Facebook tworzy urządzenie do wideorozmów z bliskimi. Rozpozna nasze twarze

Robert Kędzierski
Według nieoficjalnych informacji Facebook pracuje nad urządzeniem umożliwiającym wideorozmowy z bliskimi i znajomymi. Będzie mogło rozpoznać nasze twarze. Niektórzy mogą obawiać się szpiegowania.

Facebook może wkrótce wejść do naszych domów. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że pracuje nad specjalnym urządzeniem do rozmów wideoProject Aloha miałby być podobny do Amazon Echo Show- interaktywnego głośnika z wyświetlaczem, który rozumie polecenia głosowe i jest podłączony do sieci.

embed

Jak wyjaśnia Independent nawet w Facebooku zdają sobie sprawę z tego, że możliwości nowego projektu mogą wywołać u niektórych złe skojarzenia. Urządzenie, które ma nam pomagać w komunikacji rozpoznając osoby przebywające w pomieszczenie może przecież zostać uznane za idealny instrument do inwigilacji. 

Możliwe więc, że w maju przyszłego roku, kiedy to nowy sprzęt ma zostać zaprezentowany, usłyszymy, że to narzędzie ułatwiające kontakt ze starszymi, schorowanymi bliskimi. Z informacji do których dotarł Business Insider wynika, że prototypy urządzenia są testowane od miesięcy przez pracowników Facebooka. Urządzenia miałoby kosztować 499 dol. 

Plany Facebooka brzmią szokująco? Tak naprawdę plany firm technologicznych sięgają jeszcze dalej. Elon Musk chce na przykład całkowicie pozbyć się bariery, jaką jest tradycyjny interfejs służący do interakcji z maszyną. Miliarder pracuje nad "neuronową koronką" - urządzeniem będącym w stanie umożliwić wyszukiwanie informacji za pomocą implantu połączonego z korą mózgową. 

Czytaj też: Coraz mniej młodych na Facebooku. Co z przyszłością serwisu?

Project Aloha powstaje w tym samym zespole, który w ciągu dekady chce stworzyć interfejs do kontrolowania urządzeń za pomocą myśli. Zespół Zuckerberga pracuje też nad automatycznym tłumaczeniem języków opartym na sensorach przyczepionych do skóry. 

***

Więcej o:
Komentarze (9)
Facebook tworzy urządzenie do wideorozmów z bliskimi. Rozpozna nasze twarze czy będzie nas szpiegować?
Zaloguj się
 • bazbaz73

  Oceniono 6 razy 6

  "Za plecami Winstona głos płynący z teleekranu wciąż trajkotał o wytopie surówki i przekroczeniu Dziewiątego Planu Trzyletniego. Teleekran służył równocześnie za odbiornik i nadajnik, dostatecznie czuły, żeby wychwycić każdy dźwięk głośniejszy od zniżonego szeptu; co więcej, jak długo Winston pozostawał w zasięgu metalowej płyty, był nie tylko słyszalny, lecz także widoczny. Nikt oczywiście nie wiedział, czy w danym momencie jest obserwowany. Snuto jedynie domysły, jak często i według jakich zasad Policja Myśli prowadzi inwigilację. Nie sposób też było wykluczyć, że przez cały czas nadzoruje wszystkich. Tak czy inaczej, mogła się włączyć w dowolny kanał, kiedy tylko chciała. Pozostawało więc żyć z założeniem - i żyło się, z nawyku, który przeszedł w odruch - iż każde słowo jest podsłuchiwane, a każdy ruch pilnie śledzony, chyba że w pomieszczeniu panuje akurat mrok."
  "1984" G. Orwell

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 2

  Facebook pracuje nad narzędziem do inwigilacji?! Przecież Facebook to JEST narzedzie do inwigilacji...

 • ch3heg

  Oceniono 2 razy 2

  Niektórzy mogą obawiać się szpiegowania.

  Chyba wszyscy bo do tego to zmierza, że będzie wielki brat w każdym domu.

 • spinaker99

  Oceniono 6 razy 2

  Smartfony,Twitery,instagramy i facebuki to początek końca cywilizacji.Jedyny plus ,to widać że 95% ludzi to pustaki!

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 3 razy 1

  śledź mnie fejsie, śledź. Zawsze i wszędzie. W nagrodę ujawnię ci CAŁĄ swoją prywatność.
  Aby później lamentować. że wszyscy o mnie wszystko wiedzą.

 • mille666

  Oceniono 5 razy 1

  Po co wam prywatność? jak będziecie leczyć kompleksy?
  Ludożerka już dziś zdejmuje majty i marzy by ktoś patrzył...

 • tomasz.rze

  0

  Nie mamy Pana zdjęcia, prosimy o uzupełnienie danych.

 • skrzyneczka2

  Oceniono 2 razy 0

  Odciski palców, zdjęcia biometryczne, wszystkie dane dajecie dobrowolnie każdemu kto chce.
  Ale listy lokatorów to w żadnym budynku nie znajdziesz, bo ochrona prywatności.
  Myślenie jest i trudne i czasochłonne wiec lepiej tego nie robić.

 • bazyli21

  Oceniono 2 razy -2

  Moze ktos mi wyjasnic o co chodzi w tym newsie? Ze jak zadzownie do swojej mamy, to facebook rozpozna ja na video i powie mi, ze to ona?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX