Elon Musk apeluje do ONZ. Wyścig zbrojeń może doprowadzić do powstania "robotów morderców".

Eksperci ds. robotyki i sztucznej inteligencji w liście do ONZ przestrzegają przed "robotami zabójcami". Chcą zapobiec technologicznemu wyścigowi zbrojeń. Pod listem podpisało się 116 osób, w tym szef Tesli Elon Musk.

Zdaniem autorów listu dalszy rozwój badań nad stworzeniem inteligentnej broni może doprowadzić do powstania "robotów morderców". Dlatego też domagają się od ONZ wprowadzenia zakazu rozwijania prac nad autonomicznymi systemami bojowymi.

Śmiercionośna broń autonomiczna grozi trzecią rewolucją w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, pozwoli na konflikt zbrojny w skali większej niż kiedykolwiek dotąd, w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć

- piszą eksperci w opublikowanym w poniedziałek liście.

Może być to narzędzie terroru, broń despotów i terrorystów użyta przeciwko niewinnym ludziom, broń która będzie mogła być zhakowana

– przestrzegają.

Ryan Gariepy, założyciel Clearpath Robotics wyjaśnia, że „w przeciwieństwie do innych form sztucznej inteligencji, które wciąż pozostają w sferze science fiction, autonomiczne systemy uzbrojenia są w fazie rozwoju i mają bardzo realny potencjał do spowodowania poważnej szkody niewinnym ludziom oraz wywołania globalnej niestabilności”.

Według Human Rights Watch, kilkanaście krajów, w tym USA, Chiny, Izrael, Korea Płd., Rosja i Wielka Brytania, pracują nad autonomicznymi systemami bojowymi.

Chce podłączyć mózg do komputera

Elon Musk to szef produkującej samochody elektryczne Tesli Motors oraz firmy SpaceX. Pracuje nad urządzeniami łączącymi ludzki mózg z komputerami, w celu stworzenia sztucznej inteligencji, która będzie miała pozytywny wpływ na ludzkość.

Od wielu lat przestrzega przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją. Według niego stanowi ona „podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji”, jest „potencjalnie bardziej niebezpieczna niż broń jądrowa”.

Dostrzega także jasne perspektywy. Jego zdaniem, w przyszłości roboty mogą zastąpić ludzi w pracy i wypracować dochód, który zapewni każdemu minimalną płacę.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o:
Komentarze (102)
Wyścig zbrojeń może doprowadzić do powstania "robotów morderców"
Zaloguj się
 • hajaszek

  Oceniono 31 razy 31

  Jeszcze nigdy w historii ludzkości
  Nie zdarzyło się aby człowiek świadomie zrezygnował z konstruowania strasznej broni
  Tylko dlatego że jest ona zbyt straszna
  Nawet wynalazca karabinu maszynowego twierdził, że to tak straszna broń
  że dzięki niej wojny się skończą bo jest ona tak śmiercionośna, że nikt
  nie zdecyduje się na jej użycie
  A potem było już tylko gorzej

 • japka_putina

  Oceniono 18 razy 16

  Pod listem podpisało się 116 osób, ale w next.gazeta.pl ostrzega Musk. Przypomnę, że już Lem ostrzegał przed takim i innymi zagrożeniami, czasami niby żartem, czasami całkiem serio.

 • 174pit

  Oceniono 5 razy 5

  Obawy słuszne.
  Ale skutki apeli i zakazów, będą pewnie tak samo skuteczne jak w średniowieczu zakaz używania kuszy w konfliktach pomiędzy państwami chrześcijańskimi.
  My - ludzie - już taki mamy charakter. Jako dzieci w piaskownicy z lubością naparzamy innych łopatką dopóty, dopóki inny dzieciak nam jej nie wyrwie i nie przydzwoni w ucho.

 • cezarykaminski

  Oceniono 5 razy 3

  Zakaz rozwijania prac?? Nauki i postępu technologicznego nie da się powstrzymać zakazami. To tak jakby ktoś wpadł w XVI wieku na pomysł zakazu rozwijania broni palnej... Tworzenie nowej broni to przede wszystkim świetny interes. Żeby nie powstawała nowa broń musi zniknąć przyczyna jej tworzenia. Wtedy stanie się to nieopłacalne i nikt nad nową bronią nie będzie pracował. Jeśli już chcieć zatrzymać wyścig zbrojeń to należy apelować nie do ONZ a do kraju, który ten wyścig napędza wydając co roku ponad 600 mld dolarów na ten cel

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  Od 3 tysięcy lat przynajmniej motorem postępu technologicznego są... zbrojenia i niestety nie zmienią tego żadne apele ani zakazy.

 • semigetuza

  Oceniono 2 razy 2

  @kuba_wu
  było tak jak prawisz. Alianci zapowiedzieli Niemcom, ze jeżeli na frocie uzyja broni chemicznej, to w odwecie oni zaczna bombardować miasta niemieckie bombami chemicznymi. To powstrzymalo Adolfa, który sam był ofiara działania broni chemicznej w czasie IWS i mało co wzroku nie stracil.

 • obeznany

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce już się zaczęło!

  media.makeameme.org/created/prezes-tysionclecia.jpg

 • talbor73

  Oceniono 2 razy 2

  ale to i tak nieuniknione

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX