptografii - bez cyfrowych podpisów satelit. Zakłócić, albo wywołać błędne odczyty może student elektroniki 2-3 roku. Wojsko hameryckie ma odbiorniki na to odporne. Po prostu - nie uwzględniają sygnałów innych, niż te podpisane cyfrowo. Podpisy są aktualizowane często - na satelicie jest klucz prywatny, na odbiornikach publiczny, także nawet kradzież aktualnego odbiornika nie pozwoli na spreparowanie sygnału.

  To po prostu zwykłe trolowanie statków. Może spowoduje się tym jakiś wypadek u mniej doświadczonych, przy awarii innych systemów, ale po samym GPS'ie nikt nie nawiguje. Jak są 'dziwne' odczyty z GPS, to się weryfikuje.

  A - ten GPS spoofing to nie jest nic nowego.

 • Emilia Pinczewska

  Oceniono 2 razy 0

  Wychodzi na to,że armia jest nam niepotrzebna tak jak i inne starsze uzbrojenie elektroniczne i systemy obronne.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz -1

  Ja w tym widzę złowrogą rękę Kremla, lewaków, Pekińskiego Związku Dorożkarzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia Górnego.Pismak goownojad zeżre własne goowno za wierszówę

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 3 razy -1

  Ale bzdury z czerskiej, LOL.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  A Amerykanie potrafią GLONASS też tak wyprowadzić w pole?
  Mamy farta, nie inwestowaliśmy zbyt wiele i klasyczny T-72 a nawet T-34 mogą stać się siłą polskiego oręża a zawód nawigatora i umiejętność zdejmowania pozycji z gwiazd nadal potrzebna.

 • f1909

  Oceniono 3 razy -1

  A ja jutro wracam z rodziną z wakacji z Gdańska do Warszawy. Jak tak dalej ruskie będą zakłócać GPS to nie trafimy do stolicy !?

 • realistas

  Oceniono 5 razy -1

  Rosjanie wybierają wszystkim prezydentów, a w Polsce nie. Teraz zepsuł się GPS i od razu Rosjanie. Ciekawe skąd wiedza. Pewnie jak nie wiadomo to od razu Rosjanie, a może to Ukraińcy albo Koreańczycy?

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy -2

  Nie ma dnia żeby ruscy nie byli winni. Biedna ta hameryka

 • leser.1

  Oceniono 2 razy -2

  Pewnie jakiś gorliwy operator systemu postanowił wyregulować i zsynchronizować z czasem ziemskim pokładowe zegary satelitów GPS.

 • Jarek Nieznany

  Oceniono 4 razy -2

  No wlasnie anteny, gra i inne rzeczy zaklocaja dzialanie GPS a ze było to na jednym statku w pobliżu portu rosyjskiego no to wyszlo na bron, takie tam bajki z 1.000.000 i jednej nocy

 • nino.rota

  Oceniono 2 razy -2

  Ciekawe czy to ci, ktorzy finansuja fundacje Otwarty Dialog...?

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 4 razy -2

  pismak-goownojad zarabia na wierszówę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX